Vienotība vērtē iespēju atteikties no AM vadīšanas (Papildināts), Mixnews.lv

Vienotība vērtē iespēju atteikties no AM vadīšanas (Papildināts) (1)

фото

Politika | 2014. gada 13. janvārī plkst. 21:24

Papildināta visa ziņa

"Vienotības" valde pirmdien notikušajā sēdē izskatījusi dažādus risinājumus situācijai saistībā ar valdības veidošanu, kā viens no variantiem tikusi vērtēta iespēja atteikties no Aizsardzības ministrijas (AM) vadīšanas, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

Valdes pārstāvji esot apliecinājuši, ka "Vienotības" līderiem ir plašs mandāts sarunām ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), lai rastu kompromisu par atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā.

Kā viens no risinājumiem izskatīta iespēja atteikties no AM vadīšanas jaunajā valdībā un virzīt savu izglītības un zinātnes ministru. Iepriekš izskanējis, ka "Vienotība" izglītības un zinātnes ministra amatam varētu virzīt Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāju Inu Druvieti.

Pašreizējais aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) arī ir "Vienotības" valdes loceklis un piedalījās pirmdienas valdes sēdē. Ministrs atzina - viņam nešķiet, ka šis lēmums ir politiski pareizs.

Viņš arī gribētu dzirdēt plašāku skaidrojumu, tostarp no pašreizējā premjera Valda Dombrovska (V) un premjera amata kandidātes Laimdotas Straujumas (V) par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Satiksmes ministriju, kuru vadību neplāno uzticēt ZZS, kaut arī par tām notiekot cīņa. AM gan nav "īstais strīdus ābols", uzsvēra Pabriks.

Tomēr, pēc Pabrika domām, ZZS varētu piekrist piedāvājumam uzņemties AM vadību. Šajā gadījumā viņš plāno atjaunot Saeimas deputāta mandātu. Pabriks arī norādīja, ka pietiekami ilgi darbojas politikā, lai šādus lēmumus censtos neuztvert personīgi.

Pabriks plāno startēt Eiropas Parlamenta vēlēšanās, taču gadījumā, ja viņš netiktu ievēlēts, viņš varētu startēt arī nākamajās Saeimas vēlēšanās.

Tikmēr ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis sacīja, ka vispirms jādzird oficiālais piedāvājums no "Vienotības", tad to arī varēs komentēt. Pagaidām viņš atturējās komentēt, vai ZZS piekritīs šim risinājumam.

Tāpat "Vienotības" valdes sēdē pirmdienas vakarā diskutēts par to, vai pašreizējais finanšu ministrs Andris Vilks (V) varētu turpināt darbu jaunajā vadībā, vai arī šo amatu varētu ieņemt deputāts Jānis Reirs (V). Oficiāls lēmums šajā jautājumā šovakar vēl netika pieņemts, un liela daļa valdes locekļu pauda atbalstu Vilkam.

"Vienotības" pārstāvji otrdien pl.8:30 valdības ēkā tiksies ar ZZS, lai diskutētu par jaunās valdības izveidi.

ZZS pārstāvji pirmdien informēja Ministru prezidenta amata kandidāti Laimdotu Straujumu (V), ka ZZS jaunajā valdībā neuzņemsies Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) vadību. ZZS savu lēmumu pamatojusi ar to, ka IZM būtu jāvada profesionālim, kāda tās rindās pašlaik neesot.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis žurnālistiem skaidroja, ka šī politiskā spēka pārstāvji konsultējās ar sociālajiem partneriem par iespējamo ministra amata kandidātu. Sarunās kā labākie potenciālie ministru amata kandidāti tika minēti pašreizējais izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) un bijusī ministre Ina Druviete (V), akcentēja Brigmanis.

Brigmanis arī pauda, ka gaidīs Straujumas piedāvājumu iespējamam risinājumam. Premjera amata kandidāte norādīja, ka tiks meklēts kompromiss, tomēr pirmdien viņa nevarēja "komentēt nekādus iespējamos risinājumus".

Citi potenciālie valdības partneri - RP un nacionālā apvienība VL-TB/LNNK - iepriekš izteiktajam Straujumas piedāvājumam ir piekrituši.

RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters pēc sanāksmes sacīja, ka ZZS jānonāk līdz atbildei, vai galu galā šis politiskais spēks ir gatavs iesaistīties koalīcijas darbā. Taujāts par iespējamiem ZZS rīcības motīviem, Demiters pauda, ka "šeit jau nav nekādu minējumu", jo ZZS pārstāvji jau pauduši, ka vēlas vadīt gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), gan Zemkopības ministriju.

Savukārt VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars sociālajā tīklā "twitter.com", paužot personīgo viedokli, raksta: "Ja jaunās koalīcijas partijas vienotos par skolu pilnīgu pāreju uz valsts valodu, tad VL-TB/LNNK varētu ņemt IZM VARAM vietā." Līdz šim topošās koalīcijas pārstāvji norādīja, ka viņiem ir atšķirīgi viedokļi jautājumā par pilnīgu pāreju uz latviešu valodu skolās, tāpēc tas būtu jārisina pēc Saeimas vēlēšanām.

Saskaņā ar Straujumas iepriekš izteikto piedāvājumu ZZS jaunajā valdībā tiktu IZM, Labklājības ministrija un Zemkopības ministrija, kā arī parlamentārā sekretāra amats VARAM.

Savukārt RP saglabātu atbildību par Ārlietu, Iekšlietu un Ekonomikas ministriju. Savukārt citas diskusijas izraisījušās par to, ka VARAM vadība tiktu nacionālajai apvienībai.

VL-TB/LNNK bez VARAM piedāvāts uzņemties atbildību par Tieslietu ministriju un Kultūras ministriju, kā arī, iespējams, parlamentārā sekretāra amatu Labklājības ministrijā.

Komentāri 1
Munispirms 5 gadiem
Smieklīgi,paši latvieši ir pret valsts valodas mācīšanu krieviem.
Slimnieki!