Arī Latvijas EP deputāti stingri nosoda Krievijas karaspēka izvietošanu Ukrainā, Mixnews.lv

Arī Latvijas EP deputāti stingri nosoda Krievijas karaspēka izvietošanu Ukrainā

фото

Politika | 2014. gada 1. martā plkst. 21:23

No Latvijas Eiropas Parlamentā (EP) ievēlētie deputāti no "Vienotības" Sandra Kalniete, Krišjānis Kariņš, Kārlis Šadurskis un Inese Vaidere ir nosūtījuši paziņojumu visiem EP deputātiem, stingri nosodot Krievijas karaspēka izvietošanu Ukrainā, ziņo LETA.

Ir skaidrs, ka šāda veida militārā agresija pret Ukrainu pārkāpj starptautiskās normas un Eiropas drošības principus. Tā pārkāpj gan Budapeštas memoranda "garu un burtu", gan vairākas citas starptautiskas vienošanās, pārliecināti Latvijas eiroparlamentārieši.

Ukraina tā dēvētajā Budapeštas memorandā atteicās no kodolbruņojuma, un Krievija līdz ar Lielbritāniju un ASV uzņēmās Ukrainas teritoriālās viengabalainības un suverenitātes garantu lomu.

ES ir noteikti vienoti jāatbild Krievijai ar visiem ES rīcībā esošiem diplomātiskajiem, ekonomiskajiem, tirdzniecības un drošības politikas līdzekļiem, pauž politiķi.

Pēc viņu domām, ES nedrīkst nereaģēt, kad otru lielāko Eiropas valsti pakļauj nedemokrātisks režīms. Ja militārā intervence netiks nekavējoties pārtraukta, ir jānosaka personiskas sankcijas pret Krievijas vadošajām amatpersonām un Krievijai vajadzētu noteikt diplomātisku un ekonomisku izolāciju, norāda Kalniete, Kariņš, Šadurskis un Vaidere.

Deputāti aicina visus labas gribas cilvēkus Krievijā paust savu viedokli pret viņu politiķu neleģitīmajām akcijām. Kalniete, Kariņš, Šadurskis un Vaidere pauž atbalstu Ukrainas jaunajai valdībai tās centienos stabilizēt situāciju valstī.

Politiķi arī aicinājuši ES augstāko ārlietu pārstāvi Ketrinu Eštoni nekavējoties sasaukt Eiropas Savienības Ārlietu padomes sēdi.

Kā sestdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" pastāstīja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP), ES Ārlietu padomes sēde jau ir sasaukta, un tā notiks pirmdien, 3.martā. Tāpat esot sasaukta ANO Drošības padomes sēde.

Latvija stingri iestājas par Ukrainas teritoriālo integritāti un uzskata, ka jebkuri soļi, kas vērsti uz Ukrainas sabiedrības šķelšanu un valsts teritoriālās integritātes apšaubīšanu, ir kategoriski nosodāmi, teikts Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa, Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (V), Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) un ārlietu ministra Rinkēviča kopīgā paziņojumā.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka Krievijas parlamenta augšpalāta sestdien apstiprināja prezidenta Vladimira Putina lūgumu atļaut izmantot Krievijas karaspēku Ukrainas teritorijā.

Kremlis paziņojis, ka Putins vēl nav izlēmis nosūtīt karavīrus uz Ukrainu, lai arī tam gūts parlamenta augšpalātas atbalsts.

Tikmēr Ukrainas partijas UDAR līderis Vitālijs Kļičko pieprasījis denonsēt līgumu par Krievijas Melnās jūras flotes atrašanos Krimā un izsludināt vispārēju mobilizāciju. Kļičko vērsies pie prezidenta pienākumu izpildītāja Oleksandra Turčinova ar prasību steidzami nosūtīt ANO lūgumu nekavējoties sasaukt ANO Drošības padomes sēdi sakarā ar Krievijas agresiju pret Ukrainu.

Krima ir Ukrainas autonomā republika. Krievijai Krimas pilsētā Sevastopolē ir jūras spēku bāze, un vienošanās par šo bāzi paredz, ka Krievijas personāls nedrīkst bez Ukrainas piekrišanas izvest savu militāro bruņojumu vai transportlīdzekļus ārpus bāzes.

Foto: inese-vaidere.lv

Komentāri