Vienotībai draud apturēt valsts finansējumu, Mixnews.lv

Vienotībai draud apturēt valsts finansējumu

фото

Politika | 2015. gada 1. jūlijā plkst. 11:43

12.Saeimas vēlēšanās pārkāpumus vēlēšanu izdevumos un to uzskaitē ir pieļāvušas partijas "Vienotība", "Saskaņa", Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), "Vienoti Latvijai", Jaunā konservatīvā partija (JKP) un "Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām", pārbaudē konstatējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

KNAB, vērtējot partiju un to apvienību iesniegtās tēriņu deklarācijas saistībā ar 12.Saeimas vēlēšanām, šo sešu partiju darbībā konstatējis neuzrādītus finanšu līdzekļus 71 325 eiro apmērā.

Izvērtējot partiju iesniegtās vēlēšanu tēriņu deklarācijas, KNAB pret sešām partijām sāka administratīvā pārkāpuma lietvedības un pieņēma lēmumus par to saukšanu pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodu kopumā par 5300 eiro.

Lielākais naudas sods - 4300 eiro - piemērots partijai "Vienotība". KNAB vērtējumā, partija neesot norādījusi deputātu kandidātu veikto individuālo priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņu izdevumus 58 377 eiro apmērā.

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks pastāstīja, ka šodien no rīta viņš atstājis spēkā lēmumu par "Vienotībai" piemēroto sodu, un šis lēmums tiks nosūtīts partijai. Tālāk partija var lemt šo sodu pārsūdzēt tiesā. KNAB priekšnieks norādīja, ka pagaidām ir pāragri runāt par turpmākajām sekām, proti, vai "Vienotībai" tiks apturēts valsts finansējums, jo partija lēmumu 30 dienu laikā var pārsūdzēt. Kamēr turpinās tiesvedība un nav stājies spēkā lēmums par sodu, finansējums netiks apturēts.

Pārējo partiju kontekstā valsts finansējuma apturēšana netiek vērtēta. KNAB vērtējumā, "Vienotība" pārsniegusi priekšvēlēšanu izdevumu apmēru par 43 014 eiro. Savukārt ZZS pieņēmusi pretlikumīgu ziedojumu no juridiskas personas 572 eiro apmērā.

Savukārt piecas partijas un to apvienības nav ievērojušas ziņojumu par saņemtajiem dāvinājumiem un paziņojumu par priekšvēlēšanu aģitāciju iesniegšanas kārtību. Šādus pārkāpumus pieļāvušas JKP, "Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām", "Vienoti Latvijai", "Saskaņa" un ZZS. Kā norāda KNAB, no 13 vēlēšanās startējušajām partijām divas - "Vienoti Latvijai" un "Latvijas Reģionu apvienība" - līdz 2014.gada 3.novembrim neiesniedza vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijas. Tomēr šajos divos gadījumos netika pieņemti lēmumi par administratīvās pārkāpuma lietas uzsākšanu, jo kavējumi bija mazi.

Kā uzskata Streļčenoks, vēlēšanās novērota tendence, ka bijusi iespējama slēpta aģitācija žurnālistu vai populāru personu sniegtajos viedokļos, par ko KNAB esot saņemtas sūdzības. Kopumā par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā veiktajiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansiālās darbības pārkāpumiem KNAB saņēma vairāk nekā 160 sūdzības un iesniegumus.

Saeimas priekšvēlēšanu aģitācijas periodā tika konstatēts, ka priekšvēlēšanu aģitāciju veikušas un apmaksājušas 74 ar partijām nesaistītas personas, kas veica priekšvēlēšanu aģitāciju 138 527 eiro apmērā.

Kopumā partiju tēriņi vēlēšanās veidoja 3,7 miljonus eiro.

Komentāri