Ugunsgrēkā Rīgas pilī visvairāk cietuši Latvijas nacionālā vēstures muzeja krājumi (FOTO, VIDEO) (Papildināts 03:20), Mixnews.lv

Ugunsgrēkā Rīgas pilī visvairāk cietuši Latvijas nacionālā vēstures muzeja krājumi (FOTO, VIDEO) (Papildināts 03:20)

фото

Sabiedrība | 2013. gada 20. jūnijā plkst. 22:49

Rīgas pilij ceturtdienas vakarā aizdedzies jumts, portālam Mixnews.lv ziņo aculiecinieki.

Pl.03:20 Ugunsgrēkā Rīgas pilī visvairāk cietuši Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājumi, ar informāciju, kas uzzināta no minētā muzeja darbiniekiem, aģentūrai LETA atstāstīja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

Vismazāk cietuši Rīgas pilī esošie Mākslas muzeja un Rakstniecības muzeja eksponāti, kurus turpina nosegt ar plēvēm, lai gan vissmagāk cietuši tieši Nacionālā vēstures muzeja krājumi, kā piemēram ekspozīcija - "100 Latvijas nacionālās relikvijas".

Lāce nezināja teikt, cik lieli ir šie zaudējumi, bet viņa spēja vien piebilst, ka savulaik bija doma šos krājumus pārvest uz citu vietu, bet iestājoties krīzei tas netika izdarīts.

Pl.03:05 Ugunsgrēks Rīgas pilī mazinājies, ugunsdzēsēji jauc izdegušās konstrukcijas un dzēš uguns perēkļus. Darbs vēl vairākas stundas, ziņo latvijas radio.

Pl.02:37 Rīgas pils rekonstrukcijas darbu veicēja uzņēmuma "Skonto būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis uzskata, ka par zaudējumiem varēs runāt tikai tad, kad Rīgas pilī tiks lokalizēts viss ugunsgrēks.

Rāvis bija ieradies uz notikuma vietu brīdī, kas Rīgas pils jumtu bija noklājušas atklātas liesmas. Iepazinies ar situāciju viņš tikai spējis pateikt, ka par zaudējumiem varēs runāt pēc ugunsgrēka likvidēšanas un piebildis.

Tomēr uz jautājumu, kas varētu būt pie vainas, ka pilī izcēlies tik plašs ugunsgrēks, Rāvis atbildējis, ka pl.18:45 būvnieki ēku pametuši un nodevuši Militārajai policijai.

Pl.02:30 VUGD atzinis, ka visefektīvāk būtu dzēst no pils jumta, taču to darīt būtu bijis bīstami, ziņo Latvijas radio.

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme Grende informē, ka šonakt no Rīgas pils evakuēs nacionālos dārgumus, "Twitter" tīklā ziņo NA.

Pl.02:20 Degšana ar atklātu liesmu Rīgas pilī vairs novērojama tikai dažviet un tā nav nekontrolējama, līdz ar to pastāv cerība, ka ugunsgrēku drīzumā izdosies lokalizēt.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Viktorija Šembele, liesmu izplatīšanās pilī vairs nav tik intensīva, kā pirms brīža. VUGD darbinieki ir sākuši izdegušo konstrukciju jaukšanu un atsevišķu degšanas perēkļu likvidēšanu.

Dzēšanas darbu laikā ir cietis viens ugunsdzēsējs, kurš saindējies ar degšanas produktiem, pastāstīja Šembele.

Ugunsdzēsēji kopā ar Rīgas pils muzeja darbiniekiem patlaban apseko muzeja telpas un, kur nepieciešams, eksponāti tiek nosegti ar plēvēm, lai pasargātu tos no ūdens.

Arī tad, ja ugunsgrēku drīzumā izdosies lokalizēt jeb ierobežot, tā likvidācijas darbi, visticamāk, turpināsies vēl vairākas stundas.

Pl.02:06 VUGD: Intensīva degšana vairs nenotiek, atsevišķās vietās atklāta liesma, bet to jau kontrolējam, notiek konstrukciju jaukšana un liešana.

