Saeima vēlreiz noraida ZZS iniciatīvu par pensiju indeksācijas atsākšanu, Mixnews.lv

Saeima vēlreiz noraida ZZS iniciatīvu par pensiju indeksācijas atsākšanu

фото

Politika | 2013. gada 31. janvārī plkst. 10:44

Saeimas deputāti šodien nenodeva izskatīšanai komisijās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātu iesniegtos grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kas, līdzīgi iepriekš iesniegtajiem, paredz atsākt pensiju indeksāciju, ziņo LETA.

Likuma pieņemšanas gadījumā tie būtu stājušies spēkā 2013.gada 1.septembrī un paredzētu pensiju indeksāciju jau šogad, aģentūru LETA informēja ZZS deputāte Ilona Jurševska.

Deputāte Aija Barča (ZZS) debatēs Saeimas sēdē norādīja, ka krīzes laikā "pensijas palika piešķirto pensiju apjomā, bet izdevumi katram pensionāram diemžēl palielinājās". Runa ir ne tikvien par komunālo pakalpojumu maksas segšanu, lai varētu dzīvot savā dzīvoklī līdz mūža galam, bet arīdzan par jautājumu saistībā ar nepieciešamo veselības aprūpi un zāļu iegādi.

"Man ir neērti šodien pensionāru priekšā, ka mēs nevaram atrast oktobra mēnesī šogad trīs miljonus latu. Es aicinu, kolēģi, nodot [šo likumprojektu] komisijai un varu apgalvot, ka būs korekti pieprasīts atzinums gan no Finanšu, gan Labklājības ministrijas," pirms balsojuma solīja opozīcijas deputāte.

Savukārt deputāts un Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) norādīja, ka LM skaidri apzinās, ka pensijas nav indeksētas kopš 2009.gada un tās pakāpeniski zaudē savu sākotnējo pirktspēju. Taču ministrija arī apzinās to, ka bezatbildīga rīcība, deficīta apstākļos palielinot sociālā budžeta izmaksas, radītu šā brīža sociālo iemaksu veicējiem skaidru priekšstatu par to, ka valdība nespēj turēt doto vārdu un panākt stabilu ilgtspējīgu sociālā budžeta darbību.

Viņš skaidroja, ka valdība nekādā veidā nav atkāpusies no sava nodoma - stabilizēt sociālo budžetu, "kura ieņēmumi nu jau kādu laiku diemžēl ir mazāki par tā izdevumiem". Tāpat viņš norādīja, ka Barčas piedāvātais risinājums radīs sistēmas dalībniekiem, kuri būs veikuši lielākas sociālās iemaksas, netaisnības sajūtu, ka noteikumi ir mainīti, un ka sistēmas dalībnieki, kuri veikuši mazākas iemaksas, var saņemt relatīvi lielāku labumu, nekā ieguldījuši, veicot izmaksas.

ZZS sagatavotie grozījumi paredzēja likuma "Par valsts pensijām" 26.pantu papildināt ar normu, ka valsts pensiju apmērs ir pārskatāms, ja faktisko patēriņa cenu indekss ir lielāks par skaitli "1".

Valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz četrkāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu - līdz 180 latiem -, bija iecerēts pārskatīt divas reizes gadā - 1.aprīlī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu, un 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem.

Savukārt valsts pensijas, kuru apmērs pārsniedz četrkāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, bija iecerēts pārskatīt vienu reizi - 1.oktobrī, ņemot vērā tikai faktisko patēriņa cenu indeksu.

ZZS atgādina, ka likuma līdzšinējās redakcijas 26.pants nosaka, ka valsts pensijas apmērs Ministru kabineta noteiktajā kārtībā pārskatāms ik gadu, ņemot vērā patēriņa cenu un apdrošināšanas iemaksu algas indeksa izmaiņas.

Pašlaik valsts pensiju indeksācija līdz 2014.gada 1.janvārim ir iesaldēta. 2014.gadā plānots atsākt visu pensiju indeksāciju vienu reizi gadā - 1.oktobrī, ņemot vērā tikai patēriņa cenu (inflācijas) indeksu.

Komentāri