Raidījums: Bērziņa pārvēlēšana amatā ir apdraudēta, Mixnews.lv

Raidījums: Bērziņa pārvēlēšana amatā ir apdraudēta

фото

Politika | 2015. gada 19. februārī plkst. 09:45

Lai gan Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) paudusi atbalstu Andra Bērziņa kandidatūrai Valsts prezidenta vēlēšanās, Saeimas kuluāros tiek apspriesta pilnīgi pretēja informācija, norādot, ka patiesībā Bērziņa pārvēlēšanai balsu nepietiek, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Pirms gandrīz četriem gadiem Valsts prezidenta ievēlēšanā nozīmīgākā loma bija "Saskaņas centram", dienu pirms vēlēšanām izšķiroties par atbalstu Bērziņa kandidatūrai. Tagad situācija ir mainījusies, un "Saskaņa", visticamāk, vairs nebūs Bērziņa pārvēlēšanas garants.

Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks to gan oficiāli vēl nav gatavs atklāt. "Prognozēju ļoti sīvu cīņu un to, ka būs vairāki kandidāti. Un diskusijas, kas notiek kuluāros, ir šīs cīņas neatņemama sastāvdaļa," sacīja "Saskaņas" frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins.

"Saskaņas" frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs no intervijas esot atteicies. Taču vairāku politiķu teiktais liecina, ka pirms nedēļas, vēlot Uzbekistānas parlamentārās sadarbības grupas vadītāju, "saskaņieši" palikuši bez amata, piekāpjoties Romānam Mežeckim no partijas "No sirds Latvijai", vēsta "Panorāma", norādot, ka šī partija jau tiek uzskatīta par "Vienotības" satelītu, izņemot tās līderi Ingunu Sudrabu. Pēc balsojuma tieši Urbanovičs "zaļzemniekiem" esot norādījis, ka par atbalstu Bērziņam var aizmirst.

Iespējams, Urbanoviču sarūgtinājis arī tas, ka viņš nav saņēmis atbalstu pielaides saņemšanai darbam ar valsts noslēpumu. Viņam pirms vairākiem gadiem pielaide netika piešķirta, un viņš cerējis uz prezidenta administrācijas atbalstu.

Nacionālā apvienība līdz šim minējusi, ka Valsts prezidenta amatam varētu tikt virzīts Egils Levits. Tagad vairs apņēmība viņa kandidatūras nominēšanai nav saklausāma, tāpat kā nav saklausāms, ka partija atbalstīs Bērziņu, vēsta raidījums.

"Pamatā esam runājuši par to, kādam vajadzētu būtu nākamajam Valsts prezidentam, un šajā diskusijā esam iesaistījuši daļu sabiedrības - vakar mums bija Kultūras akadēmijā diskusija," pastāstīja "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

ZZS jau pasteigusies publiski solīt balsis Bērziņa pārvēlēšanai. Taču saskaņā ar "Panorāmas" rīcībā esošo informāciju kāds zināms ZZS politiķis saviem partijas biedriem norādījis, ka neredz iespēju Bērziņa pārvēlēšanai, tādējādi apliecinot - publiski teiktais nesakrīt ar runāto aiz slēgtām durvīm.

Gatavību kandidēt uz prezidenta amatu ir apliecinājusi Sandra Kalniete (V), taču, visticamāk, vien tāpēc, lai radītu sarežģījumus joprojām kuluāros minētajai prezidenta amata kandidātei Solvitai Āboltiņai (V). Saskaņā ar "Vienotības" oficiālo versiju gan lēmuma par amata kandidātiem vēl nav.

Tieši Āboltiņa pagaidām tiek minēta kā galvenā augstā amata pretendente, lai arī viņai nav un nebūs vienots pašas frakcijas atbalsts. Jau vairākkārt izskanējis, ka īstie prezidenta amata kandidāti parādīsies tikai īsi pirms balsojuma Saeimā.

Kopumā notiekošais politikas kuluāros un arī partiju sponsoru sacītais liecina, ka Bērziņam balsis pagaidām nav, vēsta "Panorāma".

Bērziņš savu lēmumu par kandidēšanu uz otro termiņu Valsts prezidenta amatā atklās aprīlī, un viņa pazinēji norāda, ka Bērziņš būs gatavs kandidēt tikai tad, ja viņam būs stabils balsu vairākums.

Komentāri