Eksprezidents Zatlers ar kundzi devies uz Austrāliju par valsts līdzekļiem

фото

Politika | 2017. gada 15. novembrī plkst. 16:24

Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers ar kundzi Lilitu devies mēnesi ilgā Latvijas valsts dzimšanas dienas ceļojumā uz Austrāliju, raksta kasjauns.lv.

Daļēji viņu lidojumu uz zaļo kontinentu apmaksājusi Kultūras ministrija, kura piešķīrusi 2000 eiro Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) 18.novembra pasākumu organizēšanai.

Teju 10 000 eiro Zatleru vizītei atvēlējuši arī Austrālijas latvieši. Latvijā par Zatleru pāra vizīti viņpus okeānam nekas nav zināms, kaut arī to varētu pielīdzināt teju vai neoficiālai valsts vizītei. Vien parādījusies neliela informācija, ka Zatlers šonedēļ nevarēs piedalīties „oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas iztaujāšanā, jo atrodas „ārpus valsts” un komisiju varēs apmeklēt tikai decembrī.

Tomēr Austrālijā iznākošie latviešu laikraksti pirmajās lappusēs ziņo par Zatleta vizīti. Laikraksts „Austrālijas Latvietis” informē, ka laikā no 4. līdz 26. novembrim Valdis Zatlers kā īpašais viesis Valsts svētku pasākumos uzstāsies astoņos Austrālijas latviešu centros – Pērtā, Hobartā, Brisbenā, Kērnā, Adelaidā, Sidnejā, Melburnā un Kanberā.

LAAJ priekšsēde un Pasaules brīvo latviešu apvienības viceprezidente Kristīne Saulīte portālam Kasjauns.lv pastāstīja, ka Zatlera kungs uzstāsies arī ar referātu angļu valodā „Commonwealth Club” Austrālijas galvaspilsētā Kanberā, tiekas ar Austrālijas valdības pārstāvjiem federālajā un pavalstu valdības iestādēs, kā arī sniedz intervijas gan presei, gan radio.

Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale Kasjauns.lv paskaidroja, ka Zatlers uz Austrāliju pastarpināti devies par valsts naudu, kuru ministrija piešķīrusi Austrālijas un Jaunzēlandes latviešu 18. novembra svinību rīkošanai:

„Šī gada pavasarī Kultūras ministrija izsludināja atklātu konkursu par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu Latvijas valsts simtgades pasākumu norisei Latvijas diasporas mītnes zemēs. Konkursa mērķis bija sniegt atbalstu, veicināt sadarbību un nodrošināt veiksmīgu notikumu norisi Latvijas diasporas latviešu organizācijām.

Ar konkursa uzvarētāju - Pasaules brīvo latviešu apvienību - tika noslēgts sadarbības līgums „Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu Latvijas valsts simtgades pasākumu norisei Latvijas diasporas mītnes zemēs”. Tā ietvaros šogad paredzēts atbalsts arī Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē ikgadēja pasākuma organizēšanai 2000 eiro apmērā”.

LAAJ mājaslapā rakstīts: „Valsts svētku viesa vizīte notiek ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu”. LAAJ priekšsēde Kristīne Saulīte Kasjauns.lv pastāstīja, par kādu naudu Zatlers devies vizītē uz Austrāliju un cik tā izmaksā, un kāpēc:

„LAAJ šogad atzīmēja savu 66 gadu pastāvēšanas gadadienu. Vieni no mūsu lielākajiem svētkiem ir Latvijas proklamēšanas gadadiena. Šie ir svētki, kad sanāk kopā visas paaudzes, visi tautieši, lai kopīgi svinētu Latvijas dzimšanas dienu. Kopš Latvijas brīvības atjaunošanas mēs, Austrālijas latvieši, esam izveidojuši skaistu tradīciju, proti, uz svētkiem aicinām viesi/viešņu no Latvijas. Sarīkojumos tā ir mūsu dzīvā saikne ar Latviju.

Tā kā Austrālija ir tik liela un šeit 18. novembris nav brīvdiena, tad rīkojam svētkus visa mēneša garumā - tā, lai svētku viesis/viešņa var uzrunāt visus tautiešus, visās Austrālijas latviešu kopienās. Svētku viesi/viešņu izvirza LAAJ sastāvošās organizācijas un tad notiek balsojums, tā strādājam katru gadu. Par šī gada viesi tika izraudzīts kādreizējās Latvijas valsts prezidents Valdis Zatlers.

Latvijas Kultūras ministrija sniedz brīnišķīgu atbalstu – 1782 eiro apmērā, bet tas ir tikai atbalsts Zatlera kunga lidojumam uz Austrāliju. Zatlera kundzes izmaksas sedz Zatleri paši.

Kopējās izmaksas Austrālijas vizītei ir 10 454,65 dolāru (6852,55 eiro), un tas neieskaita trīs viesnīcas, par kurām maksā LAAJ. Zatlera kungs un kundze galvenokārt paliek pie tautiešiem mājās. Visu transportu, ēdināšanu un tā tālāk sedz Austrālijas latvieši.

Kultūras ministrijas atbalsts ir 1782 eiro, bet Austrālijas latviešu līdzfinansējums kopumā sasniedz tuvu pie 10 000 eiro”.

Foto: Saeimas kanceleja

Komentāri