Politologs: Vējoņa kandidatūra aizsardzības ministra amatam raisa izbrīnu, Mixnews.lv

Politologs: Vējoņa kandidatūra aizsardzības ministra amatam raisa izbrīnu

фото

Politika | 2014. gada 14. janvārī plkst. 22:09

Raimonda Vējoņa (ZZS) kandidatūra aizsardzības ministra amatam raisa izbrīnu, tomēr jāņem vērā arī viņa lielā pieredze valdības darbā, aģentūrai LETA pauda politologs Jānis Ikstens.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Latvijas Zaļā partija (LZP), saņemot no partijas "Vienotība" uzaicinājumu uzņemties atbildību par Aizsardzības ministriju, paudusi gatavību ieņemt šo posteni un aizsardzības ministra amatam deleģējusi LZP premjerministra amata kandidātu Vējoni.

Ikstens norādīja, ka Vējoņa kandidatūra aizsardzības ministra amatam raisa izbrīnu, jo viņam nav bijusi pārlieku cieša saskarsme ar militāro jomu. Politologs arī pieņem, ka ZZS ir bijuši citi ar militāro jomu vairāk saistīti cilvēki, ko virzīt augstajam amatam.

Tomēr Ikstens atgādina, ka nevar noliegt Vējoņa lielo pieredzi valdības darbā. Ir bijuši ministri, kas ir salīdzinoši sekmīgi darbojušies vairākās ministrijās, atgādināja Ikstens.

Nevar teikt, ka Vējonis būs "a priori" slikts ministrs, bet, ja tiek sekots līdz Valsts prezidenta Andra Bērziņa norādījumiem par to, ka valdībā ministriem jābūt savas jomas ekspertiem un speciālistiem, tad Vējonis "šajā ansamblī neiekrīt", skaidroja politologs. Ikstens atzina, ka šis lēmums, protams, ir sarūgtinājums pašreizējam aizsardzības ministram Artim Pabrikam (V).

"Pabriks ir tas, kurš valdības demisijas procesā ir viena no visvairāk cietušajām figūrām, jo viņu ne tikai nenominēja kā premjera amata kandidātu, bet vienkārši izsvilpa ārā," norādīja Ikstens, papildinot, ka te vajadzētu "Vienotības" komentāru, kāpēc partija atteicās no sava premjera kandidāta, kurš tika virzīts divas reizes. Ikstens norādīja, ka šai situācijai vajadzētu plašāku izvērtējumu valdības tapšanas kontekstā.

Lūgts komentēt saspringto cīņu par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), politologs sacīja, ka tas nav nekas īpaši jauns un negaidīts, jo VARAM ir viena no ministrijām, kas pārraudzīs Eiropas Savienības fondu sadali nākamajos septiņos gados, un tas ir saistīts ne vien ar vides projektiem, bet arī ar visiem pašvaldību projektiem, nodrošinot iespēju ietekmēt naudas plūsmu un sadali.

Ikstens pieņem, ka ar pašreizējo ministriju sadalījumu partijām premjera amatam izvirzītās kandidātes Laimdotas Straujumas Ministru kabinets varētu gūt atbalstu Saeimā, jo "naudas ministriju" sadale būtībā ir notikusi, un turpmākajam procesam vajadzētu noritēt salīdzinoši raiti, ja vien nebūs iebildumu pret konkrētām ministru figūrām, bet politologs pieļauj, ka būtisku iebildumu varētu arī nebūt.

LZP uzskata, ka Vējonis, pateicoties lielajai pieredzei valdības darbā, var ne tikai godprātīgi vadīt Aizsardzības ministriju, nodrošinot pēctecīgu valsts aizsardzības politikas realizēšanu, bet arī sekot Ministru kabineta lēmumu atbilstībai Zaļās partijas programmatiskajām nostādnēm, tostarp LZP prioritārajā vides jomā, teikts partijas paziņojumā medijiem.

Savukārt "Vienotība" finanšu ministra amatam jaunajā valdībā virzīs pašreizējo ministru Andri Vilku (V), apliecināja Straujuma. Šāds lēmums pieņemts "Vienotības" vadības, Straujumas un Vilka otrdien notikušas tikšanās laikā.

Topošās koalīcijas pārstāvji strādā pie valdības deklarācijas un koalīcijas līguma izveides. Kā pēdējā vai viena no pēdējām neatrisinātajām lietām jautājumā par amatu sadali jaunajā valdībā bija ZZS izšķiršanās par aizsardzības ministra amatu.

Foto: Toms Grīnbergs, LU Preses centrs

Komentāri