Izglītības ministre: Jādomā par augstskolu filiāļu skaita samazināšanu, Mixnews.lv

Izglītības ministre: Jādomā par augstskolu filiāļu skaita samazināšanu

фото

Politika | 2014. gada 11. februārī plkst. 15:32

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) kurss ir koledžu integrācija augstskolās un jāaktualizē jautājums par augstskolu filiāļu skaita un izvietojuma pārskatīšanu, runājot par augstskolu skaitu Latvijā, otrdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā sacīja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (V).

Komisijas deputāti otrdien tikās ar ministri un apsprieda IZM rīcības plānu, lai īstenotu deklarācijā par Laimdotas Straujumas (V) vadīto Ministru kabinetu iecerēto, ziņo LETA.

Deputāti atzinīgi novērtēja ministrijas izstrādāto rīcības plānu un uzdeva jautājumus par patlaban sabiedrībā aktuālajiem jautājumiem, piemēram, pedagogu darba samaksas modeļa izstrādi, fizikas un ķīmijas eksāmenu ieviešanu vidusskolēniem, augstskolu skaita samazināšanu, plānotajām izmaiņām mazākumtautību izglītībā.

"Ir beidzamais laiks sākt runāt arī par augstskolu filiāļu problēmu, jo tieši lielais filiāļu skaits rada mums augstākās izglītības pakalpojuma sadrumstalotību," sacīja Druviete. Viņa filiāļu tīkla pārskatīšanu iecerējusi pārrunāt ar augstskolu rektoriem, lai uzklausītu viedokli šajā jautājumā.

Ministre norādīja, ka starptautiskā prakse pierādot, ka mazas kompetentas augstskolas bieži vien sagatavo kvalificētākus speciālistus nekā lielas ar autonomām fakultātēm. Viņa neatbalsta mehānisku augstskolu apvienošanu, jo neredz tam ieguvumus. Turklāt augstskolu skaits valstī nenozīmē kvalitāti, bet gan mācībspēku sastāvs un to kvalifikācija.

Viņa gan akcentēja, ka svarīga ir augstskolu sadarbība, piemēram, kopīgu studiju programmu īstenošana, it īpaši maģistrantūrā un doktorantūrā, konsorciju veidošana.

Viens no Straujumas valdības deklarācijas uzdevumiem paredz strādāt pie augstskolu tīkla attīstības modeļa izveides, īstenojot valsts augstskolu stratēģiskās specializācijas principu un nodrošinot gan valsts, gan reģionu līdzsvarotai attīstībai nepieciešamo speciālistu sagatavošanu, tāpat arī novērst augstākās izglītības programmu nelietderīgu dublēšanos valsts augstskolās viena reģiona ietvaros un veicināt reģionālo augstskolu iesaisti reģionu ekonomiskās attīstības nodrošināšanā.

Rīcības plānā IZM norāda, ka, plānojot valsts budžeta finansēto studiju vietu sadali 2015.gadam, tā ievēros augstskolu stratēģiskās specializācijas principu, stiprinot tos studiju virzienus, kuros augstskolas ir sasniegušas pierādāmu izcilību, kā arī veicinot reģionālo augstskolu koncentrēšanos uz reģiona vajadzībām un attīstībai nozīmīgajiem studiju virzieniem.

Ministrija organizēs un atbalstīs augstākās izglītības institūciju konsolidāciju, konsorciju veidošanu un savstarpēju integrāciju.

Komentāri