Latvijā svin Lāčplēša dienu , Mixnews.lv

Latvijā svin Lāčplēša dienu (1)

фото

Sabiedrība | 2013. gada 11. novembrī plkst. 08:28

Lāčplēša dienā Rīgā notiks jau par tradīciju kļuvuši piemiņas pasākumi - Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde, lāpu gājiens, kā arī vairāki koncerti kultūras centros un dievnamos, izstādes un rokoperas "Lāčplēsis" jauniestudējuma izrādes, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā.

Lāčplēša dienas piemiņas pasākumi pl.9 sāksies ar ekumenisko dievkalpojumu Doma baznīcā, pēc tam pl.11 notiks svinīgā vainagu nolikšanas ceremonija Rīgas Brāļu kapos. Dienas gaitā iedzīvotāji varēs vērot Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi pie Brīvības pieminekļa, piedalīties ziedu nolikšanas ceremonijā pie Oskara Kalpaka pieminekļa, kā arī piemiņas brīdī Sudrabkalniņā.

No pl.16 līdz pat 23 notiks jau par tradīciju kļuvušais pasākums "Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem", kurā paredzēts lāpu gājiens no Rīgas Brāļu kapiem līdz 11.novembra krastmalai, kā arī svētbrīdis pie Brīvības pieminekļa, koru, solistu un folkloras kopu koncerts Latviešu strēlnieku laukumā un uguns plosta palaišana Daugavā. Pēc plosta palaišanas Strēlnieku laukumā muzicēs postfolkloras grupa "Iļģi".

Lāčplēša dienai veltīti kultūras pasākumi notiks gan pilsētas centrā, gan apkaimēs. No pl.18 Sv.Pestītāja baznīcā, kā katru gadu, arī šogad būs koncerts "Daugavmalā mierīgs vakars", kurā dziedās jauniešu koris "Austrums" un Zemessardzes koris "Stars", muzicēs ērģelnieki Andžejs Rancevičs, Kristīne Adamaite, Jānis Pelše un Iveta Pelše, kā arī saksofonists Artis Sīmanis.

Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" notiks postfolkloras grupas "Iļģi" koncerts, bet Kultūras centrā "Mazā ģilde" klausītājiem būs iespēja dzirdēt folkloras kopas "Vilcenes", "Budēļi", "Savieši", "Laiva" un "Triampus". Rīgas Latviešu biedrībā Lācplēša dienas koncertā "Mana Tēvija" uzstāsies Latvijas vīru kori. Šajā dienā koncerts notiks arī Sv.Pētera baznīcā.

Lāčplēša dienai veltītas ekspozīcijas un pasākumi notiks arī vairākos muzejos - Rīgas Jūgendstila muzejā, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļā "Dauderi" un Latvijas Kara muzejā, kur būs iespēja piedalīties sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanā.

Lāčplēša dienā, svinot Latvijas armijas uzvaru pār Bermonta karaspēku, Rīgā, Brīvības pieminekļa laukumā, notiks militārā parāde, kurā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu vienības.

Pēcpusdienā, pl.13 bruņotos spēkus parādē pārstāvēs Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Štāba bataljons, 2.kājnieku bataljons, Jūras spēku flotile, Gaisa spēku aviācijas bāze un Zemessardzes Studentu bataljons, kā arī Bruņoto spēku orķestris, kas rūpēsies par pasākuma muzikālo noformējumu.

Parādi, kurā piedalīsies vairāk nekā 350 karavīru, zemessargu, robežsargu, policistu un ugunsdzēsēju, komandēs Militārās policijas komandieris pulkvedis Tālis Majors, bet to pieņems valsts Bruņoto spēku augstākais vadonis, Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Pirms parādes, godinot Latvijas brīvības cīnītājus, notiks īpaša svinīgā godasardzes maiņa pie Brīvības pieminekļa.

Karavīri un zemessargi Lāčplēša dienas rītā pl.9 starpkonfesionālā ekumeniskajā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā aizlūgs par visiem, kuri krituši par Latviju, bet plkst.11 noliks ziedus Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns, ar klusuma brīdi godinot Latvijas karavīrus, kuri atdevuši savas dzīvības par Latvijas brīvību un neatkarību.

Vēlāk pl.14 Esplanādē, pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa, notiks kritušo karavīru piemiņas pasākums, tādējādi turpinot bruņotajos spēkos sākto tradīciju 11.novembrī godināt arī mūsdienās kritušos karavīrus.

Pl.15.30 piemiņas pasākums paredzēts arī Sudrabkalniņā - piemiņas vietā 1919.gada novembra kaujās kritušajiem Rīgas 6.kājnieku pulka karavīriem.

AM un bruņotie spēki aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Brīvības cīņas un godināt kritušos karavīrus. Arī karavīri, zemessargi un jaunsargi aktīvi piedalīsies daudzos brīvības cīnītāju piemiņas pasākumos visos Latvijas novados.

Lāčplēša dienai veltītos pasākumus atbalsta Rīgas dome, to programma ar pasākumu norises vietu un laiku pieejama interneta vietnē "www.kultura.riga.lv".

