Drošības policija skaidro, kāpēc aizturēja žurnālistu Lato Lapsu, Mixnews.lv

Drošības policija skaidro, kāpēc aizturēja žurnālistu Lato Lapsu (3)

фото

Politika | 2015. gada 30. aprīlī plkst. 10:11

Publicists Lato Lapsa vairākkārt mēģinājis filmēt un fotografēt Drošības policijas (DP) darbiniekus, taču šādas informācijas publiskošana atslogotu ārvalstu specdienestu darbu, informēja DP.

DP paziņojumā presei skaidro, ka ir valsts drošības iestāde un dati par tās personālsastāvu ir valsts noslēpumu saturoša informācija.

Nofotografējot vai nofilmējot DP amatpersonas, kuras nav publiskas dienesta amatpersonas, un vēlāk publicējot viņu attēlus, tiek radīti šķēršļi amatpersonu turpmākajai profesionālajai darbībai, apdraudēti šo personu informācijas avoti, kuri sniedz valsts drošībai nozīmīgu informāciju, un radīti papildu riski šo amatpersonu personīgajai drošībai.

DP vērš uzmanību, ka ārvalstu specdienesti veic mērķtiecīgas darbības nolūkā iegūt šāda veida informāciju par Latvijas valsts drošības iestāžu amatpersonām, tāpēc šādas informācijas publiskošana tikai atvieglotu ārvalstu specdienestu darbu, vienlaikus apgrūtinot Latvijas valsts drošības iestāžu darbību.

DP arī atgādina, ka nepārtraukta un ilglaicīga valsts drošības iestādes ēkas fotografēšana un filmēšana var atklāt fiziskās drošības pasākumus, kas ir valsts noslēpumu saturoša informācija. DP nekad nav likusi žurnālistiem šķēršļus īslaicīgai ēkas filmēšanai, ja tā tiek iepriekš saskaņota ar DP un tās laikā netiek fiksētas DP amatpersonas, apmeklētāji un transportlīdzekļi, kas iebrauc vai izbrauc no DP teritorijas.

Ja šādas filmēšanas vai fotografēšanas darbības pie DP ēkas tiek veiktas regulāri, mērķtiecīgi un nolūkā vienlaikus arī fiksēt DP amatpersonas, apmeklētājus vai transportlīdzekļus, var tikt atklāts fiziskās drošības pasākumu un valsts drošības iestāžu amatpersonu kopums. Līdz ar to šāda regulāra filmēšanas un fotografēšanas aktivitāte ir kvalificējama kā mērķtiecīga informācijas vākšana par valsts drošības iestādes amatpersonām un tās fiziskās drošības režīmu. Turklāt šādas aktivitātes kavējot DP darbību, jo regulāras un ilglaicīgas filmēšanas apstākļos ir jāveic papildu darbības, lai nodrošinātu DP amatpersonu identitātes neizpaušanu.

Minēto iemeslu dēļ DP informēja Lapsu, kurš pēdējo nedēļu laikā atkārtoti filmēja un fotografēja DP amatpersonas, ka šādas darbības esot aizliegtas. DP amatpersonu fotografēšanai un filmēšanai pie DP ēkas Lapsa esot pievērsies pēc tam, kad 17.aprīlī atteicies iziet pārbaudi iekļūšanai DP ēkā, uz kurieni viņš bijis izsaukts saistībā ar DP lietvedībā esošu kriminālprocesu. Iespējams, šis atteikums bija saistīts ar faktu, ka Lapsa nevēlējās, ka pārbaudes rezultātā tiek atklāts viņa atkārtots mēģinājums ienest DP telpā paslēptu ierakstīšanas ierīci.

Savukārt vakar Lapsa tika īslaicīgi aizturēts DP ēkā un vēlāk nodots Valsts policijai. Lapsa tika aizturēts, jo pastāvēja aizdomas, ka viņš mēģina atkārtoti veikt audio ierakstu un nepakļāvās DP amatpersonu likumīgajām prasībām. Minētās aizturēšanas laikā Lapsa sniedza nepatiesu informāciju par viņa izvietošanu izolatorā, jo šādas telpas DP teritorijā vienkārši nav. Tāpat viņš turpināja veikt DP amatpersonu fotografēšanu un viņu foto publicēšanu.

