Urbanovičs vēlas vēlēšanu sistēmas maiņu Latvijā, Mixnews.lv

Urbanovičs vēlas vēlēšanu sistēmas maiņu Latvijā

фото

Politika | 2014. gada 24. februārī plkst. 10:56

Latvijā būtu nepieciešams mainīt vēlēšanu sistēmu, pārejot no proporcionālajām uz mažoritārām vēlēšanām, šādu viedokli "Neatkarīgajā" paudis "Saskaņas centra" (SC) līderis Jānis Urbanovičs.

Politiķis uzskata, ka Latvijas politikas lielākā problēma ir valsts varas un nācijas savstarpējā atsvešināšanās. "Pilsoņi nejūt saikni ar viņu ievēlētiem politiķiem - šķiet pilnīgi neiespējami pieprasīt no Saeimas deputātiem kaut kādu atbildību par reiz dotiem solījumiem. Tad pienāk vēlēšanas, politiķi pārgrupējas sarakstos, un daži partiju "vilcēji" atkal piedabū četrus Jēkaba ielas namus pilnus ar cilvēkiem, kuriem nav nekādu saistību, pat ne morālu, pret viņus ievēlējušiem pilsoņiem. Cik ilgi vēlētāji gribēs piedalīties politiskā rituālā, kas viņiem vēlāk liek justies ja ne piekrāptiem, tad vienkārši izmantotiem?"

Pēc Urbanoviča domām, proporcionālā vēlēšanu sistēma Latvijā ir pilnībā degradēta, pārvēršot to par lielisku instrumentu totālas politiskās bezatbildības nodrošināšanai. "Mēs, Latvijas politiķi un pilsoņi, līdz šai sistēmai vēl neesam izauguši. Visprātīgāk, ja nevēlamies drīzumā Latvijā piedzīvot visaptverošu politiskās varas krīzi, ko var izprovocēt jau pavisam traģiski zema vēlētāju aktivitāte, ir "atkāpties attīstībā atpakaļ" uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu. (..) Jā, mažoritārai sistēmai ir savi trūkumi, bet tā nodrošina likumdevēju gluži vai fizisku sasaisti ar saviem vēlētājiem, viņu atbildību par solīto un paveikto. Latvijas sabiedrībai ir steidzīgi nepieciešams sajust, ka valsts vara tiešām ir atkarīga no tās pilnvarotājiem. Tas vairotu nācijas pašapziņu un politisko aktivitāti, cilvēkiem būtu lielāka atbildības apziņa par savu politisko izvēli un valsts attīstību."

"Tāpat mažoritārā sistēma var atrisināt vairākas "tehniskas" problēmas, ar ko ilgāku laiku mokās Latvijas parlaments. Deputāts, kurš noteiktā vēlēšanu apgabalā pats izcīna savu vietu Saeimā, ir taisīts no pavisam cita materiāla nekā tagadējais "ierindas deputāts", kuram mandātu partija dāvājusi ar pietiekami augstu vietu sarakstā, kam priekšā spēcīga "lokomotīve". Tad nebūtu iedomājami tagadējie "tiesiskuma jaunrades" plāni, ka Saeimas vairākums varētu atņemt deputātam vēlētāju dotu mandātu.

Tāpat partijas, kuru mugurkaulu veidotu cilvēki ar personiski gūtu vēlētāju uzticību, būtu krietni autoritatīvākas nekā tagadējie "vagonu parki". Mažoritārās vēlēšanās nevajag satraukties par parlamenta sadrumstalotību - vēlētāji saprot, ka stiprs kandidāts viņu labā vairāk panāks tieši tad, ja aiz viņa būs spēcīgas partijas ar daudziem mandātiem," izteicies politiķis.

Urbanovičs domā, ka Latvijā būtu jāievieš arī pašvaldību līderu tiešas vēlēšanas, līdz "gluži loģiski mēs nonākam arī pie tautas vēlēta Valsts prezidenta un, iespējams, Ministru prezidenta". "Galvenais - nodrošināt varas un atbildības nesaraujamu sasaisti, politiskā pienākuma konkrētību." "Patlaban Latvijas tautai galvenais ir atraisīties, izkopt sevī pašcieņu - vienalga, pat ja tā ir samērā nepamatota. Kaut vai izpaustos tik bezjēdzīgi kā iereibušu latviešu vecpuišu dabisko vajadzību kārtošana pie Nelsona kolonnas Londonā," izteicies politiķis, "jo ar ko gan mēs esam sliktāki, mazvērtīgāki par britiem, bavāriešiem, čehiem vai zviedriem? Arī mēs, tāpat kā viņi, esam tiesīgi ''tiekties pēc laimes'' un vēlēties dzīvot labāk, drošāk, godīgāk."

Komentāri