"Čekas maisus" pagaidām neatvērs, Mixnews.lv

"Čekas maisus" pagaidām neatvērs

фото

Politika | 2015. gada 23. aprīlī plkst. 19:28

Saeima ceturtdien noraidīja "Saskaņas" deputātu iesniegto likumprojektu, kas paredzēja atklāt LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) "maisu" saturu, ziņo LETA.

Grozījumi likumā par bijušās VDK dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu paredzēja izveidot sistēmu VDK dokumentu atklātumam, nododot visus VDK dokumentus, kas ir Totalitārisma seku dokumentēšanas centra un citu valsts glabātavu rīcībā, Latvijas Nacionālajam arhīvam.

Tāpat bija paredzēts noteikt šo dokumentu brīvu pieejamību, kā arī nodrošināt, lai līdz 2017.gada 1.janvārim tiktu publicēti dokumenti, kuros ir informācija par VDK darbiniekiem un informatoriem.

"Saskaņas" deputāti uzskata, ka šādas izmaiņas "nodrošinās objektīvo pētniecību un sociālās atmiņas politikas veidošanu, jo tikai saliedētai, sevi izprotošai sabiedrībai ir svarīgi, lai totalitāro represiju avoti būtu pieejami ne vien šauram angažētu pētnieku lokam, bet ikvienam aktīvam sabiedrības loceklim".

Deputāts Andrejs Elksniņš (S) iepriekš pauda - "lai arī ir bijuši viedokļi par labu VDK maisu iznīcināšanai, šodien tajos esošais informācijas saturs tiek izmantots, lai manipulētu gan ar sabiedrības viedokli, gan ar atsevišķu "maisos esošo cilvēku" rīcību".

Tāpēc "Saskaņa" uzskata, ka situācija jāmaina un saturs jāatklāj, piemēram, kā to izdarīja Lietuva pirms vairākiem gadiem.

Neraugoties uz VDK dokumentu izpētes komisijas iebildumiem, valdība pērn piekrita VDK dokumentu izpētes komisijas administrēšanas darbu nodot Tieslietu ministrijai. Savukārt 7.aprīlī valdība nolēma komisiju nodot atpakaļ Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā.

Pašlaik likums nosaka, ka VDK dokumenti būs publiski pieejami pēc to zinātniskās izpētes, kas būs jāveic līdz 2018.gada 31.maijam.

Komentāri