фото

Savukārt Jūrmalā Lāčplēša dienā no pl.17 tiks veidots Gaismas ceļš - gar pilsētas galvenās maģistrāles malu, sākot no Lielupes tilta Bulduros līdz Jaunķemeru pagriezienam uz Ķemeriem, degs vairāk nekā 4000 sveču, aģentūru LETA informēja Jūrmalas Kultūras centra pārstāve Sanija Jurenase.

Gaismas ceļu Jūrmalā organizē jau daudzus gadus, valsts svētkos un gada tumšākajā laikā akcentējot virzību uz gaismu, uz ticību visam labajam. Latvijā šis ir garākais sveču ceļš. Tradicionāli šī ceļa noformēšanā piedalās Jūrmalas iedzīvotāji, Jūrmalas izglītības iestādes, nevalstiskās organizācijas, pašvaldības iestāžu darbinieki. Sveču izvietošana sāksies no pl.16, un ikviens tajā var pievienot pats savu gaismas svecīti.

Ar īpašu svētbrīdi plkst.16 Slokas evaņģēliski luteriskajā baznīcā tiks atklāts tradicionālais Lāčplēša dienas pasākums "Par Latviju". Pēc svētbrīža pl.17 pie baznīcas notiks pulcēšanās lāpu gājienam, kurā šogad tiek aicināti piedalīties visi interesenti, Jūrmalas iestāžu un uzņēmumu darbinieki, skolēni, skolotāji un audzēkņu vecāki. Pasākumu organizatori aicina lāpas līdzi paņemt arī pašiem. 11.novembra gājiens vedīs cauri visai Slokai un Kauguriem pa Raiņa ielu līdz kapteiņa Zolta piemineklim, kur pl.17.40 notiks piemiņas brīdis, ziedu un svecīšu nolikšana, pieminot Lāčplēša ordeņa kavalierus un cīnītājus.

Svinību izskaņā pie ugunskuriem un karstas tējas uz sadziedāšanos aicinās komponists Valdis Zilveris, dziedātājs Andris Daņiļenko un Jūrmalas Kultūras centra kori "Spārnos", "Lira", "Burinieks".

Vēl viens lāpu gājiens notiks arī Ķemeros - šodien plkst.16 ķemernieki no vidusskolas dosies uz kritušo karavīru kapiem, kur godinās brīvības cīnītāju piemiņu, bet pēc tam mazās skolas ēdnīcā cienāsies ar pankūkām un skandēs karavīru dziesmas. Uz gājienu līdzi jāņem lāpas vai svecītes.

Par godu Lāčplēša dienai un Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas 95.gadadienai Jūrmalā tiks atklātas vairākas izstādes. Kauguru kultūras namā šodien atklās Agneses Bules izstādi "Neatkarīgais latviešu sapnis jeb Latvijai 95". Mākslinieku namā 13.novembrī plkst.18 tiks atklāta konkursa izstāde "Jā/NeATKARĪBA", kurā mākslinieki, sveicot Latviju 95.dzimšanas dienā, sniegs laikmetīgu, māksliniecisku un sociāli aktīvu skatījumu uz Latvijas neatkarību. Šī konkursa darbus no 13.novembra būs iespēja aplūkot arī Jūrmalas pilsētas domes foajē.

Jūrmalas Mūzikas vidusskolas audzēkņi kā īpašu veltījumu Latvijai dzimšanas dienā sniegs koncertu Jūrmalas Mūzikas vidusskolā 16.novembrī plkst.16. Tajā pašā dienā arī plkst.16 uz svētku koncertu un svinībām Ķemeru vidusskolas zālē tiek aicināti Ķemeru iedzīvotāji un citi interesenti.

Latvijas Republikas proklamēšanas 95.gadadienas rīts 18.novembrī sāksies ar valsts svētku dievkalpojumiem plkst.10 Slokas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, pl.11 - Ķemeru evaņģēliski luteriskajā baznīcā ar tradicionālo kristīgo konfesiju garīdznieku un vietējās sabiedrības pārstāvju piedalīšanos, plkst.12 - Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kurā muzicēs Rīgas Latviešu biedrības vīru koris diriģenta Edgara Račevska vadībā, mežradznieks Arvīds Klišāns un ērģelnieks Tālivaldis Deksnis, dievkalpojumu vadīs mācītājs Igors Safins.

Pēc Gaismas ceļa veidošanas pie Kauguru kultūras nama uz Raiņa ielas pl.19 notiks tradicionālais svētku koncerts, kas katru gadu pulcē arvien vairāk svētku apmeklētāju. Koncertā piedalīsies Aija Andrejeva, Valters Frīdenbergs, Niks Jaunzems, grupa "Leģions", Jūrmalas Kultūras centra apvienotais koris un pūtēju orķestris "Jūrmala". Tāpat būs iespēja ielūkoties fotoizstādē "Jūrmala Latvijai", bet vakara izskaņā varēs vērot svētku uguņošanu.

Lāčplēša dienai veltītas aktivitātes notiks arī citās Latvijas pilsētās.

Komentāri 1
Mariopirms 5 gadiem
Visiem sveiciens šajā lieliskajā dienā. Paldies mūsu senčiem par izcīnīto brīvību. Mēs to nekad neaizmirsīsim.