Pl.02:05 Nacionālie bruņotie spēki "Twitter" tīklā skaidro, ka helikopters ir atteikts lidojumu drošibas dēł- naktī pilsētvidē ir bīstami operēt ar trosē iekārtu aprīkojumu, arī ńemt ūdeni no upes. Pilots tumsā ar iekārto aprīkojumu var nepamańīt kādu pilsētvides škērsli, radot avarījas situāciju.

Pl.02:00 Rīgas pils joprojām deg ar atklātu liesmu, tomēr to augstums ir samazinājies, ziņo Latvijas Radio. Patlaban tiek glābti Rakstniecības muzeja eksponāti, taču bažas rada Latvija Vēstures muzejā esošie 100 Nacionālie mākslas dārgumi, norāda Jauzeme-Grende. Nosacīti vislabākajā stāvoklī ir Mākslas muzejs, Iespējams, vēl naktī būs jāveic evakuācija, ziņo Latvijas radio. "Mēs domājam, kā glābt Latvijas nacionālās vērtības," radio teica kultūras ministre Žaneta Jaunzeme- Grende.

Piektdien 8:00 no rīta ir sasaukta krīzes sanāksme Kultūras ministrijā, lai lemtu par turpmāko rīcību.

Pl.01:52 VUGD: Dažviet no pārsegumiem sāk tecēt ūdens tāpēc šobrīd ar muzeju darbiniekiem krājumus šajās vietās nosedzam ar plēvēm.

Pl.01:46 Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs Twitter tīklā ziņo, ka Rīgas pils tiek glabātas ap 20 000 #LNMM mākslas vienību. Māra Lāce: "Ir tādi eksemplāri, kurus nemaz nevar tā izkustināt un pārvietot."

Pl.01:45 Aculiecinieki ziņo, ka pie pie pils ieradusies neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīna, kas sniedz palīdzību kādam ugunsdzēsējam. Turam īkšķus.

Pl.01:35 Liesmas ir vismaz krietni noplakušas, ziņo Latvijas radio. No Daugavas puses redzami balti dūmi. Ugunsgrēks nav lokalizēts, ir apgrūtināta piekļūšana pilij un dzēšana notiek tikai no laukuma puses. Ugunsdzēsēji telpās iekšā netiek sūtīti. Ir apgrūtināta ūdens padeve, to pieved ar cisternām un ņem no Daugavas. VUGD izmanto situācijai atbilstošu tehniku, nebūs helikoptera, Latvijas Radio stāstījusi Ilze Pētersone - Godmane.

"Skonto būve" pārstāvis Guntis Rāvis pastāstījis, ka būvnieki darba telpas pametuši jau ap 19:00 vakarā.

Pl.01:35 Zane T. Līdaka Twitterī: Iznāca Rakstniecības muzeja darbinieki, krājums ir neskarts

Pl.01:20 VUGD un Rīgas pils muzeja darbinieki, kā arī uz notikuma vietu ieradusies kultūras ministre Žanete Jaunzeme-Grende (VL-TB/LNNK) nolēmuši pārliecināties, vai degošajā pilī ir iespējams glābt palikušos muzeja krājumus, novēroja aģentūra LETA.

Glābēji satraukušos muzeja darbiniekus un Jaunzemi-Grendi ieveduši muzeja krātuves telpās, lai pārliecinātos, kas vēl ir glābjams no minētajām vērtībām.

"Pārliecināsimies, kas ir glābjams, ja strauji tecēs ūdens, tad palīdzēsim klāt plēves," kāds no glābējiem noteicis ministrei, to sakām dzirdēja aģentūra LETA.

Pl.01:20 Kā novēroja aģentūra LETA, viena no ugunsdzēsēju izmantotajām ūdens šļūtenēm, caur kuru tika pumpēts ūdens no Daugavas, savienojuma vietā pārsprāga, blakusesošos apšļācot ar ūdens šalti. Ugunsdzēsēji vairāku minūšu laikā sagādāju jaunu šļūtenes sastāvdaļu un atjaunoja ūdens padevi no galvenās ūdens ņemšanas vietas pie Lielā Kristapa statujas.

