Rinkēvičs piekrīt Kamerona argumentiem par vienotu tirgu un kopēju ES politiku, Mixnews.lv

Rinkēvičs piekrīt Kamerona argumentiem par vienotu tirgu un kopēju ES politiku

фото

Politika | 2013. gada 23. janvārī plkst. 16:36

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atzinis, ka piekrīt daudziem Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona argumentiem viņa trešdien teiktajā runā, kurā Kamerons aicināja pārskatīt Lielbritānijas attiecības ar Eiropas Savienību (ES) un solīja rīkot referendumu par Lielbritānijas palikšanu blokā, ziņo BNS.

"Godīgi sakot, daudzi no tiem argumentiem, kas izskanēja runā, ir arī manis lietoti," brīfingā žurnālistiem sacīja Rinkēvičs.

Latvijas ārlietu ministrs uzsvēra, ka gan Latvijai, gan Lielbritānijai ir izdevīgāk būt ES dalībvalstīm.

"Gan lielā Lielbritānija, gan nelielā Latvija tomēr ir daudz ietekmīgākas un spēcīgākas brīdī, kad mums ir šī te Eiropas Savienība, kur mēs varam tomēr ietekmēt gan ārējo, gan drošības, gan ekonomisko politiku attiecībās ar trešajām valstīm," paskaidroja Rinkevičs.

Viņš arī norādīja, ka ir pāragri spriest, kāds varētu būt referenduma iznākums Lielbritānijā.

"Ja runājam par referenduma iznākumu – 2013.gada janvāra beigās spriest par to, kāds būs noskaņojums Lielbritānijā pēc diskusijas 2017.gadā, es domāju, var ņemties tikai kāds zīlnieks vai kāds ārkārtīgi apdāvināts politikas zinātnieks," teica ārlietu ministrs.

"Ja mēs runājam par šo diskusiju, tad, vismaz no Latvijas viedokļa raugoties, ir ļoti būtiski saglabāt vismaz divus pamatprincipus – viens ir vienotais tirgus, es domāju – ja mēs sāksim pieļaut kaut kādas atkāpes un fragmentācijas, tad zaudēs visi. Un šeit mums ar Lielbritāniju viedoklis saskan. Arī Lielbritānija ir par to, ka vienotam tirgum ir jābūt," klāstīja Rinkēvičs.

"Otra lieta – ja būs valstis, kas prasīs sev izņēmumus, tad ir kaut kāda zināma līnija.. Tad jāprasa, kāpēc mums vajadzīgas šīs kopējās politikas," norādīja ministrs.

"Jāskatās, kā šī diskusija attīstīsies, bet mūsu pamatprincips, pamatnostāja ir, ka vienotais tirgus un pamatprincipi būtu jāsaglabā, par visu pārējo, protams, mēs varam diskutēt," viņš piebilda.

Rinkēvičs arī atzina, ka Kamerona paziņojums ir Eiropas Savienībai vēsturisks, jo līdz šim "visas valstis gribējušas tikai iestāties".

"Ja ir diskusija ka.. nopietna sabiedrības daļa uzskata, ka labāk ir nebūt ES [dalībvalstij], tas neapšaubāmi ir katras ES dalībvalsts suverēns lēmums. Šī diskusija ir jārespektē," minēja ministrs.

"Tomēr Kamerona kungs nav teicis, ka Lielbritānija izstāsies, šis jautājums jāizšķir referendumā. Tas ir ļoti saprātīgi, ka tiek doti četri gadi nopietnai diskusijai, tie nav trīs vai divi mēneši, kad dažreiz ir tā, ka sabiedrības viedoklis vienu brīdi ir ārkārtīgi ass par un tad otru brīdi ārkārtīgi asi pret," pastāstīja Rinkēvičs.

"Četri gadi ir ļoti labs, pietiekami nopietns laiks, lai par šiem jautājumiem kārtīgi izdiskutētu, un man gribas cerēt, ka, te es varu pievienoties Lielbritānijas politiķiem, tomēr gala lēmums būs par Lielbritānijas palikšanu ES, jo neapšaubāmi Lielbritānija ir nopietns spēlētājs," sacīja ārlietu ministrs.

"Es domāju, ka tas pirmām kārtām būtu zaudējums Lielbritānijai, un tas, protams, būtu zaudējums ES, bet es gribētu atkārtot – netaisīsim pastarās tiesas scenārijus," viņš uzsvēra.

"Nekritīsim pārlieku lielā histērijā, es domāju, ka tas ir vēl viens labs piedāvājums nopietnai diskusijai par ES," teica Rinkēvičs.

"Ir bijusi [Eiropas Komisijas prezidenta Žozē Manuela] Barrozu runa par federāciju, ir bijušas citu valstu līderu runas, kā viņi redz ES, vai tā būtu Vācijas kanclere, vai Francijas prezidents, šis ir vēl viens piedāvājums diskusijai," norādīja ārlietu ministrs.

Rinkēvičam otrdien pēc britu puses iniciatīvas bijusi saruna ar Lielbritānijas Eiropas lietu ministru Deividu Lidingtonu (David Lidington), kurš informēja par britu premjera Deivida Kamerona (David Cameron) gaidāmās runas par ES galvenajiem akcentiem.

Tāpat Rinkēvičs norādīja – ja kāda valsts nolemtu atstāt ES, tas būtu liels sarunu process, sākot ar visiem finanšu jautājumiem un beidzot ar kopējo ārlietu un drošības politiku.

"Es gribētu uzsvērt, ka jebkuras ES dalībvalsts aiziešana no ES pirmām kārtām ir liels zaudējums ES, bet arī šai dalībvalstij. Man šķiet, mēs esam aizmirsuši tās ļoti lielās priekšrocības ekonomikā, tirdzniecībā, brīvā kustībā, ko dod dalība ES," sacīja Latvijas ārlietu ministrs.

Foto: no vietnes kurzemnieks.lv

Komentāri