Nepilsoņu kongress: Valdības argumenti par izglītības reformu neiztur kritiku, Mixnews.lv

Nepilsoņu kongress: Valdības argumenti par izglītības reformu neiztur kritiku (1)

фото

Politika | 2014. gada 22. februārī plkst. 13:27

Valdības plānotā izglītības reforma, kas paredz pāreju uz mācībām latviešu valodā, nedos cerēto rezultātu, un izteiktie politiskie argumenti neiztur kritiku.

Organizācijas "Nepilsoņu kongress" vadītāja Jeļizaveta Krivcova Nepārstāvēto parlamenta ārkārtas sēdē šodien uzsvēra, ka valdība nedrīkst vadīties tikai pēc politiskiem argumentiem, ierobežojot krievu valodas izmantošanu mācību procesā. Tā vietā valdībai reformu vajadzēja īstenot, balstoties uz zinātniskiem argumentiem, ziņo LETA.

"Tikai tādā gadījumā, ja pašas minoritātes ir pateikušas, ka nevēlas mācības savā dzimtajā valodā, tikai tad valdība drīkst pieņemt tādu lēmumu," sacīja Krivcova. Ja šāda vēlme nav pausta, valdībai neesot tiesību ierobežot krievu valodas lietošanu izglītībā, viņa piebilda.

Krivcova uzrunā minēja vairākus argumentus, kas pausti par labu pārejai uz latviešu valodu, norādot, ka tie neiztur kritiku. Starp tādiem ir apgalvojums, ka izglītība latviešu valodā uzlabos jauniešu konkurētspēju darba tirgū. Pēc Krivcovas domām, tas tieši pasliktinās konkurētspēju, jo Baltijas reģionā darba tirgū ir nepieciešams pārzināt trīs valodas - latviešu, angļu un krievu.

Nepieņemams esot arguments, ka, pārejot uz mācībām tikai latviešu valodā, tiks uzlabotas latviešu valodas zināšanas. "Latvijā nav neviena skolēna vai absolventa, kas nezinātu latviešu valodu," pauda organizācijas vadītāja. Atsaucoties uz datiem, viņa norādīja, ka patlaban Latvijā latviešu valodu nezina vien 8% iedzīvotāju.

Pārejot uz mācībām latviešu valodā, skolēniem, kas līdz šim mācījās minoritāšu valodā, palielināsies slodze, kas pasliktinās mācību kvalitāti. Krivcova skaidroja, ka tādā gadījumā skolēnam vajadzēs pārtulkot vispirms tekstu savā dzimtajā valodā, tad sagatavot atbildi, un vēlreiz pārtulkot to uz latviešu valodu. Tas negatīvi var ietekmēt tos skolēnus, kuriem ir kādas problēmas - trūkst motivācijas mācīties vai ir kādas psiholoģiskas problēmas. Esot arī jāņem vērā, ka bērniem radošums vairāk izpaužas, ja tiek izmantota dzimtā valoda.

"No cilvēktiesību un pedagoģijas viedokļa, mācības dzimtajā valodā ir absolūti nepieciešama lieta," noteica Krivcova. Viņasprāt, pašreiz kvalitatīva diskusija par šo jautājumu nav iespējama, jo valdība neieklausās minoritāšu ekspertu viedoklī, un diskusija notiek citā līmenī, kur netiek ņemtas vērā pašu bērnu intereses.

Bijušais Saeimas deputāts Vladimirs Buzajevs atgādināja par 2004.gadā īstenoto izglītības reformu, kas cerēto rezultātu nav devusi. Tas viņam liekot apšaubīt, vai ir nepieciešama jauna izglītības reforma.

Viņš kongresa locekļus iepazīstināja ar dažādiem datiem par izglītību minoritāšu skolās un skolās, kur mācības notiek latviešu valodā, uzsverot, ka minoritāšu skolu izglītības sasniegumu rādītāji neatpaliek no tiem, kādi ir latviešu skolās. Tāpēc viņš arī pauda pārliecību, ka vidējās izglītības iegūšana Latvijā ir jānodrošina minoritāšu valodās.

Jaunās valdības koalīcijas līgumā ir atzīmēts nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK viedoklis par atbalstu pārejai uz mācībām latviešu valodā valsts un pašvaldību finansētajās mazākumtautību skolās līdz 2018.gada 1.septembrim.

"Nepilsoņu kongress" tika dibināts pagājušā gada novembrī. "Nepilsoņu kongresa" mērķis esot nepilsoņu institūta likvidēšana Latvijā un vienotas Latvijas politiskās nācijas izveide. "Nepārstāvēto parlamenta" organizētajās "vēlēšanās" piedalījās vairāk nekā 15 000 cilvēku.

Organizācijas mērķis ir "atbrīvošana no pagātnes netaisnības, tādas kā nepilsoņu institūts", un vienotas politiskas nācijas veidošana.

Foto: nasha.lv

Komentāri 1
pilsonispirms 5 gadiem
Izejiet uz ielām ,pabraukājiet sabiedriskā transportā , aizejiet uz tirgu,paskatieties ,paklausieties ! Kādā valstī mēs dzīvojam ? Pastāvīgi visur skan krievu valoda,krievu "Mats" valda Rīgā ,Jūrmalā, lielākā daļā Latgalē ,... ! Mēs jau esam pārvērtušies par Krievijas guberņu ! Ja parunā ar krievu,kas Latvijā nodzīvojis 10 un vairāk gadus , viņš nerunā un biežāk arī neprot latviešu valodu. Kā viņs pats ,visbiežak paskaidro,latviešu valodu Latvijā viņam nav vajadzīga ! ?? Pēc statistikas, 90 %, latviešu krievu, nav lojāli Latvijai ! (tie ir reāli draudi Latvijas neatkarībai ! ) Tā jau ir praktiska Latvijas okupācija ! ! Ja prezidents Bērziņš , Aboltiņa pa krievu TV5 kanālu runā krievu valodā ,neievērojot valsts valodas likumu,ko tad te var runāt ! ?? Mums vairs nav laika vēl spriedelēt , KĀ , KAD un VAI ieviest obligāto latviešu valodu bērnudārzos,visās mācību iestādēs ar obligātu, stingru izpildes kontroli par valsts valodas zināšanām ! ? Mēs esam jau nokavējuši ! Visās bijušajās Soc valstīs krievu skaits samazinās ,tikai Latvijā PIEAUG !??? Tas ir absurds ,ka mums būtu vēl ar Krieviju jakonsultējās par krievu valodu Latvijā !!?? Kas mums prasija,kad četrudesmitajos gados , praktiski visas skolas Latvijā tika pārvēstas uz krievu valodu un pie skolas stāvēja zaldāts ,kas aizveda projām uz ČK nepaklausīgos ,citādi domājošos!? 1949g. Rīgā uz ielām ,es neredzēju nevienu krievu un nedzirdēju nevienu vārdu krievu valodā, izņemot krievu patruļas ar automātiem,tukšās Rīgas ielās! ! ! Kad beidzot mēs sāksim apzināties ,ka esam LATVIEŠI ,ka esam NEATKARĪGA valsts,ka MĒS LATVIEŠI ,1918 g. asiņainajās kaujās izcīnījām SEV neatkarību no vāciešiem un krievim ! ! ! Mums beidzot jāsāk nostiprināt savs valstiskums !!! OBLIGĀTAI Valsts valodai visās iestādēs ir jābūt ne 2018g. ,bet jau 2015. g. ! ! ! Latvieši,runājiet TIKAI VALSTS VALODĀ ! ! !