Broka: Notariālie apliecinājumi veikti valsts vārdā, tāpēc prasība notāriem būt pilsoņiem ir pamatota, Mixnews.lv

Broka: Notariālie apliecinājumi veikti valsts vārdā, tāpēc prasība notāriem būt pilsoņiem ir pamatota

фото

Politika | 2014. gada 31. janvārī plkst. 17:36

Tieslietu ministre Baiba Broka (VL-TB/LNNK) tikās ar Latvijas Zvērinātu notāru padomes vadības pārstāvjiem Viju Piziču, Jāni Skrastiņu un Gati Litvinu, pārrunājot vairākus aktuālus un sabiedrībai svarīgus jautājumus, tajā skaitā apspriežot Eiropas Komisijas (EK) lēmumu vērsties pret Latviju Eiropas Savienības (ES) Tiesā, jo Latvijā par notāriem var būt tikai Latvijas pilsoņi, ziņo LETA.

Kā informēja ministres preses sekretāre Līga Ādamsone, Broka un Piziča vēlreiz apliecināja, ka Latvijas notāram ir valsts amatpersonas statuss, viņš pieder tiesu sistēmai un realizē valsts varu, jo notariālie apliecinājumi tiek veikti Latvijas vārdā, tāpēc prasība notāriem būt Latvijas pilsoņiem ir pamatota.

"Pilsonība ir lojalitātes apliecinājums valstij, kurā tu dzīvo. Tikai tā persona, kura augstākajā līmenī pārvalda valsts valodu, spēj pareizi uzklausīt, noskaidrot cilvēka patieso gribu un to precīzā un pareizā valodā atspoguļot juridiskajos dokumentos, kļūdas nākotnē var radīt būtiskais tiesiskas sekas", pilsonības pamatotību akcentē ministre.

Tikšanās laikā tika saskaņota šī gada Notāru dienu tēma par ģimenes kā konstitucionālas vērtības stiprināšanu.

Nereģistrētās attiecībās dzīvojošiem var rasties dažādas problēmas, piemēram, ar īpašuma tiesībām - nenoslēdzot laulību, partnerim nav nekādu juridisku tiesību uz kopīpašumu, kas reģistrēts uz otra partnera vārda, nav tiesību arī uz mantojumu. Sarežģītas situācijas rodas, ja kāds no nereģistrētas kopdzīves partneriem nonāk sociālā vai ārstniecības iestādē.

Ja veselības stāvokļa dēļ kāds nespēj izteikt savu gribu, nereģistrētam dzīvesbiedram nav iespēju pieņemt lēmumus, kādus šādā situācijā būtu tiesīgs lemt laulātais draugs.

Nenoformētu attiecību riski jo īpaši izgaismojas smagās un sarežģītās dzīves situācijās, piemēram, kādam no kopdzīves partneriem ejot bojā, sastopoties ar nopietnām veselības problēmām, arī attiecību izbeigšanas gadījumā, kad rodas strīdi par uzturlīdzekļu vai kopīga īpašuma sadali.

"Laulība jeb juridiski noformētas attiecības ir drošākais veids, kā valsts var sniegt zināmu drošības spilvenu ģimenes locekļiem, kas nav asinsradinieki. Tikmēr nereģistrētās attiecībās abi partneri no juridiskā viedokļa ir sveši cilvēki, un savas tiesiskās drošības garantēšanai tiem būtu jāpievērš īpaša vērība," norādīja Piziča.

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī iespējamie nākotnes plāni. Notāri ir izteikuši savu vēlmi un gatavību iesaistīties tiesām alternatīvajā strīdus risināšanā - mediācijas jomā, kā arī, ja notārs veiksmīgi īsteno savu funkciju, valsts vārdā pieņemot lēmumu par laulību šķiršanu un par mantojuma tiesībām, varētu apspriest iespēju deleģēt notariātam arī laulību reģistrācijas funkciju, kā arī pienākumu juridiski korekti sakārtot laulāto mantisko attiecību līgumus.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka EK pagājušajā nedēļā nolēma vērsties pret Latviju Eiropas Savienības (ES) Tiesā, jo Latvijā par notāriem var būt tikai Latvijas pilsoņi.

Komentāri