Izziņota Rīga 2014 Eiropas kultūras gada atklāšanas programma, Mixnews.lv

Izziņota Rīga 2014 Eiropas kultūras gada atklāšanas programma

фото

Rīga 2014 | 2013. gada 17. decembrī plkst. 17:30

Jau pēc pāris nedēļām – 2014. gada janvāra vidū – ar daudzveidīgu un augstvērtīgu kultūras pasākumu programmu tiks atklāts Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gads, kas visa gada garumā piedāvās bagātīgu kultūras programmu.

"Rīga 2014" programmas atklāšanas pasākumi ilgs trīs dienas – no 17. līdz 19. janvārim. Būs apskatāmas vairākas īpaši izveidotas izstādes, norisināsies akcijas un pasākumi dažādās Rīgas vietās. Tie būs svētki visai pilsētai!

Atklāšanas pasākumi iezīmēs visa turpmākā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada norises un "Force Majeure" programmas saturu. Visas atklāšanas dienas rīdziniekus un Rīgas viesus priecēs gaismas festivāla "Staro Rīga" speciālizlaidums.

Piektdiena, 17. janvāris

Ekspozīcija "Dzintars laiku laikos"

Jau 17. janvārī Dabas muzejā tiks atklāta ekspozīcija "Dzintars laiku laikos", kas ir pirmais pieturas punkts Eiropas kultūras galvaspilsētas muzeju projektā "Dzintara ceļš". Tā iepazīstinās ar Baltijas dzintaru, rādot tā dabīgās formas, krāsu toņu daudzveidību un nozīmīgo vietu pasaules dzintaru depozītu vidū. Dzintars veidojis mūsu reģiona atpazīstamību senajās Eiropas kultūrās. Izstāde parāda dabīgo dzintaru, tā izmantojumu visdažādākajās jomās, īpaši akcentējot zinātniskajos pētījumos radītā dzintara diega izmantošanas perspektīvas.

Izstāde Dabas muzejā būs aplūkojama līdz 31. decembrim. Vairāk par ekspozīciju lasi rakstā "No bastarda līdz birmītam un dzintara diegam – top izstāde".

фото

Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas ceremonija/Riharda Vāgnera opuss tēlos "Rienci. Triumfs un sakāve".

Rihards Vāgners savu trešo operu "Rienci" sāka sacerēt Rīgā, un tieši ar šo darbu aizsākās komponista pasaules slava. Operas un komponista saistība ar Rīgu tiek akcentēta arī šajā jauniestudējumā: Vāgnera opuss atklāj Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu. Iestudējumu veido starptautiska radošā komanda un dāņu režisore Kirstena Dēlholma (Kirsten Dehlholm), kas Latvijas skatītājiem pazīstama ar multimediālajām izrādēm "Operācija: Orfejs" un "Kara daba".

Izrādē skanēs ne tikai mūzika no operas "Rienci", bet arī jaunā latviešu skaņu mākslinieka Voldemāra Johansona elektroniskā mūzika. Iestudējumā piedalīsies arī Rīgas Doma zēnu koris un Rīgas Horeogrāfijas vidusskolas audzēkņi.

Izrādes Latvijas Nacionālajā operā: 17.janvārī pl.19:00 (ar ielūgumiem), 19. janvārī (pirmizrāde), kā arī 21. janvārī un 3., 15. jūnijā. 17. janvāra izrāde un pasākums daļēji tiks rādīti tiešraidē LTV1.

Sestdiena, 18. janvāris

Pasākumi visas dienas garumā Rīgas pilsētvidē – muzejos, kafejnīcās, iestādēs.

"Rīga 2014" programmas "nogaršošana" Rīgas Centrāltirgū un Rīgas Starptautiskajā autoostā.

Sestdien, 18. janvārī, jau no pl.8.00 no rīta līdz 17.30 pēcpusdienā Rīgas Centrāltirgus un tā paviljoni piedāvās vienreizēju notikumu – iespēju "nogaršot" visu 2014. gada programmu. Katrā no paviljoniem un Rīgas autoostā varēs izbaudīt programmas tematisko līniju atmosfēru, kā arī tirgus tradicionālo piedāvājumu.

