ASV viceprezidents: Savienotās Valstis vienmēr būs kopā ar Baltijas valstīm

фото

Politika | 2017. gada 31. jūlijā plkst. 15:12

ASV viceprezidents Maiks Penss, Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Lietuvas Valsts prezidente Daļa Grībauskaite

Amerikas Savienotās Valstis ir un vienmēr būs kopā ar Baltijas valstīm un to tautām, pirmdien Tallinā paziņoja ASV viceprezidents Maiks Penss.

"Man ir liela privilēģija būt šeit un nodot jums ļoti vienkāršu vēstījumu no Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa," sacīja Penss kopīgā preses konferencē ar Baltijas valstu prezidentiem.

"Prezidents mani šeit atsūtīja, lai es pateiktu - mēs esam ar jums. Mēs esam kopā ar Igaunijas, Latvijas un Lietuvas tautām un valstīm. Un mēs vienmēr būsim kopā," teica ASV viceprezidents.

фото

фото

Baltijas Valstu prezidenti - Daļa Grībauskaite, Raimonds Vējonis un Kersti Kaljulaida

"Prezidenta Donalda Trampa vadībā Amerika noraida jebkādu mēģinājumu izmantot spēku, draudus, iebiedēšanu vai ļaunprātīgu ietekmēšanu, kas būtu vērsta pret Baltijas valstīm vai jebkuru mūsu sabiedroto [NATO]," sacīja Penss.

Runājot par NATO plašākā kontekstā, ASV viceprezidents norādīja, ka pašlaik lielākais drauds ir Krievijas agresija, un ka spēcīga un vienota Ziemeļatlantijas alianse patlaban ir nepieciešamāka nekā jebkad kopš komunistu sistēmas sabrukuma pirms ceturtdaļgadsimta.

"Un šodien nav lielāku draudu kā agresijas spektrs no jūsu neprognozējamā kaimiņa austrumos," uzsvēra Penss.

фото

"Šobrīd Krievija turpina meklēt iespējas mainīt starptautiskās robežas ar spēku, graut suverēnu valstu demokrātijas un šķelt Eiropas brīvās nācijas, nostādot tās vienu pret otru," sacīja ASV viceprezidents.

Penss teica, ka Krievijas lēmums, ka līdz 1.septembrim Krievija ir jāatstāj 755 ASV diplomātiem, "netraucēs Savienoto Valstu apņēmībai iestāties par mūsu drošību, mūsu sabiedroto drošību un brīvību mīlošo nāciju drošību visā pasaulē".

"Prezidenta Donalda Trampa vadībā ASV stingri atbalsta [NATO līguma] 5.pantā izteikto kopīgās aizsardzības solījumu, ka uzbrukums vienam no mums ir uzbrukumus mums visiem," uzsvēra ASV viceprezidents.

"Šodien saikne starp Baltijas valstīm - Igauniju, Latviju un Lietuvu - un Savienotajam Valstīm ir spēcīga. Un esmu pārliecināts, ka prezidenta Donalda Trampa vadībā un to prezidentu vadībā, kuri šeit sapulcējušies, laikam ejot, mūsu saikne kļūs vēl stiprāka," teica Penss.

фото

Savukārt Latvijas prezidents Raimonds Vējonis pēc sarunas ar ASV viceprezidentu norādīja, ka ASV un Baltijas valstis ir gatavas paplašināt stratēģiskās partnerattiecības drošības jomā.

Viņš arī pastāstīja, ka šodien ar Pensu apsprieda veidus, kā stiprināt sadarbību Baltijas valstu pretgaisa aizsardzībā, hibrīdo draudu un informatīvās vides apdraudējuma novēršanā.

Pēc Vējoņa teiktā, ASV ir Baltijas valstu ciešākais stratēģiskais partneris, kas līdz ar NATO veido reģiona kopējās drošības stūrakmeni. Pēdējo sešu mēnešu laikā ASV un Baltijas valstu politiskais dialogs ir sasniedzis vēl nepieredzētu intensitāti, sacīja Vējonis.

"Visas tikšanās, tai skaitā šodien notikusī, dod mums pārliecību par ASV nemainīgo uzticību NATO un gatavību aizstāvēt Baltijas valstis. Mēs ļoti augstu novērtējam ASV pastāvīgo militāro klātbūtni Baltijā, kā arī Savienoto Valstu apņemšanos 2018.gadā ievērojami palielināt finansējumu Eiropas aizsardzībai, kas veicinās NATO Alianses atturēšanas spējas," teica Vējonis.

Valsts prezidents apliecināja, ka Latvija pildīs solījumu palielināt izdevumus valsts aizsardzībai līdz 2% no iekšzemes kopprodukta jau nākamajā gadā.

Baltijas valstu un ASV viceprezidenta tikšanās laikā tika apspriesta arī sadarbība ekonomikā. Valsts prezidents apsveica ASV gatavību sākt sašķidrinātās dabas gāzes eksportu uz Baltijas un Centrāleiropas valstīm, kas stiprinātu reģiona enerģētisko drošību, diversificējot enerģijas piegāžu avotus.

Prezidents arī uzsvēra, ka ir jāizmanto iespējas paplašināt Latvijas un ASV ekonomisko sadarbību, jo šobrīd ir gan piemēri veiksmīgām ASV investīcijām Latvijā, piemēram, banku jomā, gan aizvien vairāk Latvijas uzņēmēju plāno attīstīt biznesa projektus ASV. Liels potenciāls ir sadarbībai moderno tehnoloģiju un IT jomā, atzīmēja Vējonis.

фото

Jau ziņots, ka Penss svētdien un pirmdien uzturas vizītē Igaunijā, kuras gaitā viņš tikās ar Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni, Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu un Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti.

фото

фото

ASV viceprezidents Maiks Penss un Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida

Komentāri