Raidījums: Premjera birojā gadu mijā maksātas piemaksas un naudas balvas, Mixnews.lv

Raidījums: Premjera birojā gadu mijā maksātas piemaksas un naudas balvas

фото

Sabiedrība | 2013. gada 13. janvārī plkst. 20:44

Valsts iestādēs, tai skaitā premjera birojā, gadu mijā maksātas piemaksas un naudas balvas, vēsta "TV3" raidījums "Nekā personīga".

Uz jautājumu, vai gada nogalē izmaksātas prēmijas, lielākā daļa ierēdņu atbildēja, ka prēmijas nav maksātas, jo to neļauj likums. Tomēr aizvadītā gada nogalē teju katra ministrija un daudzas to padotības iestādes ir izmaksājušas saviem darbiniekiem naudas balvas vai piemaksas.

Premjerministra Valda Dombrovska birojā ir izmaksātas piemaksas 20% apmērā no algas, ziņo raidījums.

"Tā bija vienreizēja piemaksa pie algas gada noslēgumā, novērtējot gada laikā paveikto darbu. Kā zināms, premjera darbs, premjera pienākumi ir 7 dienas nedēļā, 24 stundas dienā, un daudziem premjera darbiniekiem arī nākas šim režīmam piemēroties un strādāt arī virsstundas, nereti arī brīvdienās," "Nekā personīga" paskaidroja Ministru prezidenta preses sekretārs Mārtiņš Panke.

"Vērtējot kopējos paveiktos rezultātus, premjers pieņēma lēmumu, esošā algu fonda ietvaros, ņemot vērā arī to, ka mums ir neaizpildītas vakances premjera birojā, kas ir devis iespēju ietaupīt uz algu fondu, šo esošo līdzekļu ietvaros izmaksāt piemaksas," sacīja Panke.

Tieslietu ministrijā 204 no 250 darbiniekiem izmaksātas naudas balvas, savukārt Veselības ministrijas padotībā esošā Zāļu valsts aģentūrā no 140 darbiniekiem naudas balvas saņēmuši 133. Izglītības un zinātnes ministrijā naudas balvas izmaksātas visiem ministrijas darbiniekiem par kopējo summu - Ls 34 250.

"2012. gada vidū IZM tika veikta ļoti apjomīga reorganizācija. Pēc reorganizācijas tika likvidētas ļoti daudzas vakantās darba vietas, no darba atbrīvoti arī kolēģi. Atlikušie darbinieki turpināja pildīt savus pienākumus un, protams, viņu slodze daudzos gadījumos dubultojās vai atsevišķos gadījumos trīskāršojās. Mēs uzskatām, ka ministrijas lielais sasniegums 2012. gadā bija darbinieku līdzdarbošanās ministrijas reorganizācijas veikšanā," raidījumā norādīja IZM Personālvadības nodaļas vadītāja Sandra Elksne.

Kā skaidro raidījums, katrs no papildus atalgojuma veidiem ir paredzēts atšķirīgiem gadījumiem. Prēmija ir novērtējums par darbinieka ikgadējo sniegumu un prēmijas lielumu nosaka iestādes vadība. Savukārt piemaksas izmaksā reizēs, ja ir bijusi palielināta slodze vai virsstundu darbs. Naudas balvu vienas minimālās algas apmērā var piešķirt par īpašu sniegumu darbā.

Raidījums secina, ka trūkst vienotas izpratnes par darbinieku papildus stimulēšanu, ko spilgti apliecina atšķirīgā pieeja valdības ēkā, kurā mitinās Valsts kanceleja un premjera birojs, jo Dombrovska biroja darbinieki piemaksas saņēmuši, savukārt Valsts kanceleja saviem darbiniekiem nav maksājusi ne prēmijas, ne piemaksas, ne naudas balvas.

Valsts kanceleja uzskata, ka nedrīkst piekopt sistēmu, ka papildus atlīdzība tiek piešķirta par darba procesu, jābūt konkrētiem rezultātiem. Tāpēc Valsts kanceleja izstrādājusi jaunu darba novērtēšanas sistēmu, kuru plānots ieviest šogad.

Jāatgādina, ka no šā gada tiek atcelts aizliegums valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem izmaksāt prēmijas par ikgadējo darbības rezultātu novērtējumu.

Maksimālais prēmijas apmērs ir līdz 75% no mēnešalgas par ikgadējo darba novērtējumu, paredz grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas stājas spēkā 1.janvārī. Prēmiju varēs izmantot darbinieku motivēšanā. Prēmijas maksājumi nodrošināmi par atlīdzības fonda līdzekļiem.

Savukārt piemaksas par papildu darbu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonām un darbiniekiem nevarēs pārsniegt 30% no darbiniekam noteiktās mēnešalgas.

Līdz šim likumā bija noteikts, ka piemaksas darbiniekam nevar pārsniegt 20% no mēnešalgas, ja papildus saviem pienākumiem tas aizvieto arī prombūtnē esošo kolēģi, pilda vakanta amata pienākumus vai veic papildu pienākumus. Tāpat bija noteikts, ka valsts un pašvaldību institūciju darbinieku piemaksas par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti nevar pārsniegt 20% no mēnešalgas, savukārt tagad tās tiks palielinātas līdz 30%.

Komentāri