LNB direktors: Grāmata varētu būt viens no Rīgas kā kultūras galvaspilsētas simboliem (VIDEO), Mixnews.lv

LNB direktors: Grāmata varētu būt viens no Rīgas kā kultūras galvaspilsētas simboliem (VIDEO) (1)

фото

Rīga 2014 | 2014. gada 17. janvārī plkst. 14:52

Latvijas un latviešu milzīgās un senās grāmatu lasīšanas tradīcijas ir apstākļi, kuru dēļ var teikt, ka grāmata varētu būt viens no Rīgas kā kultūras galvaspilsētas simboliem, intervijā portālam Mixnews.lv teica Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks.

"Latvijai un latviešiem ir milzīgas grāmatu lasīšanas tradīcijas, piemēram, ģimenēm joprojām ir lielas personiskās bibliotēkas, kas citās valstīs nemaz nav. Mēs atceramies ar milzīgās "blatu" būšanas padomju laikos, kas bija vajadzīgas, lai tiktu pie grāmatām. Grāmatas izdeva nenormālās tirāžās. Tie ir apstākļi, kuru dēļ varētu teikt, ka grāmata varētu būt viens no Rīgas kā kultūras galvaspilsētas simboliem," skaidro Andris Vilks.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoram arī šķiet būtiski, ka Kultūras galvaspilsētas atklāšanas pasākumi ir demokrātiski un tajās var iesaistīties daudz cilvēku.

"Ir būtiski, ka ar grāmatu ķēdi mēs jau pirmajā dienā mobilizēsim ļoti daudz cilvēku. Atšķirībā no citās vietās notikušiem visai elitāriem notikumiem, šis ir ļoti demokrātisks veids, kā Rīga sāk savu dzīvi kā kultūras galvaspilsēta," domā Vilks.

Viņš uzsver, ka pats vislabprātāk stāvētu kaut kur ķēdes vidū star sanākušajiem cilvēkiem, taču pasākuma režisori LNB direktoru "ir nolikuši pašā ķēdes galā pie grāmatu saņēmējiem, bibliotēkā".

Tautas grāmatu plauktam ir ziedoti neskaitāmi tūkstoši grāmatu. Vilks atklāj, ka bibliotēkas darbinieki šobrīd ir apstrādājuši 4000 grāmatas, taču tas nebūt neesot viss.

Cilvēki Tautas grāmatu plauktam ziedo ļoti dažādas grāmatas: romānus, bērnības grāmatas, grāmatas, kas glabātas vairākās paaudzēs. Katrai uzdāvinātajai grāmatai ir savs, pilnīgi unikāls stāsts, uzsver LNB direktors.

"Ir arī unikālas vērtības, piemēram, Ulda Bērziņa dāvana - Senmongoļu vārdnīca. Citas lietas, kas ir pilnīgi unikālas. Es domāju, ka daža no šīm grāmatām kvalificēties kā reta grāmata vai rokraksts, un tad mums būs jādomā, vai pēc kāda laika, vai arī tagad unikālajām gāmatām būtu jātop par Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas materiāliem," stāsta bibliotēkas direktors.

Komentāri 1
cFbLG0wObpirms 4 gadiem
Liebe MellyDa ist man als Mutter besonders Stolz.Schf6n mudf es gweesen sein.Dir und Deinen Lieben eine schf6ne und besinnliche Adventszeit wfcnscht Friederike