Degošās Rīgas pils dzēšanas darbus šonakt nopietni apgrūtina vairākas ar ūdensapgādi saistītas likstas.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Viktorija Šembele, sākotnēji ūdens dzēšanai tika ņemts no autocisternām, kas, protams, drīz vien iztukšojās.

Tikmēr VUGD darbinieki bija uzstādījuši šļūtenes, lai ūdeni varētu ņemt tieši no Daugavas, taču dienesta rīcībā esošā sūkņu stacija ir ļoti veca un tā saplīsa.

Vienlaikus ūdens tika ņemts no pils tuvumā esošajiem hidrantiem, taču tajos nav pietiekami liels spiediens, atzina Šembele. Viņa piebilda, ka ugunsdzēsēji arī nevar piekļūt degošajam Rīgas pils jumtam tā, lai dzēšana būtu visefektīvākā.

Notikuma vietā patlaban strādā 79 VUGD darbinieki un amatpersonas ar 11 autocisternām, trim autokāpnēm un vienu autopacēlāju. Vēl pie Rīgas pils atrodas trīs speciālās VUGD tehnikas vienības - sūkņu stacija, kas gan vairs nedarbojas, šļūteņu automobilis, kurā ir vairāki kilometri šļūteņu, un automašīna ar elpošanas aparātiem.

Dzēšanas darbi tiek veikti arī no pils iekšpuses. Ugunsdzēsēji cenšas darīt visu iespējamo, lai liesmas neizplatītos tālāk, pastāstīja Šembele.

Latvijas televīzijas filmēts video

Jumts gandrīz pilnībā nodedzis, bet Svētā Gara tornī joprojām plīvo Latvijas karogs.

Pl.01:10 VUGD Iesaistītie resursi: 79 ugunsdzēsēji glābēji, 11 autocisternas, 3 autokāpnes, 1 pacēlājs un 3 specializēti transportlīdzekļi.

VUGD: Mūsu sūkņu stacija nobruka uzsākot darbu, esošie hidranti nespēj dot pietiekamu ūdens daudzumu, tāpēc arī nav pietiekams spiediens šļūtenēs.

VUGD: Vairākas ugunsdzēsēju grupas elpošanas aparātos arī dzēš iekštelpās.

Pl.01:00 Glābēji izmisīgi mēģina apdzēst atklātās liesmas, izskatās, ka tuvākajā laikā ierobežot liesmas neizdosies, ziņo Latvijas radio. Atklātas liesmas redzamas pils spārnā, kas ir vistuvāk Vanšu tiltam, savukārt pilnībā nopostīts jumts pils daļai, kur agrāk atradās valsts prezidenta darba telpas. Uguns turpina savus posta darbus, stāsta Latvijas radio korespondente.

Pl. 00:50 Pašvaldības policija atbrīvo Vanšu tiltu no cilvēkiem. Iemesls: vējš indīgos dūmus nes virsū cilvēkiem. Joprojām deg pils korpuss Vanšu tilta pusē, ugunsdzēsēji to laista ar ūdeni.

Pl.00:45 "Rīgas pils ir viena no svarīgākajām Latvijas kultūrvēsturiskajām vērtībām un ugunsdzēsējiem ir atkarīgs, cik daudz vērtību ies zudumā, vērojot notiekošo pie Rīgas pils žurnālistiem sacīja Kultūrpieminekļu inspekcijas pārstāvis Juris Dambis, ziņo Latvijas radio un Latvijas Ttelevīzijas apvienotais portāls lsm.lv

Viņš norādīja, ka šobrīd vēl ir grūti noteikt zaudējumu apjomu, tomēr jau tagad ir skaidrs, ka viss sadegušais ir "neatsverams un neaizvietojams".

