Četriem Rīgas deputātiem var nākties nolikt mandātus pašvaldībā ieņemto amatu dēļ, Mixnews.lv

Četriem Rīgas deputātiem var nākties nolikt mandātus pašvaldībā ieņemto amatu dēļ

фото

Politika | 2013. gada 5. jūnijā plkst. 20:06

No 1.jūlija, stājoties spēkā jaunajiem ierobežojumiem par amatu savienošanu, Rīgas domē deputāta mandātu varētu nākties nolikt četriem domniekiem, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Līdz šim deputāta krēslā sēdējis gan Rīgas Ziemeļu izpilddirekcijas direktors Sergejs Hristoļubovs (SC), gan Rīgas Austrumu izpilddirekcijas direktors Dmitrijs Pavlovs (GKR), un abi domē ievēlēti atkārtoti.

Vēlēšanās kā "Gods kalpot Rīgai" biedrs veiksmīgi startējis arī Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) un Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aleksejenko (GKR), kuriem tagad nāksies izšķirties starp deputāta un direktora amatu.

Burovs un Pavlovs aģentūrai LETA sacīja, ka par šo tēmu vēl domā un lēmumu pieņemšot patstāvīgi. Aļeksejenko norādīja, ka patlaban atrodas atvaļinājumā, bet lēmumus par nākotni pieņems pirms Jāņiem. Nākamnedēļ paredzēta ievēlēto deputātu tikšanās, kuras laikā tiks skatīts arī šis jautājums, tomēr Aleksejenko atzina, ka departamenta direktora amats viņam šķiet pievilcīgāks, jo tajā iespējas paveikt reālus, iedzīvotājiem tīkamus darbus esot lielākas nekā deputāta amatā. "Ļaujiet man vēl nedēļu papriecāties," piebilda par deputātu ievēlētais direktors.

Savukārt Hristoļubovs bez vilcināšanās atbildēja, ka izvēli izdarīs par labu izpilddirekcijas vadītāja amatam.

Ja abi izpilddirekciju vadītāji un abi departamenta direktori nolems atteikties no deputāta mandāta, Rīgas domē iekļūs četri deputātu kandidāti no "Saskaņas centra" un "Gods kalpot Rīgai" saraksta - Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas 1.slimnīca" valdes loceklis Genādijs Sevastjanovs (SC), biedrības "Gods, Taisnīgums, Likumība" izpilddirektors Viktors Paškovs (SC), mācītājs Jānis Šmits (GKR), kurš kā deputāts darbojies arī līdzšinējā sasaukumā, kā arī Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisijas priekšsēdētāja vietniece Aina Krūkle (GKR).

No šā gada 1.jūlija pašvaldību deputāti vairs nevarēs ieņemt pašvaldības izpilddirektora vietnieka, kā arī pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja un viņa vietnieka amatus, paredz 31.janvārī Saeimā pieņemtie grozījumi likumā "Par pašvaldībām". Pašvaldības deputāts vairs nevarēs ieņemt amatu arī pašvaldības administrācijā, ja viņa pienākumos ir domes lēmumu projektu sagatavošana, lēmumu tiesiskuma un lietderības pārbaude, domes pieņemto lēmumu kontrole un uzraudzība. Tāpat deputāts savu amatu nedrīkstēs savienot, tieši vai pastarpināti sniedzot dažādus pakalpojumus domes administrācijai.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka lielākā daļa Rīgas domes sastāva pēc vēlēšanām paliks nemainīga - 35 deputāti turpinās darbu pašvaldībā arī šajā sasaukumā, taču viņiem pievienosies 25 jauni kolēģi. Lielākās izmaiņas gaidāmas opozīcijā.

SC/GKR biedri Rīgas domē ieņems stabilu vairākumu jeb 39 vietas, no kuriem 29 aizņems jau esošie deputāti. Rīgas domē ievēlēti 23 ir "Saskaņas centra" deputāti, no kuriem 20 ievēlēti otro reizi, bet trīs ir jaunpienācēji - bijusī "tautpartijiete", veselības ekministre Baiba Rozentāle, Latvijas Apvienoto biedru arodbiedrības (LABA) priekšsēdētājs Raimonds Gailis un Rīgas 80.vidusskolas direktore Anna Vladova.

Savukārt no 16 "Gods kalpot Rīgai" deputātiem, kas ievēlēti pašvaldībā, deviņi deputāta krēslu iesildījuši jau iepriekšējā sasaukumā, bet septiņi ievēlēti no jauna. Deputāta statusā iekļuvis "Dr.Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra" vadošais speciālists Igors Solomatins, Latvijas Universitātes senatore, literatūras zinātniece Ausma Cimdiņa, Sociālo tehnoloģiju augstskolas rektors un Augstākās izglītības padomes loceklis, akadēmiķis Juris Zaķis, Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs, vicemēra dēls Agris Ameriks, kā arī vicemēra padomnieks, bijušais Bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks un Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aleksejenko.

