Politologs: Saskaņas un Vienotības līderi EP vēlēšanām nav pārsteigums, Mixnews.lv

Politologs: Saskaņas un Vienotības līderi EP vēlēšanām nav pārsteigums

фото

Politika | 2014. gada 16. februārī plkst. 15:50

Sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" (viena no apvienības "Saskaņas centrs" partijām) un valdību veidojošās partijas "Vienotība" līderu izvēle Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu sarakstiem nav pārsteigums, aģentūrai LETA atzina politologs Juris Rozenvalds.

"Pārsteigumus nesaskatu. Valda Dombrovska (V) orientācija uz tālāko karjeru Eiropas līmenī varēja iepriekš paredzēt. Arī "Saskaņas" līderis Boriss Cilevičs ir zināms un atpazīstams," teica politologs.

Turklāt Cilevičs varot būt nopietns spēlētājs eiroparlamentāriešu vidū, ņemot vērā viņa lielo pieredzi cilvēktiesību jomā. Tāpat Cilevičs esot atpazīstams arī kā Eiropas Padomes eksperts. Līdz ar to viņa iekļaušana saraksta pirmajā vietā, pēc politologa teiktā, ir sapratīgs lēmums.

Prognozējot vēlēšanu rezultātus, politologs uzsver, ka tos ietekmēs tendence, kas valda ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropā, - nacionālā līmeņa jautājumus "pārkraut" arī uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām.

Elektrības cenu paaugstināšana esot būtisks mīnuss. Tradicionāli tirgus atvēršana nozīmētu tā sakārtošanu un cenu pazemināšana, taču tā nesot noticis. "Šis faktors runās "Vienotībai" par sliktu," atzīst Rozenvalds.

Satversmes preambulas virzīšana uz priekšu savukārt norādot, ka "Vienotība" zināmā mērā mēģināšot uzsvērt, ka Latvijas intereses var pārstāvēt vienīgi un tikai tie spēki, kuri pārstāv valdošo koalīciju.

"Darbojas faktori, kas nāk gan par labu, gan sliktu, un patlaban ir pāragri prognozēt rezultātu," uzsver politologs.

Vērtējot "Saskaņas" izredzes, politologs norāda, ka tai ir stabils elektorāts. Vienlaikus esot jārunā arī par Latvijas Krievu savienības (LKS, agrāk - PCTVL) startu, jo EP deputāte Tatjana Ždanoka esot viena no aktīvākajām un pazīstamākajām kandidātēm, kuras izredzes varētu vairot runas par izglītības reformu, kas gan paredzēta pēc četriem gadiem.

"Uztraukums par skolu reformu krievvalodīgo kopienā varētu radikalizēt noskaņojumu, un tas varētu nākt par sliktu "Saskaņai" un par labu LKS. ""Saskaņa" savu stabilo elektorāta daļu saglabās, jautājums tikai, kā tas sadalīsies ar LKS," secina Rozenvalds.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka "Vienotības" un "Saskaņa" domes sestdien apstiprināja kandidātu sarakstu EP vēlēšanām. "Vienotības" sarakstā pirmajās trīs vietās ir Dombrovskis, EP deputāte Sandra Kalniete un saeimas deputāts, bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Tālāk sarakstā sekos pašreizējie EP deputāti - ar ceturto numuru EP vēlēšanās startēs Krišjānis Kariņš, ar piekto - Kārlis Šadurskis, bet sestajā vietā sarakstā būs Inese Vaidere.

"Saskaņas" līderi būs Saeimas deputāts Cilevičs, Rīgas 28.vidusskolas direktors Guntars Jirgensons un Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs. Žurnālists Andrejs Mamikins EP vēlēšanās no "Saskaņas" saraksta startēs no ceturtās pozīcijas, Saeimas deputāts Jānis Tutins būs piektais, bet sabiedriskās kustības "Nepilsoņu kongress" līderei Elizabetei Krivcovai būs sestais numurs.

Komentāri