Dievturi aicina pārcelt gadskārtu svētkus uz vēsturisko atzīmēšanas laiku, Mixnews.lv

Dievturi aicina pārcelt gadskārtu svētkus uz vēsturisko atzīmēšanas laiku

фото

Sabiedrība | 2013. gada 14. janvārī plkst. 18:52

Atklātā vēstulē Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijai Latvijas Dievturu sadraudze iebilst pret Reformu partijas (RP) ieceri ieviest valstī papildu reliģisko svētku brīvdienas, ziņo aģentūra LETA.

Kā pavēstīja sadraudzes valdes vadītājs Andrejs Broks, Latvijas Dievturu sadraudze izsaka protestu šādu likumprojektu tālākai virzīšanai Saeimā, jo Latvijā joprojām valstiski netiek pienācīgi atzīti tie tradicionālie svētki, kas nosaka valsts nācijas patību - saules kalendārā gada gadskārtu svētki, kas ietver arī gadsimtos piekoptu reliģisko tradīciju.

"Latviešu tradicionālo gadskārtu svētku svinamās dienas - Ziemassvētki, Lieldienas, Jāņi un Apjumības ir arī reliģiskie svētki. Tāpēc, pirms risināt jautājumus par Latvijā vēsturiski dažādos laikos ienākušo reliģisko tradīciju svētku statusu, likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" jāiekļauj iztrūkstošie latviešu tradicionālo gadskārtu svētki un tie jāsakārto atbilstoši tradīcijā pieņemtajiem kalendārajiem laikiem," sacīja Broks.

Latvijas Dievturu sadraudze uzskata, ka jautājums par latviskajā kultūrā pastāvošo svētku tradīciju sakārtošanu būtu jārisina kompleksi, izprotot tradīciju tās veselumā, nevis izraujot atsevišķus svētkus no kopējā tradīcijas konteksta.

Tāpat vēstulē norādīts, ka ar likumprojektu sabiedrība tiek maldināta par "vienlīdzīgas" attieksmes ievērošanu, piedāvājot "izvēles" brīvību "neticīgajiem", jo, piedāvājot "izvēlei" tikai vienai noteiktai etniskās izcelsmes reliģiskai tradīcijai piederošas svētku dienas, tiek diskriminēta citu reliģisko pārliecību cilvēku līdztiesība, kas ir klaja Latvijas Satversmes un cilvēktiesību normu pārkāpšana.

Latvijas Dievturu sadraudze ierosina iekļaut oficiāli atzīmējamo svētku dienu sarakstā latviešu kultūras tradicionālos Ziemassvētku, Lieldienu, Jāņu un Apjumību (ražas) svētkus. Esošās Jāņu un Ziemassvētku brīvdienas būtu jāpārceļ uz vēsturisko atzīmēšanas laiku - saulgriežiem, savukārt kristiešu Lieldienām paredzētās divas brīvdienas būtu nozīmējamas patiesajos astronomiskajos pavasara un rudens saulstāvjos - Lieldienā un Apjumībās (ražas svētkos).

Kā ziņoja portāls Mixnews, Saeima 20.decembrī nodeva izskatīšanai komisijām RP izstrādātus grozījumus vairākos likumos, kas paredz iespēju ikvienam darbiniekam, vienojoties ar darba devēju, reizi gadā izvēlēties un svinēt nozīmīgu vienu reliģisko svētku dienu.

Foto: theplace.ru, eatlivegrowpaleo.com

Komentāri