Ģenerālprokurors: Sabiedrība maldās attiecībā uz čekas maisiem, Mixnews.lv

Ģenerālprokurors: Sabiedrība maldās attiecībā uz čekas maisiem

фото

Politika | 2014. gada 25. aprīlī plkst. 12:13

Sabiedrībā izveidojies maldīgs priekšstats par tā dēvētajiem čekas maisiem un tajos esošo informāciju, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Ja cilvēki domā, ka, "atverot čekas maisus, kādam būs iespēja uzzināt, kurš par viņa vectēvu ir uzrakstījis ziņojumu, vai par kuru darbā ir bijis ziņojums, ka viņš ne tādu anekdoti izstāstījis, tad es varu pateikt, ka tā tas laikam diemžēl nebūs, un, ja arī būs, tad tikai atsevišķos gadījumos," skaidroja ģenerālprokurors.

Uz televīzijas studiju viņš bija paņēmis līdzi bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) kartītes analogu un demonstrēja, cik "trūcīgu" informāciju tā satur - faktiski vien personas datus un pseidonīmu.

Turklāt esot konstatēti arī vairāki gadījumi, kad šādas kartītes tiek aizpildītas, pašai personai to nezinot un nesaņemot personas piekrišanu.

"Tātad faktiski mēs nevaram izslēgt iespēju, ka par kādu personu šī kartīte ir speciāli aizpildīta un ievietota [kartotēkā] kā bumba ar laika degli," brīdināja Kalnmeiers, norādot, ka kopumā Latvijā ir ap 4500 šādu VDK kartīšu, uz kurām var būt uzrakstīts jebkuras personas vārds, bet tas vēl absolūti ne par ko neliecina.

Saeimas Juridiskās komisijas trešajam galīgajam lasījumam sagatavotie likuma grozījumi paredz, ka bijušās VDK dokumenti būs publiski pieejami pēc to zinātniskās izpētes, kas būs jāveic līdz 2018.gada 31.maijam.

Kalnmeiers jau iepriekš brīdinājis politiķus, ka gadījumā, ja tiks publiskoti VDK kartotēkas materiāli un saraksti ar cilvēkiem, taču vēlāk nebūs iespējams pierādīt personas sadarbības faktu ar VDK, valstij varētu nākties maksāt kompensācijas par morālo kaitējumu.

Komentāri