Šogad pensijām indeksēs vienādu daļu - teju 300 eiro, Mixnews.lv

Šogad pensijām indeksēs vienādu daļu - teju 300 eiro (1)

фото

Politika | 2014. gada 3. aprīlī plkst. 15:33

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kas paredz šogad 1.oktobrī pensijām indeksēt vienādu daļu - 285 eiro, ziņo LETA.

Indeksācijā tiks ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.

Neatkarīgi no apmēra pensijas tiks indeksētas politiski represētajām personām, 1.grupas invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidētājiem.

Likuma izmaiņas paredz no šā gada oktobra ieviest jaunu kārtību pensiju indeksācijai. Turpmāk indeksāciju piemēros noteiktai pensijas daļai, ņemot vērā gan patēriņa cenu indeksu, gan arī daļu no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.

Pensijas oktobrī tiks pārskatītas ne tikai vecuma pensijas saņēmējiem, bet arī personām, kuras saņem invaliditātes pensiju, apgādnieka zaudējuma pensiju vai izdienas pensiju.

Turpmāk indeksēs tās pensijas vai to daļas, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25% no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa.

Šāda pieeja nodrošinās to, ka personām ar nelielām pensijām ieguvums no indeksācijas būs nozīmīgāks, nekā pensionāriem ar salīdzinoši lielām pensijām, uzsver likumprojekta autori Labklājības ministrijā.

Tāpat Saeima atbalstīja priekšlikumu, kas paredz iespēju pensijas stāžā ieskaitīt padomju armijā nodienēto laiku Latvijas pilsoņiem - virsdienesta karavīriem un dienesta virsniekiem, kuri atteikušies no citas valsts pensijas.

Šī norma attiecas tikai uz dažiem desmitiem cilvēku, bet ir ļoti svarīgs žests un morāls parāds pret mūsu pilsoņiem, kuri pirms divdesmit gadiem izšķīrās pamest PSRS armiju, atteicās no kaimiņvalsts militārpersonu pensijas un turpināja darbu Latvijas bruņotajos spēkos, skaidroja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).

Savukārt pensijas nepārskatīs, ja kopējais faktisko patēriņa cenu un iemaksu algas indekss būs mazāks par viens. Tāpat paredzēts, ka iemaksu algas indeksa noteikšanai piemēros 15%, ja apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procenti būs lielāki par 15%.

Ja pensijas pārskatīšanai kārtējā gadā aprēķinātā pensija būs mazāka par iepriekšējā gadā pārskatīšanai noteikto pensijas apmēru, pensiju indeksēs līdz iepriekšējā gada noteiktajam pensijas apmēram.

Kārtību, kādā tiks noteikts valsts pensiju indeksācijā piemērojamā faktiskā patēriņa cenu indekss un iemaksu algas indekss, noteikts Ministru kabinets.

Iepriekš pensijas indeksēja 2013.gada 1.septembrī, pensijām, kas nepārsniedza 200 latus, piemērojot indeksu 1,04.

Tāpat deputāti ceturtdien otrajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām", kas paredz plānoto pensiju indeksāciju attiecināt arī uz atlīdzību par darbspēju zaudējumu un atlīdzību par apgādnieka zaudējumu.

Fiskālās disciplīnas padome norādīja uz iespējamu fiskālās disciplīnas pārkāpumu saistībā ar plānotājiem likuma grozījumiem par pensiju indeksāciju un rekomendē sagatavot un pieņemt priekšlikumus izdevumu pieauguma kompensācijai.

Komisija nolēma likuma grozījumu virzību neaizkavēt, bet vērsties pie valdības vadītājas ar lūgumu rast kompensācijas mehānismu un skaidrot, uz kā rēķina plānoti līdzekļi pensiju pieaugumam.

Komentāri 1
Anatolijapirms 4 gadiem
Kad tiks atjaunota piemaksa par darba stāžu līdz 31.12.1995.gadam? Jo šādu NETAISNĪGU lēmumu tagad laiks atjaunot, jo ar ko atšķiras tie pensionāri kuri pensijā aizgāja pēc 2011.gada 31.decembra.Lēmums par piemaksu bija nelikumīgs.Vai ja sniedzot tiesā, tiks pārrēķināts,samaksāta šī piemaksa(man tie ir 26.gadi.Pensijā esmu no 2013.g.27.augusta.