Latvijas virsnieki apmācīs Mali aizsardzības spēkus , Mixnews.lv

Latvijas virsnieki apmācīs Mali aizsardzības spēkus

фото

Politika | 2013. gada 12. februārī plkst. 16:57

Valdība šodien aiz slēgtām durvīm pauda atbalstu Latvijas karavīru dalībai Eiropas Savienības militārajā misijā, lai palīdzētu Mali bruņoto spēku apmācībā, ziņo LETA.

Pēc valdības lēmuma galavārds par karavīru sūtīšanu uz šo Āfrikas valsti vēl būs jāsaka Saeimai. Plānots, ka valdība lūgs Saeimu atzīt lēmuma projektu par steidzamu. Aizsardzības ministrijai pēc Saeimas lēmuma pieņemšanas būs jāiesniedz Ministru kabinetā pieprasījums papildu finansējuma piešķiršanai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Kā pavēstīja Aizsardzības ministra Arta Pabrika preses sekretāre Inga Saleniece, ministrija valdībai karavīru sūtīšanai lūgs piešķirt 90 600 latu. Plānots, ka šī summa būs paredzēta līdz šī gada beigām un virsnieki Mali uzturēsies sešus mēnešus - pēc tam tos nomainīs divi citi kolēģi.

Eiropas Savienības Padome 15. vai 18.februārī lems par misijas uzsākšanas datumu, un plānots, ka no šī datuma misija ilgs 15 mēnešus.

Kā iepriekš sacīja Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Latvijas karavīru plānotā dalība Mali būtiski atšķirsies no starptautiskās operācijas Afganistānā, jo Mali nav paredzēts piedalīties kaujas operācijās, bet tikai nosūtīt dažus virsniekus vietējās armijas apmācībai, tādējādi gūstot arī vērtīgu pieredzi.

Kā ziņoja portāls Mixnews, krīze Mali aizsākās pirms gada, kad sacelšanos valsts ziemeļos sāka tuaregu nomadi, kas ilgstoši uzskatījuši, ka centrālā valdība pret viņiem izturas netaisnīgi. Armijas vadība valdībai savukārt pārmeta, ka tā pietiekami enerģiski nevēršas pret tuaregu dumpi, un galvaspilsētā Bamako martā sarīkoja apvērsumu.

Politiskā vakuuma rezultātā centrālā valdība zaudēja kontroli pār Mali ziemeļiem, kas nonāca nemiernieku rokās - ar tuaregu palīdzību varu tur pārņēma islāmistu grupējumi. Tuaregu aprēķina alianse ar islāmistiem drīzi vien izjuka, bet islāmistu grupējumi sāka pārvaldīt to kontrolē nonākušās teritorijas kā brutālu viduslaiku emirātu un ieviesa šariata likumus to radikālākajā formā.

Ārzemēs radās bažas, ka islāmistu pārvaldītie Mali ziemeļi var kļūt par jaunu "teroristu valsti". Lai apturētu islāmistu karaspēka virzīšanos uz Mali dienvidiem, 11.janvārī konfliktā iesaistījās Francija.

Foto: lat.gorod.lv

Komentāri