Nemaina Augstākās izglītības padomes vadītāju, Mixnews.lv

Nemaina Augstākās izglītības padomes vadītāju (1)

фото

Sabiedrība | 2013. gada 3. janvārī plkst. 17:30

Neskatoties uz izglītības ministra Roberta Ķīļa veltīto kritiku un pārmetumiem par augstākās izglītības kvalitātes pētījuma viltošanu, jaunieceltās Augstākās izglītības padomes (AIP) locekļi šodien priekšsēdētāja amatā atkārtoti vienbalsīgi ievēlēja Jāni Vētru.

Nobalsošanā piedalījās desmit AIP locekļi. Uz sēdi nebija ieradies studentu pārstāvis Edvards Ratnieks un izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis.

Vētra AIP vada kopš 2009.gada un tajā tika deleģēts no Latvijas Rektoru padomes. Pirms sēšanās padomes priekšsēdētāja krēslā, Vētra bija Rīgas Stradiņa universitātes rektors. Šajā amatā viņš bija no 1992.gada līdz 2007.gadam. Savulaik Vētra ir bijis arī deputāts 7.Saeimā.

Atbilstoši "Augstskolu likumā" minētajam AIP locekļi saņem atalgojumu uz darba līguma pamata, turklāt priekšsēdētāja darbs AIP ir viņa pamatdarbs un viņš vienlaikus nedrīkst ieņemt citu vadošu amatu.

Augstskolu likumā noteikts, ka AIP priekšsēdētāju un viņa vietnieku aizklāti ievēlē padome 14 dienu laikā pēc iepriekšējā priekšsēdētāja un viņa vietnieka pilnvaru laika izbeigšanās. Iepriekšējās AIP locekļu pilnvaras beidzās jau 22.decembrī.

Kā ziņoja Mixnews.lv, Saeima 20.decembra sēdē jauno AIP apstiprināja nepilnā sastāvā, liedzot padomē darboties studentu virzītajam Edvardam Ratniekam.

Lai arī Izglītības ministrijai bija iebildumi pret visiem atkārtoti virzītajiem kandidātiem, pārējie parlamentā guva atbalstu.

Tādējādi jaunajā AIP darbosies četri iepriekšējās padomes locekļi - no Latvijas Zinātņu akadēmijas deleģētais pārstāvis bijušais akadēmijas prezidents Juris Ekmanis, no Latvijas Rektoru padomes - pašreizējais AIP vadītājs Vētra, no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras - tās viceprezidents Aigars Rostovskis, bet no Latvijas Koledžu asociācijas - atkārtoti deleģētais Rīgas Tehniskās koledžas direktors Jānis Rozenblats.

foto: kasjauns.lv

Komentāri 1
Viedais studentspirms 6 gadiem
Loģiski apsvērumi, kādēļ Ķīlim ir jāatkāpjas un steidzami pienāktos atvainoties par to, ka ir apmelojis LSA prezidentu Ratnieku saistībā ar AI programmu izvērtējuma datu viltošanu, par ko liecina šāda izveidojusies situācija:
Pirms AIP sastāva balsojuma, kas notika 2012.gada nogalē, Ķīlis iepriekš zvērēja masu medijos tautai, ka noteikti atkāpsies, ja Austākās izglītības padomes (AIP) sastāvs pēc saeimas balsojuma paliks nemainīgs attiecībā uz iepriekš iebalsotajiem locekļiem. Šādas ministra apņemšanās pamatā bija viņa un IZM ierēdņu aizdomas par to, ka AIP, vērtējot AI programmas saņemtos ekspertu rezultātus esot viltojusi.
Atbilstoši notikušajai saeimas balsojuma situācijai ar Ķīļa pārmērīgi lielo neatlaidību panākts, ka vismaz viens no AIP iepriekšējiem locekļiem saeimas balsojumā nav ieguvis attiecīgu balsu skaitu - students/ doktorants E. Ratnieks.
No Ķīļa pašreizējās tālākdarbošanās apņēmības izriet, ka AI programmu izvērtējuma datu viltotājs ir atrasts , ja jau ministram vairs nenāk prātā domas par atkāpšanās solījuma izpildi.
Diemžēl notikušais neiztur kritiku, jo :
1) LSA prezidents E.Ratnieks nevar tikt uzskatīts par vainīgo AI programmu izvērtējuma datu viltošanā tādējādi, ka viņš AI programmu izvērtēšanā pats nav piedalījies, bet deleģējis citu LSA locekli;
3) savukārt AIP iepriekšējā sastāva pārējie locekļi 2012.gada nogalē notikušajā Saeimas sēdē ir iebalsoti;
4) Ķīlim ir jāatkāpjas pēc iepriekš paustajiem solījumiem masu medijos par atkāpšanos AIP locekļu neizbalsošanas dēļ;
4) uzskatīdams LSA prezidentu E.Ratnieku vainīgu, Ķīlis nav iepazinies ar attiecīgajiem LSA un IZM dokumentiem, kas apliecina E.Ratnieka nepiedalīšanos AI programmu izvērtēšanā.

Ņemot vērā pirms laika masu medijos izskanējušo ministra Ķīļa solījumu Latvijas tautai, Ķīlim nekas cits neatliek kā atkāpties no ministra amata vai arī Ministru prezidentam ir jāpieprasa ministra Ķīļa demisiju, jo AIP iepriekšējie locekļi visi ir iebalsoti Saeimas sēdē ar iegūto balsu vairākumu

P.s. Ministrs pret studentu ir mērošanās nevienlīdzīgas hierarhijas svaru kausos un ministra necienīga rīcība, nevis uzvaras gaviļu sauciens demokrātijai.