"Vienotības" deputātu skaits Rīgas pašvaldībā samazinājies no 14 līdz deviņiem. Vēlētāji pagarinājuši mandātu Olafam Pulkam, Baibai Brigmanei, Aigaram Pētersonam, Kārlim Strēlim un Valdim Gavaram, kā arī ievēlējuši četrus jaunus deputātus - saraksta līderi Sarmīti Ēlerti, bijušo kultūras ministru un tagadējo premjerministra padomnieku Intu Dālderi, eirparlamentārietes Sandras Kalnietes biroja vadītāju Pēteri Viņķeli un Pasaules Dabas fonda Latvijā valdes priekšsēdētāju Uģi Rotbergu.

Lielākā daļa jaunpienācēju Rīgas domē ievēlēti no Nacionālās apvienības saraksta. No 12 ievēlētajiem deputātiem domē otro sasaukumu pēc kārtas darbosies tikai "Demokrātiskais patriots" Jānis Atis Krūmiņš.

Rīgas domes deputāta statusā pirmo reizi nonāks 11 nacionālās apvienības biedru - Rīgas saraksta līdere, juriste Baiba Broka, arhitekts Aleksandrs Kiršteins, nekustamo īpašumu pārvaldnieks un zvērināta advokāta palīgs Andris Vilks, kultūras ministres padomnieks, Latvijas Nacionālās operas solists Nauris Puntulis, hokeja skolas "Rīga" direktors Dainis Locis, VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga" Drošības departamenta Aviācijas drošības nodaļas vadītājs Kārlis Dombrovskis, uzņēmējs un SIA "KPMG Baltics" jaunākais menedžeris Ģirts Lapiņš, Latvijas Okupācijas muzeja direktora vietnieks, ekspozīcijas kurators Ritvars Jansons, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Eksporta veicināšanas nodaļas vadītājs Andris Pārups, kā arī Saeimas deputātes palīdze Ieva Holma un SIA "Būvprocesu vadības aģentūra" valdes loceklis Andris Lācis.

Septiņi iepriekšējā sasaukuma deputāti Rīgas vēlēšanās šogad nav piedalījušies - Edgars Jaunups no "Vienotības", "Demokrātiskie patrioti" Gundars Ābers, Dainis Stalts un Mārtiņš Šics, "Saskaņas centra" deputāti Viktors Gluhovs un Sergejs Zaļetajevs, kā arī bijušais SC biedrs Viktors Nikolajevs.

17 deputāti šajās vēlēšanās startējuši neveiksmīgi - no SC aiz strīpas palikuši Viktors Fedotovs un Ivans Ivanovs, kā arī no SC izslēgtā Natālija Mirska, kas startēja partijas "Alternative" sarakstā. No "Gods kalpot Rīgai" saraksta nav ievēlēti Jānis Šmits un Raimonds Timma.

Lielākais deputātu atbirums ir opozīcijas partijām. Domē nav iekļuvuši astoņi "Vienotības" deputāti - Jānis Mārtiņš Zandbergs, Elmārs Vēbers, Māris Puriņš, Tālis Veismanis, Lita Beire, kā arī Juris Viņķelis, kurš ierindojies 60.vietā, un Ieva Akuratere, kas sarakstā ieņēmusi pēdējo, 63.pozīciju. Pavisam nedaudz līdz iekļūšanai domē pietrūcis Ērikam Škaparam - Rīgas pašvaldībā no "Vienotības" ievēlēti deviņi deputāti, bet Škapars sarakstā palicis desmitais.

No četriem "Demokrātiskajiem patriotiem", kas mēģināja domē atkārtoti iekļūt no nacionālās apvienības "Visu Latvijai-TB/LNNK" saraksta, paveicies tikai Jānim Atim Krūmiņam. Pārējie trīs kolēģi - Aldis Bukovskis, Jānis Vahers un Jānis Mārtiņš Skuja - palikuši aiz svītras.

Kā ziņots, pēc Rīgas pašvaldības vēlēšanām Rīgas domē iekļuvušas trīs partijas. 1.jūnijā 58,54% rīdzinieku atdevuši savas balsis par "Saskaņas centra"/"Gods kalpot Rīgai" kopīgo sarakstu, nodrošinot līdzšinējai koalīcijai domē 39 vietas no 60. Par nacionālo apvienību nobalsojuši 17,86% vēlētāju, nodrošinot šim politiskajam spēkam 12 vietas domē, bet par "Vienotību" nobalsojuši 14,13% rīdzinieku, deputātu krēslos ievēlot deviņus pārstāvjus.

Vēlēšanās Rīgā piedalījušies 229 910 iedzīvotāji jeb 55,54% no kopējā balsstiesīgo rīdzinieku skaita. Deviņas partijas nav pārvarējušas 5% barjeru.

Foto: no vietnes riga24.lv

Komentāri