Nepilsoņu kongress vērsies pie ES tieslietu komisāres par Latvijas nepilsoņu situāciju, Mixnews.lv

Nepilsoņu kongress vērsies pie ES tieslietu komisāres par Latvijas nepilsoņu situāciju

фото

Politika | 2014. gada 4. februārī plkst. 16:19

Kustība "Nepilsoņu kongress" vērsusies pie Eiropas Savienības (ES) tieslietu komisāres Vivjenas Redingas saistībā ar Latvijas nepilsoņu situāciju, aģentūru LETA informēja organizācijā.

Savā vēstulē "Nepilsoņu kongress" lūdz komisāri saistībā ar viņas izteikumiem pievērst uzmanību "vēl neciešamākai" situācijai, kas pastāvot ES jau desmit gadus. 300 000 Latvijas nepilsoņu ir atņemtas tiesības balsot jebkura līmeņa vēlēšanās, kaut gan viņi nekur nav aizbraukuši vai pat ir dzimuši Latvijā, norāda organizācijā.

"Latvijas nepilsoņi, kas ir nodalīti atsevišķā Latvijas iedzīvotāju kategorijā, vairākās paaudzēs dzīvo valstī, strādā šeit un maksā nodokļus. Ņemot vērā, ka liels vairākums nepilsoņu pieder pie etniskajām minoritātēm, viņu politiski beztiesīgais stāvoklis pievērsa palielinātu uzmanību no Eiropas Komisijas (EK) puses laikā, kamēr Latvijā gatavojās iestāties ES, t.i., no 1995. līdz 2004.gadam. Taču pēc iestāšanās ES Latvijas valdība ievērojami samazinājusi savus centienus panākt vienotus standartus nacionālo minoritāšu tiesību jomā," teikts vēstulē komisārei.

"Nepilsoņu kongress" informēja, ka EK priekšsēdētāja vietniece un ES komisāre tieslietu, pamattiesību un pilsonības jomā Redinga savā aicinājumā 29.janvārī esot paudusi bažas par to, ka, pārceļoties uz citu ES dalībvalsti, iedzīvotāju politiskās tiesības bieži vien tiek ierobežotas.

Daudzās ES dalībvalstīs pilsoņi zaudē balsstiesības, ja viņi nedzīvo savas valsts teritorijā. Pastāvīga dzīvošana citā ES dalībvalstī piešķir tiesības vienīgi balsot pašvaldību vēlēšanās. Tādēļ ES komisāre esot aicinājusi valstis rīkoties, lai pilsoņi, kas brīvi pārvietojas ES teritorijā, nezaudētu tiesības balsot nacionālajās vēlēšanās, norādīja organizācijā.

"Šogad aprit desmit gadi, kopš notika ES paplašināšanās uz austrumiem. Latvija nav vienīgā valsts, kas nav izpildījusi saistības, ko uzņēmusies iestājoties. Diemžēl esam spiesti piekrist Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāram Nilam Muižniekam: cilvēktiesības ES biežāk ir "eksporta prece", nevis lieta iekšējai izmantošanai," sacīja "Nepilsoņu kongresa" valdes priekšsēdētāja Elizabete Krivcova.

"Nepilsoņu kongress" tika dibināts pagājušā gada novembrī, tā augstāko pārstāvniecības orgānu - Nepārstāvēto parlamentu - 2013.gada jūnijā ievēlējuši vairāk nekā 15 000 cilvēku. "Nepilsoņu kongresa" mērķis esot nepilsoņu institūta likvidēšana Latvijā un vienotas Latvijas politiskās nācijas izveide.

Komentāri