"Ugunsdzēsēji cīnās, bet cīnās nepietiekoši. Neesmu speciālists, bet domāju, ka jaudas [dzēšanas] ir nepietiekošas," teica Dambis.

Arī Rīgas domes Īpašumu departamenta direktors Oļegs Burovs žurnālistiem atzina, ka šobrīd rīdzinieki ir "liecinieki tam, kā notiek vēsturiskas ēkas likvidācija". Viņš gan norādīja, ka arī turpmāk dome ir gatava nodrošināt prezidentu ar rezidenci Melngalvju namā.

Pl. 00:45 Lai nodzēstu ugunsgrēku, kas šovakar izcēlies Rīgas pilī, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) piesaistījis visus Rīgas reģiona pārvaldes rīcībā esošos resursus, papildus ugunsdzēsējus no Jūrmalas un Rīgas brīvostas velkoni.

Tāpat bija plānots dzēšanas darbos iesaistīt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikopteru, taču notikuma vietā esošā Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane žurnālistiem stāstīja, ka helikopters dzēšanas darbos netiks iesaistīts, jo tā darbam jau esot par tumšu un traucē citi blakus apstākļi.

Pl.00:35 Neraugoties uz to, ka Rīgas pilij jau daļēji nodedzis jumts, Svētā Gara tornī, dūmu un dzirksteļu ieskauts, turpina plīvot Latvijas valsts karogs, novēroja aģentūra LETA.

Rīgas pils korpusam, kas atrodas Vanšu tilta pusē, jumts joprojām deg ar atklātu liesmu, kar ir pāris metrus augsta. Dažviet jumts jau pilnībā nodedzis un sabrukušas arī tā nesošās konstrukcijas.

Uguns atblāzma redzama arī ēkas augšējā stāva logos, kas varētu liecināt par liesmu izplatīšanos iekšpusē, novēroja aģentūra LETA.

Pl.00:30 VUGD izplatījusi aicinājumu netraucēt operatīvajam transportam nokļut līdz ugunsgrēka vietai: Skatītāji, lūdzu netraucējiet operatīvā transporta darbu! Ir svarīgi, lai mūsu mašīnas pēc iespējas ātrāk nokļūtu līdz pilij!

Tas ir būtiski, jo degšanu turpina vērot vairāki simti cilvēku. Aculiecinieki ziņo, ka ir izdevies apslāpēt liesmas jumta daļai Vecrīgas pusē.

Pl.00:22 Kristaps Skutelis "Twitter" tīklā: Izskatās, ka būs nodegusi lielākā daļa jumta un izdeguši augšējie stāvi

фото

Foto: Kristaps Skutelis

Pl.00:00 Arnis Krauze "Twitter" tīklā: "Jau deg lielākā pils daļa.Liesmas virs Baltās zāles, griesti iebrukuši.Skonto būves pārstāvji man saka, ka šodien metināšanas darbi nenotika"

Pl.23:50 Kā aģentūru LETA informēja VUGD preses pārstāve Viktorija Šembele, degšana turpinās. Uz notikuma vietu devies NBS helikopters, kas pievedīs ūdeni no augšas.

Tāpat uz Daugavas piestātni pie Lielā Kristapa statujas ir devies Rīgas brīvostas velkonis, kas aizvilks tur stāvošo atpūtas kuģīti, lai tas netraucētu ugunsdzēsējiem no izdevīgākās vietas upē ņemt ūdeni.

Jautāta, kāpēc dzēšanas darbi netiek veikti ar specializētu kuģi no Daugavas, Šembele aģentūrai LETA atbildēja, ka VUGD rīcībā tādas tehnikas nav. Viņa arī piebilda, ka visā Rīgas reģionā glābējiem patlaban pieejams tikai viens autopacēlājs, kas jau strādā notikuma vietā. Kopumā tādi reģionā ir divi, taču otrs atrodas remontā.

