Uz Rīgu brauc Porošenko, Junkers, Kamerons; sākas Austrumu partnerības samits, Mixnews.lv

Uz Rīgu brauc Porošenko, Junkers, Kamerons; sākas Austrumu partnerības samits

фото

Politika | 2015. gada 21. maijā plkst. 09:11

Latvija kā Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidējošā valsts 21.maijā un 22.maijā Rīgā rīkos vienu no svarīgākajiem prezidentūras ārpolitiskajiem augsta līmeņa pasākumiem - Austrumu partnerības samitu.

Paredzēts, ka sanāksmē piedalīsies 28 ES dalībvalstu un sešu partnerības partnervalstu augstākās amatpersonas, kā arī ES institūciju politiskā vadība, tostarp Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers.

Tāpat samitā Baltkrieviju pārstāvēs ārlietu ministrs Vladimirs Makejs. Gaidāmajā samitā Armēniju pārstāvēs valsts prezidents Seržs Sargsjans, Azerbaidžānu - valsts prezidents Ilhams Alijevs, Moldovu - valsts prezidents Nikolaje Timofti, bet Ukrainu - valsts prezidents Petro Porošenko. Savukārt Gruziju pārstāvēs premjerministrs Iraklijs Garibašvili.

Rīgas samits būs pirmais kopš asociācijas līgumu parakstīšanas starp ES un trim partnervalstīm - Gruziju, Moldovu un Ukrainu. Šie līgumi paredz ciešāku politisko asociāciju un ekonomisko integrāciju starp ES un minētajām valstīm. Plānots, ka samitā tiks izvērtēti sākotnējie asociācijas līgumu pagaidu īstenošanas rezultāti. Šo līgumu veiksmīga īstenošana būs viena no svarīgākajām prioritātēm ES un Gruzijas, Moldovas un Ukrainas attiecībās, kas dod iespēju partnervalstīm modernizēt to ekonomiku un sociālo sistēmu. Tāpat ES apliecinās stingru politisko un praktisko atbalstu asociācijas līgumu īstenošanai.

Samitā tiks uzsvērti partnerības politikas veidošanas principi - partnerība, kas balstīta uz atvērtību, caurskatāmību un abpusēji kopīgu mērķu noteikšanu, kam nav konfrontējoša rakstura. Tāpat tiks akcentēts, ka Austrumu partnerība nav vērsta pret kādu no trešajām pusēm.

Valsts prezidents šodien un rīt, 22.maijā, tiksies ar Austrumu partnerības valstu pārstāvjiem, kuri ieradušies uz Rīgā notiekošo Austrumu partnerības samitu.

Kā liecina prezidenta darba kārtība, Bērziņš plkst.14.30 Melngalvju namā tiksies ar Gruzijas premjerministru Irakliju Garibašvili, plkst.15.45 - ar Armēnijas prezidentu Seržu Sarksjanu, bet plkst.17 - ar Moldovas prezidentu Nikolaji Timofti. Pēc tikšanām prezidentam paredzēta samita delegāciju uzņemšana, bet plkst.20 vakariņas ar delegāciju pārstāvjiem.

Savukārt 22.maijā prezidents plkst.14 tiksies ar Baltkrievijas delegācijas vadītāju ārlietu ministru Vladimiru Makeju, bet plkst.16.15 - ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko.

Komentāri