Interesanti: Skatlogi stāstīs par Brīvības ielas vēsturi, Mixnews.lv

Interesanti: Skatlogi stāstīs par Brīvības ielas vēsturi

фото

Rīga 2014 | 2014. gada 30. aprīlī plkst. 07:52

Baudot maija brīvdienas, visi rīdzinieki un Rīgas viesi, no 30.aprīļa līdz 31.maijam tiek aicināti aplūkot Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas projekta "Skatlogi uz Brīvības ielu" ekspozīcijas.

Trešdien, 30.aprīlī, rīdzinieku un Rīgas viesu apskatei tiks atklātas astoņas ekspozīcijas veikalu, kafejnīcu un uzņēmumu skatlogos uz Brīvības ielas. Vēsturiskās ekspozīcijas aicinās garāmgājējus apstāties un ieskatīties mirkļos, kurus piedzīvojusi Brīvības iela laika posmā no 1914.gada līdz pat mūsdienām.

Projekta "Skatlogi uz Brīvības ielu" laikā astoņi ierastie veikalu, kafejnīcu un uzņēmumu skatlogi uz mēnesi tiks padarīti par savstarpēji saistošām, vēsturi reflektējošām mākslas formām.

Skatlogi atspoguļos Brīvības ielas vēsturi laika posmā no 1914. gada līdz mūsdienām, atgādinot garāmgājējiem, cik dažādi ir bijuši vēsturiskie Brīvības ielas nosaukumi un kādas politiskās varas ir spēlējušās ar Rīgas galveno ielu.

Šī projekta autore ir māksliniece Anna Heinrihsone. Mākslinieces mērķis projekta ietvaros bija lauzt ierasto formātu un iznest mākslu ārpus izstāžu zāles robežām, tuvinot to sabiedrībai – izvietojot ekspozīcijas tik ierastā pilsētas vidē, kā dažādu tirdzniecības vietu un uzņēmumu skatlogi.

Anna Heinrihsone norāda, ka darbs pie ekspozīciju izveidošanas ilga vairākus mēnešus, kuru laikā, kopā ar skatlogu stāstu autoru Vilni Vēju, tika radītas astoņas vēsturi atainojošas ekspozīcijas.

Projekta realizētāji atzīst, ka Latvijā, šāds, caur skatlogiem vērsts stāstījums par ielas vēsturi, tiek radīts pirmo reizi. Ekspozīcijās apskatāmie objekti ir īsti, autentiski priekšmeti no Latvijas muzejiem un privātām kolekcijām, kuri ļauj skatītājiem sajust senatnīgumu un stāsta vēsturisko noskaņu.

Projekta mērķis nav mācīt vai detalizēti atainot kādu vēsturisku notikumu, bet gan radīt nostalģiskas sajūtas vai sajūtu priekšstatus par aizgājušos laikmetu.

Ekspozīcija ilustrēs pārmaiņas, kas attiecīgajā vietā – ēkā vai Brīvības ielas posmā – notikušas laika gaitā. Tās papildinās publicista Vilņa Vēja radītie teksti, kas būs veidoti kā fiktīvas personas stāstījums – "mūžīgā garāmgājēja" atmiņu drumslas, uzsverot pieredzes subjektīvismu, kuru vienādi veido svarīgi vēsturiski notikumi un ikdienas dzīves fragmenti.

Ekspozīcijas sākums un beigas meklējamas "Latvijas Pasta" filiāles "Sakta" un kafejnīcas "Coffee Inn" skatlogos. Virzoties tālāk pa Brīvības ielu līdz pat Stūra mājai vai no Stūra mājas uz Brīvības pieminekļa pusi, ikviens garāmgājējs varēs aplūkot kā "atdzims" vairāki nostalģijas un vēstures atspulga vēstījumi.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas projekta "Skatlogi uz Brīvības ielu" ekspozīcijas būs apskatāmas līdz 2014.gada 31.maijam. Projekts tapis tematiskās līnijas "Brīvības iela" ietvaros, kurā jau pašlaik Elizabetes un Brīvības ielas krustcelēs ir skatāma mākslinieka Aigara Bikšes instalācija "Pieminekļu kari".

Komentāri