Dzintars dažādās variācijās Paula Stradiņa Medicīnas muzejā! (FOTO), Mixnews.lv

Dzintars dažādās variācijās Paula Stradiņa Medicīnas muzejā! (FOTO)

фото

Rīga 2014 | 2014. gada 15. aprīlī plkst. 15:04

"Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014" izstāžu ciklā "Dzintara ceļš Rīgā" otrais pieturas punkts ir Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, kur atklāta izstāde "Dzintars: mīti un zinātne".

Dzintaru visos laikos apvijuši nostāsti par tā maģiskām īpašībām. Jaunajā izstādē atspoguļots dzintara maģiskais un racionālais pielietojums sadzīvē, ārstniecībā un rituālos, sākot no aizvēstures dzintara maģiskajiem rituāliem, caur viduslaiku misticismu un pirmajiem atklājumiem līdz mūsdienu zinātniskiem sasniegumiem dzintarskābes izmantošanā.

фото

фото

фото

Izstādē eksponēti materiāli no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, LU Akadēmiskās bibliotēkas, LU Latvijas vēstures institūta, Turaidas muzejrezervāta, Lietuvas mākslas muzeja, Palangas un Kaļiņingradas Dzintara muzeja un Itālijas Bazilikatas apriņķa arheoloģijas muzeja krājuma.

Izstādē varēs pārliecināties par tā sauktā saules akmens plašo pielietojumu un nezūdošo vērtību, kas saglabājusies gadsimtiem ilgi, transformējoties arvien jaunos veidos un zinātnes sasniegumos. Interesenti varēs apskatīt 19.gadsimta beigās Kuršu kāpās atrasto antropomorfo un zoomorfo dzintara figūriņas, viduslaiku aptiekāru teiksmainās zāles ar dzintara pulveri, kā arī mūsdienu medikamentus, uztura bagātinātājus un dzintara diegu.

Izstādē varēs apskatīt arī lietuviešu mākslinieku krāšņo dzintara kleitu, kas sver 4,6 kilogramus un ir bijusi eksponēta lielākajās modes pilsētās, bet tagad atceļojusi uz Rīgu.

фото

Šo no dzintara darinātu kleitu, kuru uztaisīja Lietuvas meistari, izstādes kurators Juris Salaks ieraudzīja izstādē Romā

фото

Sejas masāžas komplekts atvests no Kaļiņingradas dzintara muzeja

Tāpat ikviens varēs aptaustīt 2,1 kilogramu smagu dzintara gabalu. Apmeklētājus pārsteigs mākslinieka Voldemāra Johansona videoinstalācija. Ekspozīcijā redzama arī stacionārā aptieciņa, kurā farmaceits gatavoja dzintara pulveri.

фото

Senlaicīgu aptieku stūrītis, kurā farmaceits taisa pulveri no dzintara

Medicīnas muzejā aplūkojama arī mūsdienu māksla - Latvijas multimediju mākslinieka Voldemāra Johansona dzintara instalācija.

фото

фото

фото

фото

фото

Komentāri