Raidījums: Repše atgriežas politikā, Mixnews.lv

Raidījums: Repše atgriežas politikā

фото

Politika | 2013. gada 10. martā plkst. 21:33

Gadu pēc biedrības "Latvijas attīstībai" izveidošanas tās viens no dibinātājiem Einars Repše (V) paziņo par savu gatavību atgriezties politiskajā dzīvē - šā gada otrajā pusē varētu tapt jauna partija, šovakar ziņo LTV1 raidījums "de facto".

Tādēļ kādreizējās partijas "Jaunais laiks" viens no dibinātājiem kļūs par savu līdzgaitnieku sāncensi 2014.gada 4.oktobrī plānotajās 12.Saeimas vēlēšanās.

Kopā ar Repši biedrībā darbojas Rīgas domes deputāts Edgars Jaunups (V), Nebanku kreditētāju asociācijas vadītāja Baiba Fromane (V), kā arī bijušie "Vienotības" atbalstītāji - miljonāri Valērijs Belokoņs, Donāts Vaitaitis un Olafs Berķis.

Pagaidām ne Repše, ne Jaunups no partijas "Vienotība" neplāno izstāties, taču arī aktīvu darbību jau labu laiku viņi partijā ir pārtraukuši.

"Vienotība" nācās atvadīties arī no reklāmista Aināra Ščipčinska, kurš iepriekš rūpējās par priekšvēlēšanu kampaņām. Tagad Ščipčinskis gādā par Repšes tēla veidošanu. Savukārt miljonāru atbalsts biedrībai atņēmis "Vienotībai" dāsnus ziedojumus. "Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars neslēpj, ka "naudas ir daudzas reizes mazāk, bet mēs kā partija esam spējīgi dzīvot un mēs virzāmies uz priekšu". Finansiāli veiksmīgāk būtu, ja biedrība iekļautos "Vienotībā". Taču neviena no pusēm to nevēlas.

Tikmēr Jaunups "de facto" pauž, ka nepamatoti pēc 11. Saeimas vēlēšanām priekšplānā esot izvirzījies jautājums par to, "vai "Saskaņas centram (SC)" jābūt valdībā". Koalīcija ar SC galu galā izgāzās. Jaunups atklāj, ka savos uzskatos toreiz nebija viens. "Diezgan tuvu manam viedoklim bija premjers un vēl ļoti ietekmīgi, tagad pat ministri šajā valdībā, bet mēs palikām mazākumā."

Partijas biedru vidū spriež, ka šo centienu dēļ Jaunupam nepārvaramas domstarpības esot izcēlušās ar "Vienotības" līderi Solvitu Āboltiņu. Tas varētu būt viens no iemesla politiķa vēlmei meklēt citus domubiedrus.

Repšem ar "Vienotības" līderiem konflikta nav. Taču aiz viņa stāv cilvēki, kuri zināmā mērā spēj ietekmēt viņa darbības virzienus. Kuluāros apspriež, ka "Mākslīgā intelekta fonda" aktīvas darbības beigšana saistīta ar Belokoņa vēlmi izbeigt tā finansēšanu. Tā vietā radusies interese par valsts attīstības plānu realizēšanu.

Taču arī tas neesot iemesls, lai atgrieztos varas gaiteņos. Repše skaidro, ka "politika nav tā vieta, kur cilvēks pelna, vismaz godīgs cilvēks tur nevar pelnīt. Es jau priecātos, ja man kādreiz izdotos Latvijā ieviest Singapūras principus arī attiecībā uz valsts amatpersonu atalgojumu. Ja es veselības aprūpē piedāvāju Nīderlandes modeli, tad valsts amatpersonu atalgojumu ziņā es gribētu piedāvāt Singapūras modeli. Viņiem ir ļoti labas algas ar ļoti konkrētiem izpildes rādītājiem".

Pēc "Vienotības" aplēsēm, nepieciešamo 5% barjeru, lai parlamentā iekļūtu, Repšem ar domubiedriem pārvarēt izdosies. Taču ar to nebūs pietiekoši, lai remdētu Repšes ambīcijas. Šī būs iespēja Jaunupam – savas prasmes, politisko lietu kārtošanā, pielietot, lai pieslietos kādam plašākam deputātu pulkam, iespējams, no SC.

Foto: Māris Morkāns un no vietnes kasjauns.lv

Komentāri