"Saskaņas centrs" virza likumprojektu par tiešām mēra vēlēšanām, Mixnews.lv

"Saskaņas centrs" virza likumprojektu par tiešām mēra vēlēšanām

фото

Politika | 2013. gada 15. februārī plkst. 10:55

Saeimā tapis likumprojekts mērus vēlēt tiešās vēlēšanās uz četriem gadiem, un to izstrādājis opozīcijā esošais "Saskaņas centrs" (SC), atsaucoties uz informāciju Saeimas likumprojektu datu bāzē, ziņo BNS.

SC frakcijas pārstāvji uzskata, ka pašreizējā kārtība, kad domes priekšsēdētāju vēlē deputāti, bieži domes priekšsēdētāja amatu padara par preci politiskajā tirgū, bet, ja mēru vēlēs tauta, tas izslēgs iespēju, ka cilvēks pie amata tiek intrigu un aizkulišu politiskā tirgus rezultātā. Jaunā kārtība arī paredz tiesību un pienākumu pārdali starp domi un mēru.

SC rosina jauno kārtību attiecināt uz 2017.gadu, nevis jau vasarā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

"Bieži domes priekšsēdētāja amats ir tikai galvenā prece politiskajā tirgū. Par to iedzīvotāji varēja pārliecināties 2006.gadā, kad izcēlās skandāls ap Jūrmalas domes priekšsēdētāja ievēlēšanu. Pateicoties medijos publicētajai informācijai, visi varēja ielūkoties domes priekšsēdētāja ievēlēšanas procesa aizkulisēs un pārliecināties, ka pēc vēlēšanām pilsētas iedzīvotāju intereses palika uz partiju priekšvēlēšanu," norāda iesniedzēji.

Likumprojekts paredz, ka pilsētas un novada mēru ievēlē vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās uz četriem gadiem un mēra vēlēšanām jānotiek kopā ar republikas pilsētas vai novada domes kārtējām vēlēšanām jūnija pirmajā sestdienā.

Ieviešot jauno sistēmu, mērs būtu atbildīgs par pašvaldības sociālās un ekonomiskās attīstības jautājumiem, pārvaldītu pilsētas saimniecību, kā arī pildītu citas funkcijas savu pilnvaru ietvaros. Savukārt dome nodrošinās kontroli pār mēra darbu.

Likumprojektos ir iestrādātas normas, kas paredz, ka iedzīvotāji paši, bez partiju starpniecības, varēs pieteikt savu mēra amata kandidātu, vēlētājiem caur referenduma procedūru būs iespējas mēru vai domi atsaukt pirms termiņa.

Likumprojektu iesnieguši deputāti Vladimirs Reskājs, Jānis Urbanovičs, Niķita Ņikiforovs, Igors Pimenovs un Jeļena Lazareva. Līdz ar likuma izveidi "Par pašvaldību mēru" ievēlēšanu būtu nepieciešams izdarīt grozījumus kopumā 18 citos likumos.

Paredzēts, ka likums stājas spēkā 2017.gada 1.janvārī.

Foto: mixnews.lv

Komentāri