Valdība otrdien skatīs ziņojumu par Lattelecom un LMT kapitāldaļu pārvaldīšanu, Mixnews.lv

Valdība otrdien skatīs ziņojumu par Lattelecom un LMT kapitāldaļu pārvaldīšanu

фото

Politika | 2014. gada 13. janvārī plkst. 18:06

Valdība otrdien plāno uzklausīt ziņojumu par SIA "Lattelecom" un SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) kapitāla daļu pārvaldīšanu, ko iepriekšējā nedēļa izslēdza no valdības sēdes darba kārtības pēc nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) lūguma, ziņo LETA.

Demisionējošais Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) pirmdien pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja, ka šo ziņojumu valdība otrdien plāno pieņemt zināšanai.

Premjers uzskata, ka demisionējošai valdībai nav jāuzņemas kādas saistības, kas varētu attiekties arī uz nākamajām valdībām, tāpēc šo ziņojumu, līdzīgi kā citus šāda veida jautājumus tikai pieņems zināšanai.

VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš pastāstīja, ka ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (RP) pirmdien koalīcijas partneriem apliecināja, ka šajā ziņojumā pēc būtības ir atskaite, ko sniegusi valdības darba grupa par 2,5 gadiem. Šīs ziņojums tiks pieņemts zināšanai un nekādi citi mandāti netiek doti, piebilda Bērziņš.

Kā ziņots, pirms nedēļas šī ziņojuma skatīšana tika izslēgta no valdības darba kārtības. Nacionālās apvienības valdes loceklis Jānis Iesalnieks aģentūrai LETA skaidroja, ka šī jautājuma skatīšanu lūgts atlikt uz nedēļu, jo pagājušajā nedēļā nenotika koalīcijas padomes sēde un līdz ar to nenotika diskusijas par šo jautājumu. VL-TB/LNNK lūdza pārrunāt nākamajā koalīcijas padomes sēdē.

Kā liecina investīciju baņķieru sabiedrības "Prudentia" un biržas "NASDAQ OMX Riga" sadarbībā ar SIA "Lursoft IT" un žurnālu "Kapitāls" veiktais pētījums, 2012.gadā LMT vērtība tika lēsta 253,2 miljonu latu (360,3 miljonu eiro) apmērā, bet "Lattelecom" - 230,5 miljonu latu (328 miljonu eiro) apmērā.

Savukārt 2013.gadā ekspertu aplēstās uzņēmumu vērtība attiecīgi bija vairs tikai 199,4 miljoni latu (283,7 miljoni eiro) un 216,6 miljoni latu (308,2 miljoni eiro).

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā 2012.gadā LMT un "Lattelecom" ieņēma 8. un 9.vietu. Savukārt 2013.gada topā uzņēmumi ir apmainījušies vietām.

Ar Ministru kabineta rīkojumu izveidotā darba grupa, kurā strādā finanšu, satiksmes, kā arī ekonomikas ministrs, šajā valdībā ir atjaunojusi aktīvu darbu un diskutējusi par LMT un "Lattelecom" valsts kapitāla daļu turpmāko pārvaldību, izstrādājot arī informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam par darba grupas paveikto.

Kā informēja Ekonomikas ministrija, informatīvajā ziņojumā, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā, balstoties arī uz abu uzņēmumu padomju kopīgo ziņojumu, tiek vērtēti dažādi modeļi LMT un "Lattelecom" ciešākai sinerģijai, lai uzņēmumu attīstības stratēģijas būtu saskaņotas un tiktu veicināts to daļu vērtības pieaugums un turpmāka attīstība, valstij saglabājot izšķirošo ietekmi uzņēmumos.

Darba grupa ir secinājusi, ka pašlaik valsts daļu atsavināšana nebūtu valsts interesēs, bet ir jārisina pārvaldības jautājumi, lai nodrošinātu uzņēmumu vērtības pieaugumu nākotnē.

Ņemot vērā, ka Ministru prezidents publiski informējis, ka pašreizējai valdībai nebūtu jāpieņem stratēģiski lēmumi, valdībai, izskatot darba grupas ziņojumu, būs jālemj, vai un kādus lēmumus virzīt izpildei tagadējai un nākamajām valdībām, tostarp attiecībā uz mandātu sarunām ar "Telia Sonera", lai risinātu jautājumus, kas saistīti ar uzņēmumu pārvaldības modeli, iepriekš skaidroja ekonomikas ministra preses sekretāre Daiga Grūbe.

Jau ziņots, ka "Lattelecom" valde un padome 2013.gada vasaras beigās izvirzīja ideju par iespējamu apvienošanos ar LMT, lai pārtrauktu abu uzņēmumu vērtības samazināšanos un izmantotu pakalpojumu sniegšanas un administratīvo resursu sadarbības sinerģijas.

"Lattelecom" dibināts 1992.gadā kā valsts uzņēmums "Lattelekom". 1994.gadā tas pārtapa par SIA "Lattelekom" un par uzņēmuma īpašnieku (49%) kļuva Dānijā reģistrētais "Tilts Communication", kas tobrīd piederēja Somijas "Sonera", britu "Cable&Wireless" un Latvijas valstij (51%). 1998.gadā "Sonera" iegādājās "Cable&Wireless" daļas, un 2002.gadā "Sonera" apvienojās ar zviedru "Telia", veidojot tagadējo "Lattelecom" 49% līdzīpašnieku "TeliaSonera".

"Latvijas Mobilais telefons" (LMT) dibināts 1992.gadā kā pirmais mobilo sakaru operators valstī. 49% uzņēmuma pieder zviedru "TeliaSonera", 23% - "Lattelecom", 23% - Latvijas Valsts radio un televīzijas centram (LVRTC) un 5% - Latvijas valstij.

Komentāri