VUGD savā profilā sociālajā tīklā "Twitter" vēsta, ka pils dzēšanai mobilizeti visi pieejamie VUGD resursi reģionā, kā arī NBS helikopters un brīvostas velkonis.

Kā ziņo portāls lsm.lv, uguns ir izdedzinājusi daļu pils jumta un daļu, kur kādreiz atradās Ārzemju mākslas muzejs. Apkārt Rīgas pilij un Daugavas krastmalā uz Vanšu tilta ir sapulcējušies daudzi ziņkārīgie, kas bildē un komentē notiekošo. Skatoties no Daugavas puses, liesmas ir aiz torņa, kur parasti plīvo Latvijas Republikas karogs un Valsts prezidenta standarts. Pēc novērojumiem šķiet, ka uguns visvairāk skārusi pils sētas daļu un pamazām tuvohas pils dārzam.

Kā Latvijas Radio pastāstīja notikuma vietā satiktā bijusī kultūras ministre Helēna Demakova, tad aizdegusies ir pils Sarkanā zāle, kur atradās Anša Cīruļa veidotais interjers. Ja liesmu drīz neapturēs, tad tā var aiziet uz Latvijas Vēstures muzeja arhīviem.

Satiksme uz 11. novembra krastmalas ir apturēta, bet satiksme uz Vanšu tilta ir apgrūtināta.

Aculiecinieka Toma Grēviņa video "Youtube"

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Viktorija Šembele portālam pastāstīja, ka izsaukums uz pili saņemts plkst.22.21.

фото

Uz notikuma vietu izbraukušas vairāk nekā desmit ugunsdzēsēju mašīnas.

Ierodoties Rīgas pilī un novērtējot situāciju, VUGD darbinieki konstatējuši, ka degšanas platība varētu būt 50-100 kvadrātmetri.

фото

Ugunsdzēsēji strādā notikuma vietā. Pagaidām nav informācijas, ka negadījumā būtu cietuši cilvēki.

фото

"Uguns jau līdz tornim. Briesmīga sajūta, sociālajā tīklā "Twitter" raksta culieciniece Emīlija Morica.

фото

фото

Iespaidīgās liesmas pārņēmušas krietnu daļu jumta, ir arī daudz dūmu. Degošā pils izraisījusi nedalītu skatītāju uzmanību, daudzviet apturēta satiksme un autovadītāji, izkāpuši no spēkratiem, fotografē un filmē notiekošo. Netālu no pils sapulcējušies vairāki simti skatītāju.

Rīgas pilī tiek veikti remontdarbi. Saskaņā ar noslēgto līgumu ar Valsts nekustamajiem īpašumiem" (VNĪ) rekonstrukciju un restaurāciju Rīgas pils pirmās kārtas atjaunošanas darbus veic pilnsabiedrība "SBRE", kas ir būvniecības kompāniju "Re&Re" un "Skonto būve" apvienība.

Tehniskā projekta autors ir pilnsabiedrība "Pils Projekts", bet galvenais arhitekts - Artūrs Lapiņš. Būvuzraudzību veic SIA "Būvalts".

Rīgas pils rekonstrukcijas un restaurācijas 1.kārta pašlaik ir viens no lielākajiem investīciju projektiem, kuru pasūtītājs, organizētājs un finanšu resursu piesaistītājs ir VNĪ.

Rekonstrukcijas un restaurācijas darbi tika uzsākti 2012.gada oktobrī, un tos plānots pabeigt divarpus gadu laikā.

Kopējās darbu izmaksas ir aptuveni 21,78 miljoni latu. Rīgas pils Priekšpils daļas telpu kopējā platība - 9338,56 kvadrātmetri. Pēc rekonstrukcijas un restaurācijas pabeigšanas tā pilnībā tiks nodota Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām.

Valsts prezidents pils remonta laikā savus darba pienākumus veic Melngalvju namā.

Aculiecinieku foto: Dmitrijs Duboviks, Zamda Zālīte, Inga Oliņa, Dian Aņisimova, Gints Ivuškāns, Emīlija Morica

Komentāri