Zviedrijas karaļpāris iepazīsies ar Gaismas pils projektu, Mixnews.lv

Zviedrijas karaļpāris iepazīsies ar Gaismas pils projektu

фото

Politika | 2014. gada 25. martā plkst. 18:52

Trešdien, 26.martā, tikšanās laikā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) vadītāju Andri Vilku Zviedrijas karaļpāris iepazīsies ar "Gaismas pils" projektu, informēja LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Paredzēts, ka Vilks augstajiem viesiem stāstīs par bibliotēkas jaunās ēkas - "Gaismas pils" - projektu, tā pirmsākumiem, celtniecības gaitu, jaunajām institūcijas tehnoloģiskajām un saturiskajām iespējām.

Tikšot akcentēti arī nozīmīgākie LNB nākotnes plāni, piemēram, Eiropas Zinātnisko bibliotēku asociācijas (LIBER) ikgadējās konferences un starptautisku grāmatniecības vēsturei veltītu izstāžu rīkošana.

Zviedrijas karaļpāris iepazīsies arī ar vairāku senu izdevumu eksemplāriem no bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas kolekcijas, kas saistīti ar Latvijas un Zviedrijas kultūrvēsturisko mantojumu.

Pasākumā piedalīsies arī Zviedrijas Karaliskās bibliotēkas pētnieks Jānis Krēsliņš, sniedzot vēsturisku ieskatu par LNB krājuma daļu - zviedru varas laikā Rīgā dibinātās Kārļa skolas, vēlāk - Rīgas Ķeizariskā liceja - mantoto bibliotēku.

Vēsturiski 1675.gadā pēc Zviedrijas karaļa Kārļa XI rīkojuma Rīgā, līdzās Svētā Jēkaba baznīcai, tika nodibināta viena no pirmajām pilsētas laicīgajām mācību iestādēm - Kārļa skola. Tā pastāvēja līdz 1710.gadam, kad krievu karaspēka aplenkuma dēļ Lielā Ziemeļu kara laikā mācību iestādes darbība tika pārtraukta. Pēc skolas atjaunošanas 1733.gadā Krievijas varas iestādes to pārcēla uz Mazo Pils ielu 4.

1787.gadā Rīgas Ķeizariskā liceja audzēkņi uzsāka mācības jaunceltā ēkā Pils laukumā 2. 1921.gadā šo ēku nodeva Valsts bibliotēkai, un līdz 1956.gadam tajā bija izvietoti bibliotēkas galvenie fondi un lasītavas.

Foto: mixnews.lv

Komentāri