Eiropas kultūras galvaspilsētai Rīgai tiks veltīta divu eiro monēta, Mixnews.lv

Eiropas kultūras galvaspilsētai Rīgai tiks veltīta divu eiro monēta

фото

Rīga 2014 | 2014. gada 15. martā plkst. 09:32

Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā Latvijas Banka izlaidīs pirmo īpašā dizaina 2 eiro apgrozības monētu, kas būs veltīta Eiropas kultūras galvaspilsētai - Rīgai.

Monētas tiks izlaistas š.g. rudenī un tās tirāža (līdzīgi kā lielākajai daļai īpašā dizaina vienlatnieku) būs 1 miljons eksemplāru. Papildus tiks nokaltas 5000 monētas speciālā – suvenīriesaiņojumā (numismātu un citu interesentu zināšanai – kvalitāte "Brilliant Uncirculated"). Monētas sižetā būs Vecrīgas panorāma ar iegravējumu "Rīga 2014". Monētas autori ir Henrihs Vorkals un Jānis Strupulis.

Nodibinājums "Rīga 2014" cer, ka Latvijas Bankas sarūpētā īpašā dizaina 2 eiro apgrozības monēta būs labs Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas popularizētājs arī citās eiro zonas valstīs.

Pašlaik Latvijas Banka ir izsludinājusi atklātu konkursu par šīs monētas kalšanu un piegādi.

Viena no tautā iecienītākajām monētu mākslas jomām ir īpašās 2 eiro apgrozības monētas. Katru gadu ikviena eiro zonas valsts var izlaist divas šādas monētas (Latvijā agrāk tika emitētas īpašās 1 lata apgrozības monētas), kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu 2 eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros.

Īpašajām apgrozības monētām ir tādas pašas iezīmes, un Eiropas puse kā parastām 2 eiro apgrozības monētām. Monētas pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku ir tām attēlots piemiņas motīvs. Īpašā dizaina eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eiro zonā – tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro monētas.

Vēl viena monētu mākslas joma ir kolekcijas monētas (iepriekš sauktas par jubilejas un piemiņas monētām). Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr šādas monētas reāli reti nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.

Komentāri