Tematiskās līnijas "Ceļu karte" noskaņas varēs baudīt Gaļas un Sakņu paviljonā, kur mājos "Izdzīvošanas komplekts", Piena paviljons izzinās vēsturi ar tematiskās līnijas "Brīvības iela" dalībniekiem, Zivju paviljonā tiks ieskicēta "Dzintara ādere", savukārt tematiskajai līnijai "Okeāna alkas" atvēlēta Rīgas Starptautiskā autoosta. Papildu informācija par paviljonu un autoostas programmu sekos turpmāk.

фото

Grāmatu draugu ķēde – akcija "Gaismas ceļš"

18.janvārī norisināsies arī ilgi lolotā Grāmatu draugu ķēde – akcija "Gaismas ceļš", kurā Rīgas ielās 2014 metru garumā no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas uz jauno Gaismas pili no rokas rokā tiks padotas grāmatas.

Bibliotēkas jaunā ēka ir būtisks kultūras infrastruktūras objekts. Kopēja rokās sadošanās vienam mērķim Baltijas ceļā 1989. gadā atnesa neatkarību. Grāmatu draugu ķēde ir simboliska sadošanās rokās, kas apliecina vērtību sistēmu Rīgā un Latvijā. Sadosimies rokās par kultūras vērtībām, to saglabāšanu un tālāknešanu!

Izstāde "1914"

No 18.janvāra apmeklētājiem būs atvērta izstāde "1914", ko līdz 20. aprīlim varēs aplūkot izstāžu zālē "Arsenāls". Tā akcentēs Pirmā pasaules kara ietekmi kultūrā, parādot gan mākslinieku – aculiecinieku – mākslas darbus, gan laikmetīgas kara interpretācijas mūsdienu autoru sniegumā. Izstāde ļaus iepazīties ne tikai ar unikālām fotogrāfijām, latviešu klasiskā modernisma darbiem, bet arī ar gleznām, grafikām un unikāliem tēlniecības paraugiem no citām valstīm – Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Polijas, Slovākijas, Čehijas, Slovēnijas, Horvātijas, Serbijas un Ungārijas, kas pārstāv prestižākos mākslas muzejus un nacionālās galerijas.

"Gaismas parāde"

Vakarpusē, līdz ar tumsas iestāšanos, gaidāmi vairāki mirdzoši un sildoši gaismas un uguns priekšnesumi. Viens no tiem – "Gaismas parāde", kas sāksies pl. 18.00 un norisināsies 11. novembra krastmalā.

Tas būs poētisks nakts priekšnesums, kas ne tikai izgaismos pilsētu, bet iedegs uguni arī skatītāju acīs. HELMNOT režisētā gaismas parāde ir mobils nakts uzvedums ar majestātiskām gaismas figūrām, kas izgaismo tumsu. Uzveduma galvenais objekts ir 7 metrus augsts un 8 metrus garš gaismas kuģis, kas visa uzveduma laikā iedegsies visneiedomājamākajās krāsās.

Daugavas akvatorijā – starp Dzelzceļa un Vanšu tiltu – pl. 19.00 sāksies muzikāls gaismas stāsts par dabu, cilvēku un kultūru. Komponista Jāņa Lūsēna īpaši šim uzvedumam komponēto mūziku "izkrāsos" pirotehnisko uzvedumu meistara Kalvja Kalniņa un gaismu mākslinieka Normunda Bļasāna veidotās gaismas ainavas.

Pasaules ugunsskulptūru čempionāts

Pie Vanšu tilta Ķīpsalas pludmalē jau no 16. janvāra rosīsies pasaules labākie ugunsskulptūru tēlnieki, lai 18. janvārī no pl. 18.30 iepriecinātu rīdziniekus un pakāpeniski tās aizdegtu.

Ugunsskulptūru mūžs ir īss. Tās tiek izveidotas, lai sadegot piedzīvotu savu krāšņāko brīdi, kas dažkārt ilgst tikai desmit minūtes. Komandas divu profesionālu tēlnieku sastāvā no 12 valstīm (ASV, Austrālijas, Francijas, Igaunijas, Krievijas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Somijas, Spānijas, Šveices, Zviedrijas) trīs dienas veidos līdz 6 m augstas koka konstrukcijas, kas sestdien – sacensību dienā – tiks aizdedzinātas, un žūrija lems, kuru no dalībniekiem atzīt par pasaules čempionu.