DP arī turpmāk izmantos visus likumā paredzētos līdzekļus, lai aizsargātu DP amatpersonu identitāti un novērstu DP ēkā veikto fizisko drošības pasākumu izpaušanu.

Jāatgādina, ka Lapsa trešdien DP ieradies pēc savas iniciatīvas un, ņemot vērā, ka DP darbiniekiem radās aizdomas par to, ka viņš veic slēptus nesankcionētus informācijas iegūšanas pasākumus, un tāpēc, ka viņš nepakļāvās DP likumīgajām prasībām, likumsargi viņu aizturēja.

Uz DP izsaukta Valsts policija, kuras kompetencē ir vērtēt administratīvo atbildību, proti, nepakļaušanos policijas likumīgajām prasībām. VP Centra iecirknī sākta administratīvā lietvedība, lai pārbaudītu, vai Lapsas rīcībā ir saskatāmas administratīvā pārkāpuma pazīmes. VP ir saņēmusi viņa paskaidrojumus, kā arī iesniegumu, kurā Lapsa lūdz izvērtēt notikušā apstākļus un likumību.

DP iepriekš bija atzinusi Lapsu par aizdomās turēto kriminālprocesā par žurnālista Leonīda Jākobsona elektroniskā pasta korespondences publicēšanu grāmatā "Cits ķēķis: zem likumīgā "jumta"". No "Pietiek.com" publicētā DP lēmuma izriet, ka pērn aprīlī viņš atzīts par aizdomās turēto par to, ka viņš ieguva Jākobsona personīgo e-pasta korespondenci un šo svešo personu elektroniskā pasta korespondenci bez adresātu un nosūtītāju atļaujas tīši publicēja 2011.gadā izdotajā grāmatā "Cits ķēķis Zem likumīgā, jumta"" un portālā "Pietiek.com". Viņš tika atzīts par aizdomās turēto pēc Krimināllikuma 144.panta 1.daļas.

"Pietiek.com" publicētais lēmums liecina, ka šogad 17.aprīlī Lapsa vēlreiz tika izsaukts uz DP un tagad viņam par to, ka ieguvis Borisa Rjazanska iesniegumu ar atreferēto Jākobsona personīgo e-pasta korespondenci, piemērots aizdomās turētā statuss ne tikai pēc Krimināllikuma 144.panta 1.daļas, bet arī pēc 145.panta 1.daļas. Šajā DP lēmumā uzskaitīti 23 korespondences gadījumi. "Pietiek.com" arī publiskojis Lapsas 17.aprīlī veiktu audioierakstu ar DP darbinieku.

Komentāri 3
piktorspirms 3 gadiem
Lapsas gājieni ir idiotiski. Nu cik var. Laikam viņam kādsl labi maksā par info, ko viņš tiem pienes. Vai tik nebūs krievu spiegs?
Viktorspirms 3 gadiem
Cienītais DP pārstāvi/tekstu rakstītāj!
Ja jau vēlaties sniegt skaidrojumu, turklāt publisku, par jūsu amatpersonu rīcības pamatotību, tad, lūdzu, vismaz norādiet tiesisko regulējumu, uz kā pamata jūs balstāt savu "loģisko" secinājumu virteni. Bez tiesiska pamata šādā veidā var attaisnot jebkādu tiesībsargājošo institūciju darbinieku patvaļu, vienmēr atrodot šķietami loģisku pamatojumu.
Viktorspirms 3 gadiem
Cienītais DP pārstāvi/tekstu rakstītāj!
Ja jau vēlaties sniegt skaidrojumu, turklāt publisku, par jūsu amatpersonu rīcības pamatotību, tad, lūdzu, vismaz norādiet tiesisko regulējumu, uz kā pamata jūs balstāt savu "loģisko" secinājumu virteni. Bez tiesiska pamata šādā veidā var attaisnot jebkādu tiesībsargājošo institūciju darbinieku patvaļu, vienmēr atrodot šķietami loģisku pamatojumu.