Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs ir gatavs iegādāties nelegālo alkoholu, Mixnews.lv

Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs ir gatavs iegādāties nelegālo alkoholu

фото

Sabiedrība | 2013. gada 8. janvārī plkst. 11:39

Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs jeb 26% ir gatavi iegādāties bezakcīzes alkoholu, noskaidrots pētījumā par alkohola patēriņa paradumiem, kas tika veikts sociālās kampaņas "Aizkulises" noslēgumā pagājušā gada nogalē.

Vienlaikus vairāk nekā puse jeb 65% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem ir pārliecināti, ka bezakcīzes un nezināmas izcelsmes alkohola lietošana var radīt draudus veselībai.

Latvijas Alkoholisko dzērienu ražotāju un izplatītāju asociācijas (LADRIA) valdes loceklis un AS "Latvijas balzams" Zīmolu direktors Valters Kaže skaidro, ka nezināmas izcelsmes alkohols joprojām ir brīvi pieejams Latvijā un veido vismaz 32% no visas alkoholisko dzērienu aprites.

"Uzsākot sociālo kampaņu "Aizkulises" pērnā gada oktobrī, mūsu mērķis bija likt sabiedrībai aizdomāties par šādu nezināmas izcelsmes surogātproduktu lietošanas sekām, jo cilvēka dabai, diemžēl, ir raksturīgi domāt, ka mani tās neskars. Par problēmas izplatību liecina tas, ka puse Latvijas iedzīvotāju ir iegādājušies viltotu vai bezakcīzes pazīstamu zīmolu alkoholu. Trešdaļai jeb 34% no viņiem šāds alkohola pirkums tiek plānots, proti, ir apzināts", stāsta kampaņas organizatoru pārstāvis,.

"Apzināmies, ka neradīsim apvērsumu cilvēku prātos ar vienu kampaņu, taču mērķis bija aktualizēt nelegālā alkohola jautājumu sabiedrības dienaskārtībā un likt aizdomāties - vai ticēt mītiem par to, ka populāru zīmolu dzērieni var tikt pārdoti 5l tarās izlejamā veidā masveidā visā Latvijā? Vai bēdīgie slavenie saindēšanās gadījumi Eiropā un arī pie mums nav pietiekama mācībstunda?" pauž V. Kaže.

Lai vērstu iedzīvotāju uzmanību uz sekām, ko var radīt dzīvībai nelegālas un nepārbaudītas izcelsmes alkoholisko dzērienu lietošana, 2012.gada oktobrī tika uzsākta sociālā kampaņa "Aizkulises". Kampaņas ietvaros tika veikts pētījums, kas atklāja vairākus faktus par alkohola lietošanas paradumiem Latvijā. Pētījuma dati liecina, ka puse jeb 50% Latvijas iedzīvotāju ir iegādājušies viltotu vai bezakcīzes pazīstamu zīmolu alkoholu. Trešdaļai jeb 34% no viņiem šāds alkohola pirkums tiek plānots, proti, ir apzināts.

Kopš oktobra vidus, kad tika atklāta kampaņa "Aizkulises", tās mājaslapu www.atbildigi.lv apmeklējuši gandrīz 10 000 unikālo interneta lietotāju.

Kampaņu "Aizkulises" organizēja Latvijas alkoholisko dzērienu ražotāju un izplatītāju asociācija (LADRIA) ar partneru: reklāmas aģentūras "Leo Burnett Riga", Vides reklāmas asociācijas un mediju aģentūras "StarCom" atbalstu. Finansiāli projektu atbalstīja EFRD (European Forum for Responsible Drinking).

Pētījumu veica SIA "Compass" sadarbībā ar SIA "Solid Data" 2012. gada decembrī

Komentāri