Par spīti VARAM iebildumiem RD negroza noteikumus par "puteņa biļetēm" , Mixnews.lv

Par spīti VARAM iebildumiem RD negroza noteikumus par "puteņa biļetēm"

фото

Politika | 2013. gada 22. janvārī plkst. 17:09

Rīgas dome (RD) otrdien ārkārtas sēdē nolēma noraidīt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iebildumus par noteikumiem "Par pilsētas sabiedriskā transporta lietošanu", kas tostarp paredz stipras snigšanas laikā šoferus pārvadāt bez maksas, informē aģentūra BNS.

Dome arī nolēma atstāt minētos noteikumus negrozītus.

RD lēmums tiks izvērtēts pēc tam, kad VARAM būs saņēmusi pilnu tā tekstu, informēja VARAM sabiedrisko attiecību nodaļā. Pēc iepazīšanās ar RD lēmuma pamatojumu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) ar motivētu rīkojumu var apturēt šādu domes izdoto saistošo noteikumu vai to atsevišķu punktu darbību.

"Ministrijas atzinumā minēts, ka cilvēkam, izmantojot sabiedrisko transportu bez maksas, ir jāiegādājas nulles vai 50% likmes biļete, pretējā gadījumā ministrija cilvēku uzskata par bezbiļetnieku. Savukārt noteikumu grozījumu kontekstā ministrija nav izvērtējusi to, ka grozījumi ir veidoti, atsaucoties uz sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu, kas pašvaldībai ļauj noteikt biļešu izmantošanas vai neizmantošanas noteikumus," šodien domes sēdē sacīja Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs.

Viņš arī atgādināja, ka jau iepriekš bezmaksas sabiedriskā transporta izmantošana bijusi atļauta īpašos gadījumos, piemēram, tādos pasākumos kā "Diena bez auto" vai dziesmu svētkos.

"Principā, ja deputāti neveic šos grozījumus un konsekventi ievēro VARAM spriedumu, tas nozīmē, ka arī turpmāk nevar piemērot bezmaksas braukšanu, piemēram, dziesmu svētkos, kas līdz šim ir darīts," pastāstīja Radzevičs.

Pilsētas izpilddirektors arī atzina, ka, iespējams, "Rīgas satiksmei" (RS) varētu piemērot arī papildu dotācijas saistībā ar pasažieru pārvadāšanu īpašos apstākļos. "2008. un 2012.gadā par dziesmu svētku dalībnieku pārvadāšanu bija aprēķināti zaudējumi, kas tika kompensēti "Rīgas satiksmei". Pieļauju, ka var rasties situācijas, ka uzņēmumam ir jākompensē zaudējumi," sacīja Radzēvičs.

Tāpat viņš teica, ka kārtība, kādā tiks noteikts, kurā situācijā piemērot bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā, tiks balstīta uz iepriekšējo pieredzi.

Savukārt RD "Vienotības" frakcijas deputāts Juris Viņķelis norādīja, ka būtu jāizstrādā konkrēti kritēriji, pēc kuriem tiek noteikts, kad sabiedrisko transportu varētu izmantot bez maksas.

RD "Vienotības" frakcijas vadītājs Olafs Pulks uzsvēra, ka nav iespējams uz plūdiem un stipru snigšanu attiecināt vienus un tos pašus noteikumus par bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā.

"Stipra snigšana Latvijā ir normāla parādība, līdz ar to domāju, ka nevar attiecināt vienus un tos pašus noteikumus uz abām situācijām. Manuprāt, bezmaksas braukšanu var piemērot tikai ārkārtas situācijā," klāstīja Pulks.

Savukārt RD "Saskaņas centra" deputāts Vadims Faļkovs deputātiem sacīja, ka, izvērtējot bezmaksas pārvietošanās nodrošināšanu sabiedriskajā transportā, uzrādot automašīnas tehnisko pasi, uzņēmumam RS nav radušies zaudējumi.

"Pirms tika nodrošināta iespēja šoferiem sabiedriskajā transportā braukt bez maksas, transports kavējās vidēji 40 minūšu, taču tagad, piemērojot bezmaksas braukšanu, kavēšanās laiks ir sarucis līdz 20 minūtēm. Pilsētu līdz ar to ir izdevies atbrīvot no aptuveni 15–20 kilometru sastrēguma. Jāpiebilst arī tas, ka, stāvot sastrēgumos un strādājot tukšgaitā, autobuss sadedzina aptuveni 3–6 litrus degvielas stundā, kas dienā veido aptuveni trīs tūkstošus latu. Katram vadītājam, kurš stāv korķos, ir jāmaksā papildus par pārstrādāto laiku, kas veido aptuveni divus tūkstošus latu," skaidroja Faļkovs.

Atgādinām, ka VARAM lūdza RD pārskatīt bezmaksas braukšanu šoferiem. Ministrija uzskata, ka RD piemērotā kārtība, kas noteic, ka īpašos apstākļos Rīgas pilsētas pašvaldība var paredzēt īslaicīgus izņēmumus no pašlaik spēkā esošā regulējuma par Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta lietošanu, pēc būtības nozīmē iespēju īpašos gadījumos braukt bez biļetes vai cita braukšanas tiesības apliecinoša dokumenta. Šāda kārtība ir pretrunā ar Ministru kabineta regulējumu, kas paredz, ka pasažiera braukšanas tiesības sabiedriskajā transportlīdzeklī apliecina biļete.

RD pērn 18.decembrī veica grozījumus noteikumos par Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta lietošanu, kas tostarp paredz iespēju šoferiem sabiedrisko transportu stipras snigšanas laikā izmantot bez maksas. Lai grozījumi pašvaldības saistošajos noteikumos stātos spēkā, tie ir jāapstiprina VARAM.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) pagājušā gada decembrī paziņoja, ka no 13.decembra stipras snigšanas laikā autovadītāji Rīgā, uzrādot transportlīdzekļu reģistrācijas apliecību, varēs bez maksas izmantot sabiedrisko transportu. RD paskaidroja, ka šie braukšanas atvieglojumi tiek ieviesti, lai samazinātu satiksmes intensitāti un sastrēgumus stipras snigšanas laikā un atvieglotu ielu uzturēšanas tehnikas darbu.

Foto: no vietnes gismeteo.ru

Komentāri