NATO izcilības centra direktora amatā apstiprina diplomātu Kārkliņu, Mixnews.lv

NATO izcilības centra direktora amatā apstiprina diplomātu Kārkliņu

фото

Politika | 2014. gada 14. janvārī plkst. 13:28

Valdība otrdien NATO izcilības centra stratēģiskās komunikācijas jautājumos direktora amatā apstiprināja UNESCO ģenerāldirektora vietnieku komunikāciju jautājumos un ilggadējo diplomātu Jāni Kārkliņu, liecina valdības darbakārtība, ziņo LETA.

Aizsardzības ministrija norāda, ka centra vadītāja izvēlei pērnā gada izskaņā tika izsludināts konkurss un Kārkliņš tajā bijis vienīgais pretendents. Kārkliņš pēdējos trīs gadus bijis UNESCO ģenerāldirektora vietnieks, gādājot par informācijas pieejamības veicināšanu, IT izmantošanu komunikācijā, vārda un preses brīvības veicināšanu, informācijas un kultūras daudzveidības saglabāšanu un citiem jautājumiem. Pirms tam radioaparatūras konstruktora inženiera diplomu ieguvušais Kārkliņš bijis ilggadējs diplomāts, strādājot gan valsts pārvaldē Latvijā, gan kā vēstnieks ANO un Francijā.

Konkursa komisija Kārkliņu atzinusi par piemērotu centra vadītāja amatam, jo viņam piemītot labas vadītāja prasmes, spējas saskaņot viedokļus daudzpusējās diplomātiskās sarunās, viņam ir starptautiska darba pieredze, valodu zināšanas, turklāt viņš piedāvājis "motivētu redzējumu centra darbības izveidošanai un turpmākai attīstībai, ietverot konkrētus un pamatotus priekšlikumus, izmantojot iepriekš iegūtās profesionālās zināšanas un pieredzi komunikācijā un mediju attīstībā". Konkursā tika prasīts iesniegt savu redzējumu par centra darbības virzieniem ne vairāk kā 500 vārdos.

Centra vadītājs apstiprināts uz četriem gadiem.

Valdība arī šodien apstiprināja centra Koordinācijas komitejas sastāvu. Komiteju vadīs Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts, bet par locekļiem apstiprināti Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta vadītāja Laine Kučinska, Ārlietu ministrijas Drošības politikas un starptautisko organizāciju direkcijas vadītāja Baiba Braže, Zemessardzes komandieris Leonīds Kalniņš un Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins.

Koordinācijas komiteja ir centra lēmējorgāns. Komiteja atlīdzību par tās darbu nesaņem.

Kā ziņots, šogad Rīgā paredzēts sākt veidot NATO izcilības centru stratēģiskās komunikācijas jautājumos. Ņemot vērā, ka jāveic vairums priekšdarbu, centrs "Latvijas daļa" plāno sākt darboties janvārī, aģentūrai LETA pastāstīja Aizsardzības ministrijas pārstāvis Kaspars Galkins. Laika gaitā valstis vienosies par gala nosacījumiem un centrs kļūs par starptautisku organizāciju. Zināmu laiku aizņems tā sertifikācija, līdz ar to centrs pilnībā sāks darboties nākamā gada rudenī.

Jaunu ēku šim paaugstinātas drošības objektam AM nebūvēs - centrs atradīsies bijušajā Zemessardzes štābā Rīgā, Kalnciema ielā. Ēka gan vispirms ir jāpielāgo centra vajadzībām.

Centra izveidei šogad nepieciešami 3 281 240 eiro (2 306 068 lati), bet 2015.gadā 3 137 548 eiro (2 205 081 lats). Centra darbības nodrošināšanai šogad nepieciešami 2 306 573 eiro (1 621 068 lati), bet 2015.gadā - 2 710 686 eiro (1 905 080 lati). Savukārt būvniecības izdevumi šogad paredzēti 974 667 eiro (684 999 latu), bet 2015.gadā - 426 862 eiro (300 000 latu) apmērā.

Pēc centra starptautiskā statusa iegūšanas tā budžetu papildinās arī ārvalstu finanšu palīdzība, kas veidosies no dalībvalstu iemaksām centra budžetā.

Centra likumā ir teikts, ka tā uzdevumi būs veicināt stratēģiskās komunikācijas jomas attīstību, sniegt ekspertīzi un tehnisko atbalstu NATO stratēģiskās komunikācijas jomā, izstrādāt rīcības plānus stratēģiskās komunikācijas jomas attīstībai.

Terminam "stratēģiskā komunikācija" nav vienotas definīcijas. Aizsardzības ministrija skaidro, ka šobrīd pasaule dzīvo informācijas laikmetā un informācija ir kļuvusi par ieroci, tāpat kā bruņojums. NATO izpratnē stratēģiskā komunikācija ir līdzekļu kopums, kas ļauj aliansei definēt savu politiku un uzdevumus, un tās auditorija ir NATO dalībvalstu iedzīvotāji un starptautiskā vide. Šādas komunikācijas mērķis ir aizsargāt NATO valstu teritoriju, neizmantojot militārus līdzekļus.

Centra eksperti sagatavos analītiskus ziņojumus, pārskatus un rekomendācijas NATO un tās dalībvalstīm, lai tās, pamatojoties uz šiem ziņojumiem, varētu pieņemt attiecīgus, tostarp politiskus, lēmumus. Centram uzdevumus dos NATO struktūras un NATO dalībvalstis.

Centrs pētīs nākotnes potenciālās konflikta zonas un sniegs NATO vadībai informācijas analīzi un padomus, lai izvairītos no militāru līdzekļu pielietojuma.

Komentāri