Prezidents atzinīgi vērtē Latvijas sasniegto ES budžeta jautājumos, Mixnews.lv

Prezidents atzinīgi vērtē Latvijas sasniegto ES budžeta jautājumos

фото

Politika | 2013. gada 9. februārī plkst. 14:42

Latvija sasniegtais Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetā vērtējams atzinīgi, aģentūrai BNS Valsts prezidenta Andra Bērziņa viedokli pavēstīja Prezidenta preses dienestā.

"ES daudzgadu budžeta 2014.-2020. sarunu rezultāts ir atbilstošs šī brīža situācijai ES, jo pirmo reizi vēsturē ES daudzgadu budžets ir samazināts iepretim iepriekšējam periodam. Tā ir realitāte, ar ko rēķinājās visas ES dalībvalstis. Tas nav pārsteidzošs lēmums. Vienlaikus, no Latvijas pozīcijām raugoties, tas ir budžets, kurā Latvijai ir izdevies panākt labus nosacījumus, salīdzinoši ar EK sākotnējo piedāvājumu, visās būtiskākajās sarunu pozīcijās," sacīja Bērziņš.

Viņš arī atzina, ka panāktajam vēl nepieciešams Eiropas Parlamenta akcepts, tādēļ var teikt, ka ES ir ceļā uz galīgo lēmumu par budžetu. "Ņemot vērā vienošanos par tiešajiem maksājumiem zemniekiem, salīdzinot ar pašreizējo situāciju, tie ir palielināti par 135%, kas ir nozīmīgs lēmums un nenoliedzami panākts, pateicoties gan Latvijas valdības pārstāvju un no Latvijas ievēlēto Eiropas parlamentāriešu aktivitātēm, gan lauksaimnieku organizāciju mērķtiecīgai rīcībai un neatlaidībai, par ko jāpateicas visām iesaistītajām pusēm. Tas ir labs virziens, lai mūsu zemnieki noteiktajā periodā sasniegtu līdzvērtīgus konkurences nosacījumus ES tirgū, kā arī ienesīs Latvijas lauksaimniecībā nozīmīgus finanšu resursus," sacīja Bērziņš.

Tāpat viņš norādīja, ka, vērtējot Latvijai pieejamo Kohēzijas finansējumu daudzgadu budžeta ietvaros, kas būs 4,77 miljardus eiro, vēlas uzsvērt, ka turpmāk šī finansējuma izmantošanas lietderībai un atdevei būs jāpievērš pastiprināta uzmanība. "Ja Latvijai ar ES fondu finansējuma palīdzību būs iespējams turpināt investīcijas izaugsmi veicinošās jomās, tajā skaitā, izglītībā, pētniecībā, tehnoloģiju attīstīšanā un inovācijās, mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspējas veicināšanā, transporta sistēmas attīstīšanā, energoefektivitātē, vides jomā, nodarbinātības veicināšanā, tad ir jāizvērtē ikviens ieguldījums un tā atdeve ilgtermiņā. Diemžēl, jau šobrīd Latvijā saskaramies ar piemēriem, kas neliecina par pārdomātu un ilgtermiņā pamatotu ES fondu izmantošanu. Turpmāk šāda rīcība nav pieļaujama," teica Bērziņš.

Jau ziņots, ka 8.februārī tika panākta vienošanās par ES daudzgadu budžetu. Pēdējā sarunu kārtā par ES prezidenta Hermana van Rompeja ES daudzgadu budžeta piedāvājumu Latvija panākusi labvēlīgākus nosacījumus ‒ lauku attīstībai papildus tiks piešķirti 67 miljoni eiro. Savukārt attiecībā uz kohēziju papildu finansējuma palielinājums nav panākts. Arī tiešmaksājumi lauksaimniekiem saglabāsies līdz šim plānotajā apmērā, taču 67 miljonus eiro, kas papildus piešķirti lauku attīstībai, varēs modulēt tiešmaksājumos.

Foto: kasjauns.lv

Komentāri