Tiesa Karvas HES būvatļauju atzīst par prettiesisku, Mixnews.lv

Tiesa Karvas HES būvatļauju atzīst par prettiesisku

фото

Politika | 2014. gada 31. martā plkst. 16:26

Administratīvā apgabaltiesa pirmdien atzina par prettiesisku Lauku atbalsta dienesta (LAD) Ziemeļaustrumu reģionālās lauksaimniecības pārvaldes būvatļauju Karvas hidroelektrostacijas (HES) būvniecībai, ziņo LETA.

Kā informēja apgabaltiesas priekšsēdētāja palīdze Līga Trubiņa, tiesa apmierināja Vides aizsardzības kluba (VAK), Latvijas Makšķernieku asociācijas un makšķernieku kluba "Fario" prasību un atzina par prettiesisku minēto būvatļauju.

Spriedumu var pārsūdzēt Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamentā viena mēneša laikā no tā pieejamības dienas.

Arī Administratīvās rajona tiesas Valmieras tiesu namā Karvas HES būvatļauja tika atzīta par nelikumīgu, tomēr šo nolēmumu pārsūdzēja gan HES būvnieks "Patina", gan LAD.

2002.gadā Latvijā tika apstiprināts to upju saraksts, uz kurām HES nevar būvēt. Pamatojoties uz to, ka būvniecībai uz Vaidavas upes gadu iepriekš jau bija izsniegta būvatļauja, tika pieļauts izņēmums un būvatļauju varēja turpināt pagarināt.

Jāpiebilst, ka saistībā ar Karvas HES Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku tika atstādināts no amata. Savukārt pirms pāris nedēļām Antonovs atbrīvots no šī amata.

Valdība 11.martā atbalstīja Antonova atbrīvošanu no amata saistībā ar pieļautajiem pārkāpumiem, pieņemot lēmumu par finansējuma piešķiršanu Karvas HES projektam, lai gan iepriekš finansējums ticis noraidīts projekta neatbilstības dēļ. Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija secinājusi, ka Antonovs pārkāpumus izdarījis apzināti, zinot rīcības prettiesiskumu.

Antonovs lēmumu par finansējuma piešķiršanu bija pieņēmis vienpersoniski, nesaskaņojot to ar nevienu citu ministrijas atbildīgo amatpersonu. Viņš arī vienpersoniski esot pārvērtējis Vides investīciju fonda lēmumu finansējumu nepiešķirt, kas arī esot vērtējama kā apzināta rīcība. Turklāt līdz šim šāda satura vienpersoniska lēmuma sagatavošana un pieņemšana nav bijusi Antonova profesionālās darbības pieredzē, teikts atzinumā.

Dokumentā arī apgalvots, ka Antonovs apzināti vēlējies panākt, lai viņa rezolūcija par finansējuma piešķiršanu tiktu izpildīta.

Antonovs pagājušā gada decembra beigās licis dienas laikā sagatavot Vides investīciju fonda lēmumu par finansējuma piešķiršanu SIA "Patina", lai gan iepriekš naudas piešķiršana tikusi atlikta, turklāt iepriekšējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs izdeva rīkojumu par sadarbības pārtraukšanu ar šo uzņēmumu.

Karvas HES, kuru vides organizācijas vaino Vaidavas upes vides sagandēšanā, īpašnieks to pieteica 500 000 eiro līdzfinansējumam kā videi draudzīgu projektu.

Antonovs pēc valdības sēdē pieņemtā lēmuma par viņa atbrīvošanu no amata žurnālistiem sacīja, ka noteikti vērsīsies tiesā par bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Eināra Cilinska (VL-TB/LNNK) rīkojumu atbrīvot viņu no amata.

Komentāri