ZZS atsakās no Izglītības un zinātnes ministrijas vadīšanas (Papildināts), Mixnews.lv

ZZS atsakās no Izglītības un zinātnes ministrijas vadīšanas (Papildināts)

фото

Politika | 2014. gada 13. janvārī plkst. 14:48

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) atteikusies uzņemties Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadību. Par to ZZS pārstāvji informējuši pirmdien notikušajās topošās koalīcijas partiju un Ministru prezidenta amatam nominētās kandidātes Laimdotas Straujumas (V) sarunās, informē LETA.

Kā pēc pirmdienas tikšanās informēja Straujuma, ZZS savu lēmumu pamatojuši ar to, ka IZM būtu jāvada profesionālim, kāda viņu rindās neesot.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis žurnālistiem skaidroja, ka šī politiskā spēka pārstāvji konsultējās ar sociālajiem partneriem par iespējamo ministra amata kandidātu. Sarunās kā labākie potenciālie ministru amatu kandidāti tika minēts pašreizējais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), kā arī bijusī ministre Ina Druviete (V), uzsvēra Brigmanis.

Pēc viņa domām, IZM būtu jāturpina Reformu partijas (RP) pārstāvju iesāktās reforma vai jārisina jautājumi, kur nepieciešams finansējums, un to iespējams darīt premjera pārstāvētai partijai.

Brigmanis arī teica, ka gaidīs Straujumas piedāvājumu iespējamam risinājumam. Premjera amata kandidāte norādīja, ka tiks meklēts kompromiss, tomēr pašlaik viņa "nevar komentēt nekādus iespējamos risinājumus".

Citi potenciālie valdības partneri - RP un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) - iepriekš izteiktajām Straujumas piedāvājumam ir piekrituši.

RP valdes priekšsēdētājas Edmunds Demiters pēc pirmdienas sanāksmes sacīja, ka ZZS jānonāk līdz atbildei, vai galu galā šis politiskais spēks ir gatavs iesaistīties koalīcijas darbā. Taujāts par iespējamiem ZZS rīcības motīviem, Demiters pauda, ka "šeit jau nav nekādu minējumu", jo ZZS pārstāvji jau pauduši, ka vēlās vadīt gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, gan Zemkopības ministriju.

VL-TB/LNNK valdes loceklis Roberts Zīle savukārt sacīja, ka līdzīgas situācijas bijušas arī iepriekšējo valdību veidošanā un tā ir normāla prakse, ka premjera amata kandidāts runā ar to partiju, kas visvairāk neapmierināta ar piedāvāto risinājumu

Tāpat pirmdienas sarunā Straujuma ir apliecinājusi, ka RP un VL-TB/LNNK izteiktie piedāvājumi paliek spēkā, klāstīja Zīle, piebilstot, ka nevar komentēt iespējamus citus modeļus, kamēr nav izteikts tāds piedāvājums.

Tikmēr VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars sociālajā tīklā "twitter.com", paužot personīgo viedokli, raksta: "Ja jaunās koalīcijas partijas vienotos par skolu pilnīgu pāreju uz valsts valodu, tad VL-TB/LNNK varētu ņemt IZM VARAM vietā."

Otrdien pl.8:30 valdības ēkā par valdības veidošanu un atbildības jomu sadali plānotas ZZS un partijas "Vienotība" divpusējās konsultācijas.

Jau pirmdienas sanāksmes laikā, kad citi partneri apliecināja, ka piekrīt piedāvājumam, "Vienotības" pārstāvji atsevišķi konsultējās ar ZZS, tomēr risinājums netika rasts. Tāpēc nolemts turpināt konsultācijas rīt.

Kā ziņots, ZZS saskaņā ar Straujumas iepiekš izteikto piedāvājumu tiktu IZM, Labklājības ministrija un Zemkopības ministrija, kā arī parlamentārā sekretāra amats Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis iepriekš aģentūrai LETA norādīja, ka viņš uzskata, ka labs risinājums būtu, ja ZZS vadītu VARAM, nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) vadītu Ekonomikas ministriju un Reformu partija (RP) turpinātu darbu Izglītības un zinātnes ministrijā.

Politiķis sūkstījās, ka, neveicot izmaiņas, viņa pārstāvētais politiskais spēks būšot nostādīts "visvājākajās pozīcijās", proti, ZZS ir piešķirta tikai viena no politiskajam spēkam prioritārajām jomām - zemkopība, savukārt Reformu partija (RP) esot ieguvusi divas prioritārās jomas - Rihards Kozlovskis (RP) varētu turpināt darbu iekšlietu ministra amatā, bet Edgars Rinkēvičs (RP) - ārlietu ministra amatā, skaidroja ZZS valdes priekšsēdētājs.

Pēc Auguļa vārdiem, arī VL-TB/LNNK esot apmierinātas abas prioritātes - kultūra un tieslietas, savukārt "Vienotībai" situācija esot vēl labāka - šai partijai ir gan Saeimas priekšsēdētāja, gan premjera amats un klāt vēl finanšu ministra, aizsardzības ministra un ar neatkarīgajiem deputātiem dalītā satiksmes ministra postenis, izteicās Augulis.

Komentāri