Informāciju elektrības atlaižu saņemšanai apkopos pašvaldības, Mixnews.lv

Informāciju elektrības atlaižu saņemšanai apkopos pašvaldības

фото

Politika | 2014. gada 4. martā plkst. 13:52

Valdība otrdien beidzot vienojās par shēmu, kā maznodrošinātajiem kompensēs elektroenerģijas tarifu kāpumu pēc elektroenerģijas tirgus liberalizēšanas - informāciju apkopos un komersantiem nodos pašvaldības, ziņo LETA.

Labklājības ministrijas izstrādātā shēma paredz, ka trūcīgā un maznodrošinātā persona vispirms informēs savas pašvaldības sociālo dienestu par savu elektroenerģijas piegādātāju, ko tā izvēlējusies.

Tālāk pašvaldības informācijas sistēmu pārziņi līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 20.datumam nodos informāciju par personām savietotājam, kura pārzinis ir Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Savukārt savietotājs informāciju par personām tirgotājiem nodod līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša pēdējam datumam.

Kad elektroenerģijas tirgotāji būs saņēmuši informāciju par personām, kurām piešķiramas atlaides, tie informē personu par tai piemēroto atlaidi - tas notiek ar ikmēneša rēķina, e-pasta vai vēstules palīdzību.

Maznodrošinātās un trūcīgās personas pēc tam saņems rēķinu, kur norādīts valsts atbalsts, un maksās par patērēto elektroenerģiju mazākā apmērā. Atbalsta apmērs personai mājsaimniecībā būs pieci eiro, un šī summa netiks aplikta ar nodokļiem.

Paralēli tirgotājs katru mēnesi sagatavos pieprasījumu par faktisko personām piemēroto kopējo atbalsta summu, ko iesniegs Ekonomikas ministrijā. Ministrijai 10 darba dienu laikā no rēķina saņemšanas dienas būs jāpārskaita attiecīgā summa katram tirgotājam.

Labklājības ministrijas izstrādātais likumprojekts "Par valsts atbalstu trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām elektroenerģijas izmaksu segšanai" paredz, ka gadījumā, ka mājsaimniecībā patērētais elektroenerģijas apjoms mēnesī ir mazāks par pieciem eiro, kas ir valsts noteiktais atbalsts, tirgotājs atlikumu attiecinās uz nākamo periodu.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka valdošā koalīcija pirmdien vienojās atlikt elektroenerģijas tirgus atvēršanu līdz 2015.gada 1.janvārim.

Iespējams, ka tirgus atvēršana varētu notikt arī ātrāk, bet 1.janvāris ir pēdējā diena, kad to var izdarīt saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulām, uzsvēra valdības vadītāja. Viņa arī sacīja, ka koalīcija bija vienota šajā jautājumā un valdības partneriem nebija pret to iebildumu.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) skaidroja, ka šāds "politisks lēmums" par tirgus atvēršanas atlikšanu pieņemts, jo kompensācijas mehānisms skars trūcīgos, maznodrošinātos un daudzbērnu ģimenes, bet vēl ir pensionāri, arī citas iedzīvotāju grupas, kas neatbilst maznodrošināto statusam.

Atgādinām, ka Saeima ir pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas sadārdzinājums mājsaimniecībām var būt pat aptuveni 40%, tika paredzēts izstrādāt kompensācijas mehānismu.

Valdība pirms nedēļas jau otro reizi pēc kārtas atlika gala lēmuma pieņemšanu par elektroenerģijas tarifa kāpuma kompensēšanu trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem.

Valdība bija vienisprātis, ka elektrības cenu kāpumu vislabāk būtu kompensēt, nevis līdzfinansējot dzīvokļa pabalstu, bet piemērojot automātisku atlaidi elektrības rēķinos, tomēr tā nespēja vienoties par šīs kompensācijas administrēšanas modeli, proti, kurš apkopos datus par trūcīgajiem un maznodrošinātajiem un nodos tos elektroenerģijas tirgotājiem.

Komentāri