Vējonis: Jāizvairās no NATO un ES funkciju dublēšanās drošības politikā, Mixnews.lv

Vējonis: Jāizvairās no NATO un ES funkciju dublēšanās drošības politikā

фото

Politika | 2014. gada 23. janvārī plkst. 17:42

Eiropas Savienības (ES) kopējā drošības politika ir jāstiprina, tomēr no Latvijas viedokļa ir jāizvairās no NATO un ES funkciju dublēšanās, lai novērstu resursu nevajadzīgu izmantošanu, ceturtdien Saeimas ikgadējās ārpolitikas debatēs sacīja trešdien amatā apstiprinātais aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), ziņo LETA.

Jāatceras, ka Latvijas ES prezidentūras laikā būs jāorganizē nākamā Eiropas Padomes diskusija par aizsardzību. Tas būs gan izaicinājums, gan iespēja Latvijai uzrunāt mūsu aizsardzībai būtiskos jautājumus, pauda aizsardzības ministrs.

Viņš arī dalījās informācijā par izaicinājumiem, kas iezīmējās Baltijas Asamblejas 32.sesijas diskusijās. Šo izaicinājumu veiksmīga pārvarēšana ir iespējama, tikai Baltijas valstīm strādājot kopīgi.

Pirmkārt, ir jāstiprina Baltijas valstu sadarbība Eiropas Savienībā, lai lēmumus ietekmētu jau to pieņemšanas gaitā. Otrkārt, jāstiprina Baltijas valstu sadarbības praktiskās partnerības, virzot nozīmīgos Baltijas valstu sadarbības projektus.Runa ir par kopīgiem veselības, inovāciju un transporta projektiem un stabila, neatkarīga, droša enerģētikas tirgus veidošanu.

Treškārt, jāturpina atbalsts Austrumu partnerības valstīm, jo īpaši Gruzijai, Ukrainai, Moldovai un Azerbaidžānai. Mums jāturpina sniegt savs ieguldījums tādu ilgstošu konfliktu risināšanā, kādi pastāv Moldovā, Gruzijā un Kalnu Karabahā, un jāstiprina centieni šo konfliktu atrisināšanai, pauda Vējonis.

Ceturtkārt, ir jāpaaugstina Baltijas valstu sadarbības formāta, proti, Baltijas Asamblejas un Baltijas Ministru padomes efektivitāte. Pievēršoties citām tēmām, viņš norādīja, ka starptautiskās drošības atbalsta spēku militārā misija Afganistānā noslēgsies 2014.gadā un NATO iesaiste, kā arī Latvijas ieguldījums Afganistānā būtiski samazināsies. Tomēr mums ar savu padomu un pieredzi ir jābūt gataviem atbalstīt afgāņu drošības spēkus, lai sasniegtais progress valstī tiktu saglabāts arī pēc ISOF operācijas beigām, norādīja aizsardzības ministrs.

Nākamā gada NATO samitā tiks diskutēts par turpmāko NATO spēku attīstību un kopīgām mācībām, lai nodrošinātu alianses spēju ātri un efektīvi reaģēt uz dažādām krīzes situācijām. Latvijai ir svarīgi parādīt, ka mēs kā valsts esam gatavi un varam dot nozīmīgu artavu NATO spēju attīstībā. Viens no šādiem praktiskiem mūsu spējas pierādījumiem ir gan dalība kopīgās mācības, gan šādu mācību organizēšana Latvijā, norādīja Vējonis.

Mūsu drošība nav skatāma atrauti no kopējām tendencēm visā reģionā. Līdz ar to ir svarīgi veicināt reģionālo sadarbību, kā arī sadarbību ar atsevišķām valstīm divpusējā līmenī, arī sadarbību ar mūsu galveno stratēģisko partneri - ASV. Domāju, ka veiksmīgo sadarbību aizsardzības nozarē ir jāizvērš arī citās jomās, pauda politiķis.

Latvijai steidzami ir jāstiprina NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centra kapacitāte, lai mēs varētu pieņemt izsvērtus lēmumus par to, kāda būs mūsu veidotā politika, piebilda Vējonis.

Saeimas debates par Latvijas ārpolitikas jautājumiem ceturtdien notika jau ceturto reizi.

Foto: Gatis Dieziņš, RJC

Komentāri