Ugunīgu muzikālo noskaņu radīs grupa "Pulsa efekts". Īpašā jurtā un vigvamā risināsies meistarklases, kurās sacensību skatītāji varēs liet sveces un iegūt praktiskas zināšanas ugunsskulptūru veidošanā. Teritorijā, kas būs īpaši noformēta, tiks izvietota skatuve, videoekrāni, kuros tuvplānā varēs vērot visu notiekošo, kā arī darbosies kafejnīcas un tirgotāji. Ceremonijas noslēgumā starptautiska žūrija lems, kuru no komandām atzīt par pasaules ugunsskulptūru čempioniem un kam piešķirt galveno balvu – 2500 eiro. Vicečempions saņems 1500 eiro, trešā vieta – 1000 eiro.

Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas koncerts "Rīga dimd!" Vakara noslēgumā – 18. janvārī pl. 21.00 – "Arēnā Rīga" sāksies Eiropas kultūras galvaspilsētas atklāšanas koncerts "Rīga dimd!".

Tajā piedalīsies izcilākie Latvijas akadēmiskās, etno un popmūzikas mākslinieki, kori un orķestri. Koncerts būs Rīgas pilsētas dāvana ne vien Latvijas iedzīvotājiem, bet tas tiks translēts TV tiešraidēs arī kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā.

Koncerta vēstījums būs apliecinājums Rīgas vēsturiskajam un laikmetīgajam skaistumam un daudzveidībai. Rīgas vizuālajiem simboliem un zīmēm, kas spilgti stāsta par pilsētu mums pašiem un viesiem. Vietas, sajūtas un ļaudis, ar kuriem lepojamies. Rīga, kas apdziedāta un mīlēta tautasdziesmās un mūslaiku dzejā. Ar Riharda Vāgnera, Pētera Čaikovska, Emīla Dārziņa, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Artūra Maskata, Ērika Ešenvalda, Jāņa Lūsēna neaizmirstamām mūzikas kompozīcijām Rīga šajā koncertā klausītājus uzrunās kā laikmetīga kultūras un mākslas pilsēta.

Svētdiena, 19. janvāris

Kristiāna Boltanska izstāde "Sirdspuksti"

Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas nedēļas nogale noslēgsies ar Francijas laikmetīgās mākslas korifeja Kristiāna Boltanska (Christian Boltanski) instalācijas "Sirdspuksti" atklāšanu.Tā būs aplūkojama izstāžu zāles "Arsenāls" Radošajā darbnīcā.

Instalācija savdabīgā veidā iemūžina atmiņu par cilvēku. Mākslinieks nojauc robežas starp dzīvību un nāvi, starp pagātni un šodienu. Sirdspuksti atgādina, ka nāves robeža tiek šķērsota ik brīdi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja reģistrēt savu sirds ritmu "Sirdspukstu" arhīvā, kas ierakstus glabā Japānā. Projekts tapis sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā.

Izstāde apmeklētājiem būs pieejama jau no 20. janvāra līdz 20. aprīlim. Kinētiskā mākslas izstāde "Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam."

Līdz ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas atklāšanu un Grāmatu draugu ķēdi, tur tiks atklāta arī laikmetīgās mākslas izstāde "Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam." Laikmetīgās mākslas centra veidotā ekspozīcija ir ekskurss Latvijas 20. un arī 21. gadsimta avangarda mākslā.

LNB jaunajā ēkā būs aplūkojami septiņu Latvijas mākslinieku novatoru darbi, sniedzot ieskatu par sava laika eksperimentālām, pat utopiskām mākslas vērtībām. Izstāde ir dialogs starp dažādiem laika periodiem, uzrādot savstarpējās sakarības un pārmantojamību mākslas darbos, kuri katrs pieder citam laikmetam un citai ideoloģiskajai ērai.

Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Kārlis Johansons (1890–1929), Gustavs Klucis (1895–1938), Valdis Celms (1943), Jānis Krievs (1942), Artūrs Riņķis (1942), Gints Gabrāns (1970) un Voldemārs Johansons (1981).

Izstādes atklāšana 19. janvārī, apmeklētājiem tā būs atvērta no 20. janvāra līdz 16. martam. Norises datumi vēl gan var tikt mainīti.

Foto: Kaspars Garda, Mārtiņš Otto, Rīga 2014.

Komentāri