ĀM: Igaunijas un Krievijas robežlīgums var veicināt Latvijas un Krievijas robežas demarkāciju, Mixnews.lv

ĀM: Igaunijas un Krievijas robežlīgums var veicināt Latvijas un Krievijas robežas demarkāciju

фото

Politika | 2014. gada 18. februārī plkst. 13:17

Otrdien noslēgtais Igaunijas un Krievijas robežlīgums paver iespējas arī pilnībā sakārtot Latvijas un Krievijas robežas demarkācijas jautājumus, aģentūrai LETA sacīja Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs vēstnieks Kārlis Eihenbaums.

Tas gan ir darbietilpīgs process, jo jāizstrādā un jānoslēdz trīspusējs starpvalstu līgums par Latvijas-Igaunijas-Krievijas robežu krustpunkta noteikšanu, piebilda Eihenbaums.

Latvijas un Krievijas robežlīgums tika parakstīts 2007.gadā. Kopīgā demarkācijas komisija strādā kopš 2009.gada. Robežas demarkāciju plānots pabeigt 2015.gadā. ĀM apsveic abas kaimiņvalstis ar šī robežlīguma noslēgšanu, kas ir nozīmīgs solis Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas sakārtošanā ar Krieviju.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs otrdien Maskavā parakstījuši Igaunijas un Krievijas robežlīgumu. Tāpat ministri arī parakstīja līgumu par robežām Narvas un Somijas līča jūras rajonos, kā arī vienošanos par Igaunijas vēstniecības Krievijā un Krievijas vēstniecības Igaunijā atrašanās vietas apstākļiem.

Pēc līgumu parakstīšanas to teksti būs vēl jāapstiprina abu pušu parlamentiem. Līgumi spēkā stāsies 30 dienas pēc apmaiņas ar ratifikācijas vēstulēm. Tad sāksies darbs pie robežu iezīmēšanas dabā. Pirmajā teikumā puses apstiprina, ka līgums regulē tikai ar valsts robežu saistītos jautājumus. Otrs teikums apstiprina, ka nevienai no pusēm attiecībā pret otru nav teritoriālu pretenziju. Pārējais līguma teksts ir tieši tāds pats kā 2005.gada versijā.

Robežlīgums paredz, ka Igaunija un Krievija apmaina 128,6 hektārus zemes un 11,4 kvadrātkilometrus Peipusa ezera uz vienādiem nosacījumiem. Igaunija iegūst Krievijai piederošu zemi Igaunijas dienvidaustrumos, kur atrodas igauņu ciemats un daļa vietējā ceļa, bet apmaiņā tā Krievijai atdod 68,9 hektārus meža un 33,9 hektārus purva zemes.

Igaunijas un Krievijas robežlīguma noslēgšanas process nonāca strupceļā 2005.gadā, taču 2012.gadā tas no jauna tika atsākts. Igaunijas un Krievijas ārlietu ministri robežlīgumu parakstīja jau 2005.gada maijā Maskavā.

Rīgikogu līgumu ratificēja tā paša gada vasarā, taču pievienoja tam preambulu, kurā bija norādīts, ka 1920.gada Tartu Miera līgumā noteikto robežu daļēja grozīšana neietekmē citus jautājumus, kas regulēti šajā līgumā.

Nepilnu mēnesi vēlāk Krievija paziņoja, ka atsauc savu parakstu uz robežlīguma, apgalvojot, ka Igaunijas parlamenta pievienotā preambula ļaujot Tallinai izvirzīt pret Maskavu teritoriālas pretenzijas.

Konsultācijas par robežlīgumu Igaunija un Krievija atsāka 2012.gada oktobrī. 2013.gada maijā tās noslēdzās ar vienošanos līguma tekstu papildināt ar diviem būtiskiem teikumiem.

Komentāri