Noraida SC iesniegtos grozījumus Satversmē par tautas vēlētu prezidentu, Mixnews.lv

Noraida SC iesniegtos grozījumus Satversmē par tautas vēlētu prezidentu

фото

Politika | 2013. gada 24. janvārī plkst. 18:45

Saeima šodien nenodeva izskatīšanai komisijās politiskās apvienības "Saskaņas centrs" (SC) iesniegtos grozījumus Satversmē, kas paredzēja noteikt, ka Valsts prezidentu uz četriem gadiem ievēlē vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās vēlēšanās un tiesības vēlēt prezidentu ir pilntiesīgiem Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu, ziņo LETA.

Par šī likumprojekta nodošanu komisijām balsoja 32 SC un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, savukārt pret bija 36 koalīcijas un ZZS deputāti, un vēl 12 koalīciju pārstāvošie parlamentārieši balsojumā atturējās.

Uzrunājot Saeimu pirms balsojuma par šo likumprojektu, Reformu partijas (RP) frakcijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis uzsvēra, ka priekšlikums sākt diskusiju par tautas vēlētu prezidentu ir ļoti labs un to var tikai atbalstīt. Tomēr SC likumprojekts, kas paredz tikai tautas vēlētu prezidentu, bet nenosaka papildus pilnvaras, nebūtu atbalstāms.

Dombrovskis pauda viedokli, ka būtu jāizdiskutē visi jautājumi, kas saistīti ar pilnvarām. Deputāts arī aicināja sākt diskusiju, lai būtu skaidra vīzija par to, kā izskatīsies šis jaunais demokrātiskais institūts, par kādām konkrēti pilnvarām varētu runāt, un tikai tad spert konkrētus soļus.

SC priekšlikums paredzēja, ka izmaiņām būtu jāstājas spēkā ar nākamā prezidenta vēlēšanu rīkošanu.

Likumprojekta anotācijā teikts, ka Latvijā pastāvošā politisko partiju sadrumstalotība un līdz ar to nespēja vienoties par valsts attīstības pamatjautājumiem ir viens no iemesliem ārkārtīgi zemajam iedzīvotāju uzticības līmenim valsts varai, tostarp Saeimai. Savukārt "nosacījums, ka Valsts prezidentu ievēlē tauta, veicinātu skaidrāka politiskā piedāvājuma formulējumu un Valsts prezidents varētu kļūt par patiesu nācijas vienotības simbolu", norāda likumprojekta iesniedzēji.

Valsts prezidenta kandidātam vajadzētu uzstāties tautas priekšā, kas "ļautu izvirzīties intelektuāli stiprām personībām un pasargātu Valsts prezidenta vēlēšanas no neizteiksmīgām kompromisa figūrām", uzsvērts likumprojekta anotācijā.

Veicot šādus likuma grozījumus, būtiski tuvinātos Valsts prezidenta institūcijas formālā un materiālā izpratne. Visas tautas vēlētā Valsts prezidenta institūcijas ieviešana palielinātu tās politisko lomu un pastiprinātu reālās pilnvaras, uzskata SC deputāti. Turklāt "visas tautas ievēlēts Valsts prezidents kā valsts galva personificētu valsts vienotību, garantētu tās integritāti, nedalāmību un kontinuitāti", akcentē likumprojekta iesniedzēji.

Likumprojektu bija iesnieguši SC deputāti Andrejs Elksniņš, Ņikita Ņikiforovs, Dmitrijs Rodionovs, Igors Pimenovs un Ivans Ribakovs.

Patlaban Satversmē noteikts, ka Valsts prezidentu ievēlē Saeima uz četriem gadiem, aizklāti balsojot ar ne mazāk kā 51 Saeimas locekļa balsu vairākumu.

SC līdzīgu priekšlikumu par izmaiņām Satversmē iesniedza arī pērn aprīlī, tomēr Saeimā arī toreiz nolēma šo iniciatīvu nevērtēt un nenodot izskatīšanai komisijās.

Arī koalīciju pārstāvošo partiju starpā iepriekš nebija vienprātības jautājumā par tautas vēlētu Valsts prezidentu, tomēr Reformu partija un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, kuri atbalsta šo ideju, plānoja sadarboties šīs idejas tālākā virzīšanā. "Vienotība" šo ieceri neatbalstīja, taču iesniedza likumprojektu, kas cita starpā paredz atklāti vēlēt prezidentu.

Komentāri