"Latvijas Gāze": Atliekot gāzes tirgus liberalizāciju, iedzīvotājiem nebūtu jāsedz papildu izmaksas (papildināts 16:03), Mixnews.lv

"Latvijas Gāze": Atliekot gāzes tirgus liberalizāciju, iedzīvotājiem nebūtu jāsedz papildu izmaksas (papildināts 16:03)

фото

Politika | 2013. gada 27. februārī plkst. 14:21

Atliekot gāzes tirgus liberalizāciju, galapatērētājiem nebūs bez vajadzības ilgāku laiku jāsedz ar šo procesu saistītās papildu izmaksas, tā, komentējot Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputātu vairākuma lēmumu veikt AS "Latvijas Gāze" (LG) rosinātās izmaiņas Enerģētikas likumā un atlikt liberalizāciju, biznesa portālam "Nozare.lv" teica LG preses sekretārs Vinsents Makaris.

Viņš norādīja, ka LG piedāvājums balstās uz principu, lai klientiem nesadārdzinātos dabasgāze. Makaris sprieda, ka acīmredzot arī deputāti to labi saprot, īpaši ņemot vērā to, ka iedzīvotāju maksājumi auguši arī nodokļu dēļ.

Makaris teica, ka, ieviešot liberalizācijas prasības no 2014.gada 4.aprīļa, uzņēmumam rastos izmaksas, kas saistītas ar tā sadalīšanu un sadalītā uzņēmuma uzturēšanu, un tās gultos uz galapatērētājiem. Ja liberalizācija tiek īstenota ātrāk, nekā tas nepieciešams, patērētājiem ilgāku laiku bez vajadzības jāsedz šis sadārdzinājums, norādīja uzņēmuma pārstāvis. Savukārt, atbalstot LG virzītos grozījumus, izmaksas, pēc viņa vārdiem, tiktu atliktas līdz "loģiskam iznākumam".

LG ieskatā alternatīvas piegādes reģionāla sašķidrinātās dabasgāzes termināļa vai Polijas-Lietuvas gāzesvada veidā nevar būt ātrāk par 2017.gadu.

Makaris atturējās komentēt portāla "Pietiek.com" rakstīto, ka, pēc vairāku amatpersonu neoficiāli apstiprinātas informācijas, no LG akcionāra un gāzes piegādātāja "Gazprom" dažādos formātos saņemti signāli par iespēju Latvijai saņemt 20% atlaidi gāzes piegādēm, pretī prasot garantijas, ka Latvija atliks gāzes tirgus liberalizāciju, kas paredzēta 2014.gadā.

Viņš vien norādīja, ka, apstiprinot LG ierosinājumu, tiks atrisinātas divas problēmas - pārāk ātri netiks sadārdzināta cena galapatērētājiem un varēs izvairīties no potenciālajām problēmām saistībā ar privatizācijas līgumu, kas paredz uzņēmuma nesadalīšanu līdz 2017.gadam.

Komentējot iebildumus, ka konkurence un alternatīvas Latvijā nevar rasties, kamēr trešajām pusēm netiek nodrošināta piekļuve infrastruktūrai, Makaris norādīja, ka tā nevar arī rasties, ja nav citu piegādātāju. "Tirgus agri vai vēlu būs, un mēs būsim gatavi tirgum," teica LG pārstāvis.

Viņš arī nepiekrita Ekonomikas ministrijas pārstāvju norādītājam, ka 2014.gadā paredzētie liberalizācijas soļi neprasa nekādas īpašas papildu izmaksas uzņēmumam. Makaris norādīja, ka būtu jādarbojas vēl vienai valdei, jāveido jaunas informācijas tehnoloģiju sistēmas, atsevišķa grāmatvedība.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputātu vairākums šodien sēdē vienojās veikt grozījumus Enerģētikas likumā, atliekot gāzes tirgus liberalizāciju līdz brīdim, kamēr netiks panākti efektīvi starpsavienojumi ar trešajām valstīm, izņemot Igauniju, Lietuvu un Somiju.

Tādējādi atbalstīts LG ierosinājums veikt grozījumus Enerģētikas likumā, atsakoties no patlaban noteiktā tirgus liberalizācijas termiņa no 2014.gada 4.aprīļa. Komisijas vairākums nolēmis LG piedāvātos likuma grozījumus virzīt uz balsojumu Saeimā. Balsojumā atturējās tikai Reformu partijas deputāti, žurnālistiem pēc komisijas slēgtās sēdes sacīja tās priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Tiesa, pēc ziņas parādīšanās atklātībā Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks savā profilā sociālajā tīklā "Twitter" paziņoja, ka Nacionālā apvienība neatbalstīs šos grozījumus.

"Pilnīgi droši - Nacionālā apvienība neatbalstīs gāzes tirgus liberalizācijas atlikšanu, ko lobē "Latvijas Gāze"," paziņoja Parādnieks.

Komentāri