Valdība lems par noteikumiem "eiro" rakstībai latviešu valodā, Mixnews.lv

Valdība lems par noteikumiem "eiro" rakstībai latviešu valodā (1)

фото

Politika | 2013. gada 1. martā plkst. 17:33

Valdība pirmdien, 4.martā, ārkārtas sēdē lems par Ministru kabineta noteikumu par Eiropas Savienības (ES) vienotās valūtas vienības nosaukuma atveidi latviešu valodā atcelšanu, ziņo LETA.

Ja Latvija šos noteikumus neatceļ, tas var būtiski apdraudēt pozitīva Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas atzinuma saņemšanu par tiesiskās konverģences nodrošināšanu un eiro ieviešanu Latvijā, skaidro Finanšu ministrija.

No 2012.gada septembra Latvija ir vienlaicīgi izpildījusi visus Māstrihtas kritērijus. Mūsu valsts ir apstiprinājusi arī pārējos tiesību aktus tiesiskās konverģences nodrošināšanai un gatavojas lūgt ārpuskārtas konverģences novērtējumu Latvijai.

Noteikumi par ES vienotās valūtas vienības nosaukuma atveidi latviešu valodā pieņemti 2005.gadā un paredz, ka ES vienotās valūtas vienības nosaukums latviešu valodā lietojams vīriešu dzimtes nelokāmajā formā "eiro" un ka tiesību aktos lietojams ES vienotās valūtas vienības nosaukums "euro", vārdu "euro" rakstot slīprakstā.

Atgādinām, ka pēc pievienošanās eirozonai ikdienā sabiedrībā un publiskajā telpā Latvijā tiks lietots termins "eiro", valūtas nosaukumu atveidojot kā "euro" tikai tehniska rakstura tekstos.

Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš iepriekš norādījis, ka visām ES dalībvalstīm tika noteikts vienotās valūtas vienību rakstīt kā "euro", nepieļaujot atšķirīgu tā rakstību atbilstoši gramatikas likumiem nevienā valodā, kas lieto latīņu alfabētu. Tomēr, ņemot vērā, ka Latvijas sabiedrība ikdienā jau gandrīz 15 gadus plaši lieto vārdu eiro, kas pilnībā atbilst latviešu valodas likumiem, Latvija izmantoja iespēju noteikt sev izņēmuma stāvokli.

Proti, balstoties uz Lietuvas un citu ES jauno dalībvalstu pieredzi, tehniska rakstura tekstos - tiesību aktos, finanšu dokumentos - vienotās valūtas nosaukums tiek atveidots kā "euro", to rakstot slīprakstā un uzskatot par tehnisku terminu svešvalodā. Savukārt ikdienā sabiedrībā un publiskajā telpā joprojām tiek un arī pēc pievienošanās eirozonai tiks lietots termins "eiro".

Pirmdien ārkārtas valdības sēdē plāno izskatīt arī jautājumu par ārpuskārtas konverģences ziņojuma pieprasīšanu Eiropas Komisijai un Eiropas Centrālajai bankai, lai izvērtētu Latvijas gatavību dalībai eirozonā.

Pēc sēdes 11:30 Ministru kabinetā Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), finanšu ministrs Andris Vilks (V) un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvics parakstīs vēstuli par ārpuskārtas konverģences ziņojuma pieprasīšanu.

Foto: companion.ua, forum.aforex.ru

Komentāri 1
Kalmanspirms 6 gadiem
Kad beidzot būs MK noteikumi kādam jāizkatā čekam ko saņems pircējs veikalā ,vai tur būs preces nosaukums,svars,cena,summa. Lvl vai euro