Aprīlī "Rīga 2014" programmā gaidāmi jauni kultūras pasākumi , Mixnews.lv

Aprīlī "Rīga 2014" programmā gaidāmi jauni kultūras pasākumi

фото

Rīga 2014 | 2014. gada 2. aprīlī plkst. 07:24

Aprīlī "Rīga 2014" programmā pirmizrādi piedzīvos vairāki nozīmīgi mūzikas, baleta un kino jaundarbi.

Jau no 2.aprīļa kinoteātrī "Splendid Palace" demonstrēs Dāvja Sīmaņa režisēto filmu "Escaping Riga". Filma ir kinematogrāfisks ceļojums, dokudrāma, kas meklē atbildes uz jautājumu, kā 20.gadsimta pirmās puses notikumi ietekmēja un mainīja cilvēku dzīves.

Filmas galvenie varoņi ir divas spilgtas 20.gadsimta personības – britu domātājs Sers Jesaja Berlins un krievu kinorežisors Sergejs Eizenšteins, kuri abi piedzima Rīgā pirms vairāk nekā 100 gadiem.

Tikmēr 10.aprīlī pirmizrāde plānota dokumentālajai filmai "Teritorija/Vija.Celmiņš". Dokumentālā filma lieliski papildinās mākslinieces personālizstādes atklāšanu Rīgas Biržā. Tā būs līdz šim plašākā izcilās Latvijā dzimušās amerikāņu popārta un fotoreālisma mākslinieces Vijas Celmiņas darbu izstāde "Vija Celmiņa. Dubultā realitāte".

Šis ir sen gaidīts notikums Rīgas kultūras dzīvē, piedāvājot gan pasaulslavenās mākslinieces darbu izstādi, gan filmu par Vijas Celmiņas daiļradi, gan vairākus tikšanās un diskusiju formātus ar pašu mākslinieci.

Savukārt, 26. un 27.aprīlī Latvijas Nacionālajā operā pl.19.00 redzēsim trīs latviešu komponistu darbu iestudējumus pasaules horeogrāfu versijās, kas vienlaikus būs viencēliena baletu pasaules pirmizrādes. Šis iestudējums ir unikāls notikums – iespēja ieraudzīt, kā latviskajai mentalitātei raksturīgās noskaņas, izteiktas mūzikā, izjūt un interpretē dažādu nacionalitāšu laikmetīgā baleta meistari.

Pētera Vaska ziemeļnieciski lakoniskajai mūzikai savu versiju piedāvās jaunā horeogrāfijas zvaigzne no Argentīnas – Demiss Volpi, Štutgartes baleta horeogrāfs. Riharda Dubras mūzika, kas suģestē ar intensīvu garīgo pārdzīvojumu, iedvesmojusi Brno baleta māksliniecisko vadītāju Mario Radačovski.

Savukārt Georga Pelēča gaišo, sirsnīgo skaņu pasauli dejas valodā ietērps izcilā primabalerīna Bridžeta Breinere no ASV, kura nesen uzmirdzējusi arī kā horeogrāfe.

Aprīlī pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos arī vairāki mūzikas jaundarbi. 4.aprīlī Rīgas Domā koncertu sērijas "Bahs. Pasija. Rīga" ietvaros tiks atskaņota Ērika Ešenvalda "Lūkas pasija". Koncertu sērija "Bahs. Pasija. Rīga" būs klausāma trīs lielākajos Rīgas dievnamos trīs piektdienas vakarus pirms Lieldienām.

Johana Sebastiāna Baha zīmē šogad notiek arī festivāls "Windstream". Vairāki festivāla koncerti, tostarp starptautiskais komponistu konkurss šogad norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros. Konkursā komponisti sacentās ar īpaši pūtēju orķestrim "Rīga" sacerētiem darbiem ar moto "izjūti Bahu, turpini Bahu, debatē ar Bahu".

Konkursa fināls norisināsies 19.aprīlī Lielajā ģildē pl.19.00, savukārt apbalvošana un laureātu konkurss 20.aprīlī arī Lielajā ģildē pl.19.00. Mēneša izskaņā, 26.aprīlī pl.19.00 Rīgas Domā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Zigmara Liepiņa "Transcendentālās oratorijas".

Komentāri