Deputāti neziņā par izpildes mehānismiem, tomēr atbalsta stingrākus smēķēšanas ierobežojumus, Mixnews.lv

Deputāti neziņā par izpildes mehānismiem, tomēr atbalsta stingrākus smēķēšanas ierobežojumus (1)

фото

Politika | 2013. gada 5. februārī plkst. 13:54

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā deputāti plaši diskutēja par grozījumiem likumā, kas paredz aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju, kā arī publisko ēku balkoniem un lodžijām, koplietošanas telpās un tuvāk par desmit metriem no ēku ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem, ziņo LETA.

"Vajadzīgi mehānismi, lai šie grozījumi tiktu pildīti. Kā rīkosies policists, ja smēķētājs neatvērs durvis?" vaicāja deputāts Vitālijs Orlovs (SC). Orlova bažām pievienojās vēl vairāki deputāti.

"Nav instrumenta, ar ko pārbaudīt dūmus. Labojam šo likumu jau desmit gadus. Noteicām desmit metru aizliegumu, tagad šos. Es domāju pēc tam vēl būs virtuves un guļamistabas," izteicās deputāts Andrejs Klementjevs (SC).

Komisijas loceklis Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) sacīja, ka likuma grozījumu būtība ir atbalstāma, tomēr ir jāprecizē kontroles jautājums. "Galvenais, lai likums nepārvēršas parodijā," teica Latkovskis.

Mēģinot kliedēt deputātu bažas, Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Andris Egle sacīja, ka grozījumu saskaņošanas gaitā arī Iekšlietu ministrija (IM) iebilda, sakot, ka nespēs kontrolēt smēķētājus, tomēr tikusi panākta vienošanās. Tā, pēc Egles vārdiem, paredz, ka policijai ir jāpieņem ikviena iedzīvotāja sūdzība par smēķēšanu aizliegtajās vietās. Ja tiktu saņemtas divas līdz trīs sūdzības par vienu gadījumu, policijai būtu tiesības cilvēku izsaukt un noformēt protokolu.

Izrādās, ka šī norma gan likuma grozījumos nav iestrādāta, tādēļ VM nosolījās to izdarīt.

VM parlamentārā sekretāre Liene Cipule aicināja deputātus atcerēties, ka šie grozījumi ir iespēja radīt cilvēkiem instrumentu sūdzēties, ja viņa veselību apdraud smēķētāji. Līdzīgi kā tad, ja kaimiņi vēlos vakaros pārāk skaļi klausās mūziku, skaidroja parlamentārā sekretāre.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis piebilda, ka darīs visu, lai atbrīvotu Latviju no tabakas dūmiem. "Mūsu mērķis nav desmit metri no vienām vai otrām durvīm. Mūsu mērķis ir no tabakas dūmiem brīva Latvija," teica Apinis.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā šodien izskatīšanai parlamentā pirmajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" vienlaikus paredz arī tiesības pašvaldībām izdot noteikumus, kuros noteikt papildu smēķēšanas aizliegumus vai ierobežojumus, lai nepieciešamības gadījumā aizsargātu iedzīvotājus no pakļaušanas tabakas dūmu ietekmei. Piemēram, pašvaldības savos saistošajos noteikumos varētu paredzēt aizliegumu smēķēt publiskos pasākumos, parkos, skvēros un uz atsevišķām ielām, kā arī peldvietās un pie vēstures un kultūras pieminekļiem.

Paredzēts, ka pašvaldību papildu izdoto saistošo noteikumu ievērošanas kontroli neveiks Valsts policija, bet gan attiecīgās domes pilnvarotās institūcijas vai amatpersonas. Līdz ar to pašvaldības, kurām nav savas pašvaldības policijas, drīkstēs veidot savas uzraudzības institūcijas vai arī pilnvarot noteiktas personas šim darbam.

Foto: no vietnes cigarettesreporter.com

Komentāri 1
!!!!pirms 5 gadiem
tas ir sviests - pieņemt likumu, kuru neviens nekontrolē. Man pastāvīgi smēķē kaimiņi uz balkona un kāpņu telpā, pat pa logiem, un daži izsmēķus met zemē, šad tad es tos ieraugu uz sava balkona.... pirmkārt smirdīgie dūmi jūtami regulāri manā dzīvoklī, otrkārt - ir nepatīkami iziet kāpņu telpā, treškārt nomestie izsmēķi apdraud ugunsdrošību uz balkoniem (mājā) Un kāda jēga šeit no šāda likuma, kuru neviens neievēro?????